Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jak działa?

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ściekówPrzydomowa oczyszczalnia ścieków jest instalacją, dzięki której nie trzeba korzystać z odprowadzeń komunalnych. Dzięki odpowiednio przygotowanemu systemowi oczyszczania, możliwe jest szybkie oczyszczanie brudnej wody. Każda przydomowa oczyszczalnia spełnia swoje zadania w 2-etapowym procesie.

W etapie I modyfikacji ulegają organiczne elementy. Ponieważ, w osadniku dominuje środowisko wilgotne, możliwa jest floatacja, czyli rozdrabnianie ciał stałych. Ponadto, deponowane są drobne materiały, co fachowo nazywa się sedymentacją. Aby możliwy stał się rozkład resztek organicznych i jednocześnie, dalsze oczyszczanie, bez powstawania zbędnych zatorów, konieczne jest stosowanie preparatów utylizacyjnych. Drugi etap oczyszczania obejmuje oczyszczanie w warunkach tlenowych. Na tym etapie rozkładowi ulegają wszystkie najbardziej szkodliwe dla zdrowia ludzkiego i środowiska, toksyczne substancje.

Bakterie do oczyszczalni ścieków - czym są?

Preparat utylizacyjny do oczyszczalni/szamba zawiera w składzie bakterie umożliwiające rozkład trudno rozkładalnych elementów ścieków. Faktem jest, że do osadnika spływają ścieki z całego domu, zawierające nie tylko odchody, ale przede wszystkim wodę ze zmywarek, zlewów, wanny. Najwięcej resztek przedostaje się z kuchni. To tu płuczemy warzywa, owoce, mięso, gotujemy, a potem czyścimy garnki z pozostałościami jedzenia. W osadniku gromadzą się wszystkie te resztki. Póki są wilgotne, z rozkładem raczej nie ma jako takiego problemu. Pamiętajmy jednak, że aby cały proces rozkładu mógł przechodzić sprawnie, potrzebne są warunki tlenowe. To właśnie powietrze stanowi katalizator wszystkich biochemicznych reakcji. Tych warunków zdecydowanie brakuje w przydomowej oczyszczalni, bo niby skąd pod ziemią miałby wziąć się tlen, dlatego też, etap oczyszczania beztlenowego muszą wesprzeć odpowiednie bakterie. Odpowiadają one za fermentację i "zjadanie" resztek, które normalnie rozkładałyby się bardzo długo. Preparatów zawierających bakterie należy stosować przynajmniej raz na 4 tygodnie. W przeciwnym razie, istnieje ryzyko, że zatkają się rury. Wiedz, że odblokowanie ich w przydomowej oczyszczalni jest niezwykle trudne i wymaga interwencji specjalistycznej ekipy.

Bakterie do oczyszczalni - jak działają?

  • Upłynniają materię organiczną - wspomagają procesy fermentacyjne, dzięki czemu gęsta mułowata masa zamienia się w brudną wodę, a to sprawia mocno zwiększa się pojemność zbiornika. Nie da się ukryć, że przekłada się to na koszty eksploatacyjne, bo taki zbiornik opróżnia się znacznie rzadziej.
  • Minimalizują ryzyko powstania zatoru w rurze - najgorsze, co mogłoby się nam przytrafić, to zatkana rura. Przetkanie rury, znajdującej się wewnątrz systemu oczyszczającego, może okazać się trudne i kosztowne. Dostęp do rur w przydomowej oczyszczalni jest znacznie ograniczony
  • Rozkładają toksyczne resztki - zdrowie jest najważniejsze! Bakterie dość szybko rozłożą powstające wewnątrz zbiornika toksyny. Chodzi o to, by jak najszybciej oczyścić wodę! Nie ma zatem, ryzyka, że toksyny przedostają się głęboko w glebę.
  • Usunięty zostaje nieprzyjemny odór - chyba nikt nie lubi smrodu wewnątrz swojego domu! Jeśli proces gnilny, fermentacyjny w zbiorniku jest zaburzony, powstaje nieprzyjemny zapach. Nic dziwnego, zalegające resztki poczynają po prostu cuchnąć. Wiedz, że wewnątrz zbiornika tworzą się trujące gazy, które mogą przez odpływy i muszlę WC przedostać się do Twojego mieszkania! Bakterie zapobiegną ich rozwojowi.
  • Bakterie rozpuszczają tłuszcz osadzający się na brzegach rur. Oznacza to, że jakiekolwiek zatory nie będą miały prawa się pojawić!

Jak dbać o przydomową oczyszczalnię?

  • Zminimalizuj stosowanie chemicznych środków czyszczenia zlewów i toalet. To one w znacznym stopniu zabijają pożyteczne bakterie, które rozkładają fragmenty organiczne.
  • Używaj wyłącznie ekologicznych środków do czyszczenie kuchni czy łazienki.
  • Jeśli ktoś z domowników przeszedł kurację antybiotykową, koniecznie zakup biopreparat enzymatyczno-bakteryjny, który spowoduje, że dobroczynne bakterie przestaną umierać, a zaczną się mnożyć.
  • Unikaj wlewania do zlewów farb czy rozpuszczalników, które zabiją bakterie rozkładające resztki.
  • Nie wyrzucaj do toalet tamponów, pieluch, wkładek.

Źródło: Bakterie do szamba https://www.biozym.pl.

Komentarze