Relaks w ogrodzie - wybieramy huśtawkę ogrodową

Huśtawka ogrodowaHuśtawka ogrodowa to niezwykle przydatny element wyposażenia ogrodu, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Wbrew pozorom nie jest wcale tak łatwo wybrać konkretny model, ponieważ sklepy zajmujące się tego typu asortymentem pękają w szwach. Bez problemu znajdziemy tam modele drewniane, plastikowe i metalowe, pojedyncze, dla trzech osób lub z daszkiem. Wyłącznie od nas zależy, jaka huśtawka stanie w naszym ogrodzie. Istnieją jednak pewne kwestie, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Jak wybrać huśtawkę ogrodową?

Huśtawki ogrodowe to meble, które powinny spełniać potrzeby użytkujących i zapewniać im bezpieczeństwo. Dlatego też modele dla dzieci znacząco różnią się od huśtawek dla osób dorosłych. Co więcej, jeśli posiadamy także pewien zmysł estetyczny, dopasujemy tego typu sprzęt do stylu naszego ogrodu. Jednak w tym wypadku kluczem jest użycie podobnych materiałów budulcowych, a także zbliżonych zestawień kolorystycznych. Pod względem budowy huśtawki mogą różnić się między sobą.

Modele huśtawek ogrodowych

Nie da się ukryć, że bardzo duży wpływ na wytrzymałość oraz design huśtawki ma materiał, z którego została ona wykonana. Jednak ostatnio Polacy coraz częściej wybierają drewniane modele. Co więcej, drewno świetnie wpisuje się w stylistykę ogrodu. Drewno to naturalny i ponadczasowy materiał, który idealnie komponuje się z zielenią oraz kwiatami, do tego jest odporne na działanie warunków atmosferycznych i wytrzymałe na uszkodzenia. Warto dodać, że w polskich realiach te huśtawki wymagają regularnego konserwowania. Okazuje się, że naprawdę dużą konkurencję dla drewna stanowią huśtawki plastikowe. Dlatego też z tego tworzywa produkuje się głównie akcesoria ogrodowe dla najmłodszych. Alternatywą dla tego typu sprzętów są także huśtawki-hamaki, które pozwalają nam na swobodny odpoczynek. Spotykane są coraz rzadziej, ponieważ ich miejsce zajmują tanie huśtawki ogrodowe oraz wiszące fotele. Na rynku znajdziemy także huśtawki ogrodowe metalowe, które zazwyczaj są lekkie i mają najróżniejsze wzory i kolory. Te modele dobrze wyglądają i łatwo się je czyści. W przeciwieństwie do huśtawek drewnianych metal nie wymaga lakierowania i impregnowania.

Jaka wielkość będzie odpowiednia?

To, na jaką huśtawkę ogrodową możemy sobie pozwolić, determinuje przede wszystkim wielkość naszego ogrodu oraz osobiste preferencje. Sprzęt tego typu powinien być ustawiony w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom. Najważniejsze w tym wszystkim jest podłoże. To właśnie od jego jakości zależy stabilność huśtawki oraz konieczność użycia dodatkowych elementów w celu zagwarantowania użytkownikom bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak o tym, że aby ten element był w pełni bezpieczny, należy w jego otoczeniu zostawić odpowiednią ilość miejsca. Dzięki temu maleje prawdopodobieństwo zderzenia się z przechodzącymi obok huśtawki osobami.

Niezwykle istotne są także osobiste preferencje. Jeżeli z huśtawki będzie korzystać jedna osoba, możemy zainwestować w niewielki model. Gdy zależy nam na tym, aby tego typu sprzęt był przeznaczony dla dwóch, a nawet trzech osób to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie duży i masywny model.

Ile kosztuje taka przyjemność?

Oprócz bezpieczeństwa, użytych materiałów i rozmiarów niezwykle istotna jest cena tego typu produktów. Kilkuosobowe modele możemy dostać już za około 250 złotych, jednak im bardziej innowacyjny design, tym wyższa cena. Ceny najdroższych huśtawek oscylują w granicach kilku tysięcy złotych. Jeśli zależy nam na huśtawce, która sprawdzi się w przydomowym ogrodzie, musimy szykować się na wydatek rzędu kilkuset złotych.

Jednym z elementów wyposażenia ogrodu jest huśtawka. To właśnie ona, otoczona roślinami wprowadza do zielonej przestrzeni naprawdę wspaniały klimat. Dzięki niej odpoczynek na świeżym powietrzu z kawą i ulubioną książką stanie się jeszcze bardziej przyjemny.

Komentarze