Rodzaje i wysokość szafek kuchennych

Rodzaje i wysokość szafek kuchennychRodzaje i wysokość szafek kuchennych. Kuchnia bez szafek jest jak dusza bez ciała. Aby kuchnia stała się pomieszczeniem użytkowym a przede wszystkim funkcjonalnym, niezbędne jest wyposażenie jej w odpowiednie meble.

Wśród producentów mebli kuchennych znajdziemy zarówno klasyczne rozwiązania - sprawdzone i stosowane od wielu lat, jak również nowoczesne metody przechowywania sprzętu i wyposażenia kuchni.

Szafki wiszące

W pierwszej kolejności rozróżniamy szafki wysokie i niskie.

Wysokie szafki, to te o wysokości co najmniej 60 cm. Ich fronty mogą być jednolite, przeszklone lub witrażowe w zależności od projektu na jaki się zdecydujemy. Producenci coraz chętniej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i proponują zarówno klasyczne szafki wiszące dwu i jednodrzwiowe, z czego jednodrzwiowe mogą otwierać się zarówno w prawo jak i lewo, jak również coraz częściej spotykamy szafki narożne, pozwalające na zabudowanie dwóch przylegających do siebie ścian.

Kolejnym rozwiązaniem, który umożliwi dwuszeregowe zabudowanie kuchni są szafki niskie. Ich standardowa wysokość to 30 cm. Szafki te są o tyle charakterystyczne, że otwierane są do góry. Dzięki temu możemy bez problemu zamontować dwa rzędy szafek wiszących. Dodatkowym udogodnieniem jest tu zastosowanie coraz popularniejszych zawiasów z mechanizmem hydraulicznym, które uniemożliwiają opadanie drzwiczek. Jest to praktyczne rozwiązanie na przestrzeni trudnodostępnej ponieważ nie wymaga ciągłego podtrzymywania drzwiczek.

Pomimo wielu możliwości oferowanych przez producentów mebli kuchennych, z roku na rok wiszące szafki cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem. Coraz częściej ludzie decydują się na meble wolnostojące oraz maksymalne otworzenie przestrzeni. Brak szafek wiszących optycznie powiększy kuchnie jednak na to pozwolić mogą sobie jedynie Ci, którzy posiadają pomieszczenia o metrażu kuchni co najmniej 20 m2.

Szafki stojące

Zabudowa dolna szafkami stojącymi to podstawa każdej kuchni. Bez nich nie moglibyśmy korzystać ze zlewu, płyty grzewczej o przestrzeni roboczej już nie wspominając. Cała konstrukcja pomieszczenia opiera się na meblach stojących. Stosując je możemy zdecydować się na dwie możliwości zabudowy, mianowicie na zabudowę szeregową oraz wolno stojącą. De facto na sam styl szafek nie będzie miało to znaczącego wpływu. Kluczową równicą pomiędzy jednym a drugim rodzajem jest możliwość zastosowania wyspy czyli całkowicie niezależnej powierzchni o dowolnym, wybranym przez przyszłego użytkownika zastosowaniu.

Oczywiście podobnie jak w przypadku szafek wiszących wyróżniamy tu klasyczne rozwiązania dwu i jednoskrzydłowe, otwierane w prawo lub lewo. Wąskie szafki otwierane do góry zostały zastąpione przez szafki z szufladami, które są coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, ze względu na swoją praktyczność w zastosowaniu. Szafki z szufladami zaopatrzone w system ciche zamykania zapobiegają uszkodzeniu mebla nawet podczas intensywnego użytkowania . Dodatkowo różnorodność dostępnych wysokości szuflad umożliwia przeznaczenie przestrzeni zarówno na drobiazgi i niewielkie szpargały jak również na większy sprzęt i narzędzia kuchenne.

Szafki narożne

Ciekawym rozwiązaniem są szafki narożne. Kiedyś spotkać można było jedynie modele z półką, które stały się niepraktyczne ze względu na trudny dostęp do przedmiotów umieszczonych na tyle szafki. Dziś rozwiązania te są znacznie bardziej pomysłowe. W szafkach montowane są półki obracane o 360 stopni, umożliwia to dostęp do całej szafki bez konieczności wyciągania z niej wszystkiego.

Na chwilę obecną producenci mebli kuchennych oferują wiele pomysłowych rozwiązań, które umożliwiają dostosowanie mebli kuchennych pod najbardziej wymagających klientów. Możliwość mieszania segmentów umożliwia tworzenie własnych niepowtarzalnych rozwiązań. Zagwarantuje nam to, że nasza kuchnia będzie jedyną w swoim rodzaju.

Komentarze