Rodzaje listew podłogowych

Listwy przypodłogoweDrobne elementy wykończeniowe to często drobiazgi, które świetnie dopełniają stylistykę danego wnętrza. Nie ulega więc wątpliwości, że również listwy podłogowe pozwalają na ciekawe uzupełnienie całościowego designu przestrzeni mieszkalnych i biurowych. Mnogość rodzajów i stylów pozwala wybrać idealne rozwiązanie, dopasowane do potrzeb i oczekiwań każdego miłośnika dobrego stylu. Jakie rodzaje listew przypodłogowych wyróżniamy?

Szerokie spektrum listew podłogowych

Cokoły i cokoliki - to alternatywne nazwy powszechnie stosowanych listew przypodłogowych. Nie ma wątpliwości, że są niezbędne w każdym domu. Dostępne są m.in. egzemplarze wykonane z plastiku PCV, których niezaprzeczalną zaletą jest cena. Są po prostu tanie, ale też odporne na działanie wody. Specyfika tworzyw sztucznych pozwala na ich produkcję w ogromnej ilości wariacji kolorystycznych.

Trudno się jednak nie zgodzić z faktem, że chyba najpiękniejszymi listwami podłogowymi są te, wykonane z naturalnego drewna. Dąb, orzech, a może buczyna? Każdy rodzaj znajdzie swoich orędowników. Trzeba przyznać, że takie cokoliki idealnie komponują się z eleganckimi, drewnianymi podłogami. Są dosyć drogie, jednakże ciekawą alternatywą dla nich wydają się produkty z MDF. Warto również wspomnieć o elementach wykonanych z aluminium, stali, a także ceramiki i poliuretanu.

Listwy dobrane do wnętrz

Czy istnieją uniwersalne rozwiązania, które wyglądają dobrze, niezależnie od wnętrz, w których zostały zamontowane? Nie do końca. Jest jednak kilka rad, którymi warto się kierować. Przede wszystkim do wnętrz narażonych na działanie wody i wilgoci nie powinniśmy stosować listew drewnianych i z MDF. Szczególnie w łazienkach, gdzie wysoka wilgotność jest naturalnym zjawiskiem podczas czynności higienicznych. Tak więc do takich pomieszczeń warto użyć listew z aluminium lub ceramiki.

Jeżeli myślimy o wykończeniu łazienki, której ściany i podłoga są wyłożone płytkami to ceramika będzie idealnym dopasowaniem i swoistą wisienką na torcie. Tanią alternatywą dla wspomnianych rozwiązań jest PCV, który również wody się nie boi. Co jeśli mamy gabinet wypełniony drewnem? Do drewnianych podłóg nie ma lepszego wyboru, niż na Parkiet.pl.

Listwy MDF - uniwersalny wybór

Spośród wszystkich propozycji, gdzieś pośrodku pozostają cokoły z popularnych płyt pilśniowych MDF. Są one niezastąpioną i tanią opcją w wielu wypadkach. Nie należy ich stosować w łazienkach, ale mogą łatwo zastąpić dużo droższe, drewniane listwy. Trzeba przyznać, że dobre jakościowo listwy z MDF do złudzenia przypominają piękne, naturalne rysy drewna.

Komentarze