Regularne dbanie o groby najbliższych to wyraz naszego szacunku, miłości i pamięci. Dlatego dołóżmy wszelkich starań, aby rodzinne mogiły były czyste, zadbane i ozdobione kwiatami nie tylko na Wszystkich Świętych, ale przez cały rok. Na cmentarzu warto posadzić pięknie kwitnące rośliny sezonowe. Sprawdzą się one zarówno w przypadku grobów ziemnych, jak i takich z pomnikiem, gdzie rośliny możemy posadzić obok nagrobka lub postawić bezpośrednio na płycie nagrobnej w donicy. Sprawdź, jakie kwiaty posadzić na cmentarzu.
Na cmentarz najlepiej wybrać bardzo ozdobne, ale łatwe w uprawie i niewymagające zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych gatunki. Znajdziemy je zarówno wśród roślin typowo wiosennych, jak i tych kwitnących przez całe lato oraz jesiennych, które będą zdobić nagrobek nawet do pierwszych przymrozków.
Rośliny kwitnące na cmentarz
Jako dekoracje nagrobne z żywych kwiatów najczęściej wykorzystuje się tradycyjne chryzantemy oraz aksamitki (turki). Są to rośliny bardzo dekoracyjne, o małych wymaganiach i bardzo wytrzymałe. Oczywiście warto po nie sięgnąć, jednak wybór kwiatów, które będą dobrze rosły i pięknie wyglądały na cmentarzu, jest znacznie szerszy.
Rośliny jakie możemy wykorzystać do dekoracji nagrobków w okresie od wiosny do jesieni to:
- róże,
- astry,
- wrzosy,
- kapustę ozdobną,
- bratki.
1. Róże
Sadzenie róż na miejscach pamięci o zmarłych ma wielowiekową tradycję. Były one bardzo często sadzone na cmentarzach przy mogiłach już w średniowieczu. Są to rośliny symboliczne, do których często dowołuje się tradycja chrześcijańska. Zwróćmy uwagę, choćby na symbolikę kolców nawiązujących do cierpienia i grzechu czy karmazynowych róż będących symbolem męki pańskiej, bądź białych, które często są symbolem zmartwychwstania.
Na cmentarzu idealnie sprawdzą się różne miniaturowych gatunków. Wybierzmy odmiany odporne na choroby oraz niskie temperatury w zimie. Krzewy różane możemy posadzić bezpośrednio w gruncie obok nagrobka na przykład w jego szczytu bądź postawić w dwóch dużych dekoracyjnych donicach po obu jego stronach.
Te posadzone w gruncie, trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed zimowymi chłodami na miejscu, okrywając je przykładowo agrowłókniną. Z kolei te w donicach najlepiej na okres jesienno-zimowy zabrać z cmentarza i przechować na przykład w piwnicy, garażu czy pomieszczeniu gospodarczym, a na wiosnę wystawić ponownie. Jest to konieczne, ponieważ system korzeniowy roślin rosnących w pojemnikach jest bardziej narażony na działanie mrozu, niż ma to miejsce w przypadku tych rosnących w gruncie.
Odmiany róż
- Baby Orange w kolorze pomarańczowym,
- Red Sensation o barwie ciemnoczerwonej,
- Snow Dance o śnieżnobiałych kwiatach,
- Santorini o intensywnie żółtej barwie,
- Lydia o barwie różowej,
- Green Glow o płatkach w chłodnym biało-zielonym odcieniu,
- Mandarin w ciekawych czerwono-pomarańczowym kolorze.
2. Astry
Są to rośliny bardzo dekoracyjne, a jednocześnie wytrzymałe i mało wymagające. Astry kwitną mniej więcej od połowy lata, nawet do późnej jesieni. Możemy je wykorzystać zarówno do nasadzeń wokół grobów w gruncie, jak i posadzić w donicach. Świetnie nadają się też na bukiety na cmentarz z kwiatów ciętych. W wazonie bez trudu postoją nawet 10-14 dni.
Astry nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba jednak pamiętać o ich podlewaniu, zwłaszcza jeśli rosną w pojemnikach, a schyłek lata i jesień są wyjątkowo ciepłe i suche.
Na cmentarzu możemy posadzić zarówno astry gatunków wieloletnich, jak i te jednoroczne.
Gatunki i odmiany astrów
- Aster nowobelgijski nazywany często marcinkiem odmiany:
- White Ladies o kwiatach białych,
- Royal Ruby o kwiatach karminowych,
- Dauerblau w kolorze niebiesko-fioletowym,
- Eventide o różowo-liliowej barwie kwiatów,
- Fellowship o różowych kwiatach,
- Aster nowoangielski w odmianach:
- Rosa Sieger o kwiatach jasnoróżowych,
- Herbstschnee w kolorze białym,
- Mrs Wright w kolorze liliowym,
- Septemberrubin o kwitach barwy ciemnoróżowej,
- Aster alpejski w odmianach:
- Dark Beauty w kolorze fioletowym,
- Albus o barwie białej,
- Happy End o kwiatach różowych,
- Christina o pięknych białych kwiatach,
- Violet o liliowych kwiatach z żółtymi środkami,
- Astry chińskie w wielu przepięknych odmianach jak na przykład:
- Milena odmiana astra chińskiego książęcego kolorze czerwonym;
- Demon - odmiana chryzantemowa w kolorze fioletowym;
- Czerwona Kula - aster igiełkowy w kolorze karminowym;
- Aurora - aster piwoniowy o kwiatach biało-różowych;
- Belstead - piękna pomponowa odmiana astra chińskiego, której kwiaty są intensywnie fioletowe z białymi środkami.
3. Wrzosy
Wrzosy to bardzo wdzięczne i wytrzymałe rośliny. Odpowiednio pielęgnowana mogą one zdobić groby przez wiele lat. Oczywiście postawione na nagrobku w niewielkiej doniczce nie przetrwają zimy, ale posadzone w gruncie powinny już przezimować bez większych problemów.
Wrzosy będą dobrze rosły nawet w bardzo słabej ziemi i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy po zimie usunąć uschnięte i zniszczone gałązki. Z kolei latem w czasie upałów, warto zadbać o podlewanie roślin, choćby raz na kilka dni.
Wrzosy są szczególnie dekoracyjne od końca lata do późnej jesieni, ponieważ właśnie wtedy przypada okres ich kwitnienia. Jednak w przypadku wielu odmian zasuszone kwiaty utrzymują się na krzaczkach niemalże przez całą zimę.
Odmiany wrzosów
- Long White o białych kwiatach,
- Spring Cream o kwiatach kremowych,
- Arabella w kolorze różowym,
- Peter Sparkes także w kolorze różowym,
- Cuprea o fioletowych kwiatach,
- Silver Knight o liliowych kwiatach i srebrzystych listkach,
- Allegro w kolorze głębokiej purpury.
4. Kapusta ozdobna
Ten gatunek bardzo rzadko bywa sadzony na cmentarzach, a szkoda, bo jest bardzo oryginalny i łatwy w uprawie. Kapusty ozdobne to rośliny jednoroczne, które pozyskuje się z siewu nasion. Aby liście kapusty pięknie wybarwiły się na jesień, wymaga ona przez całe lato regularnego podlewania i nawożenia. Dlatego, jeśli chcemy przyozdobić tą rośliną nagrobki, najlepiej będzie kupić już wyrośnięte i ładnie wybarwione kapusty ozdobne w donicach późnym latem lub jesienią. Możemy je ustawić wokół grobu, na samej płycie nagrobnej lub wykorzystać do stworzenia pięknych i bardzo oryginalnych kompozycji z innymi popularnymi jesiennymi kwiatami na cmentarze, na przykład z astrami czy chryzantemami.
Kapusta ozdobna jest dosyć odporna na niskie temperatury i powinna utrzymać się na cmentarzu w dobrym stanie aż do pierwszych przymrozków.
Odmiany kapusty ozdobnej
- Tokyo Pink o kulistym kształcie i kremowo-różowych liściach,
- Red Peacok o ciekawym rozłożystym pokroju i fioletowych karbowanych liściach,
- Sunrise o luźnym pokroju i całobrzegich liściach w kolorach żółtym, pomarańczowym i różowym,
- Red Green o rozłożystym pokroju i pięknych fioletowo-zielonych liściach,
- Kamome pink - bardzo dekoracyjna odmiana o intensywnie wybarwionych różowo-fioletowych mocno karbowanych liściach.
5. Bratki
Popularne bratki to rośliny, które świetnie nadają się do dekoracji grobów na wiosnę. Jest to gatunek o małych wymaganiach, a bardzo dekoracyjny i długo kwitnący.
Bratki od wieków wykorzystywano właśnie do nasadzeń nagrobnych, gdyż są one uważane za symbol pamięci o zmarłych.
Kwiaty te możemy zarówno posadzić bezpośrednio na grobie ziemnym, jak i ustawić w donicach wokół pomnika lub bezpośrednio na płycie nagrobnej, albo posadzić gruncie w charakterze obwódki wokół nagrobka.
Odmiany bratków
- Królowa Niebios w kolorze błękitnym,
- Śnieżka o śnieżnobiałych kwiatach,
- Cytrynek o kwiatach cytrynowożółtych,
- Angel Tiger Eye o żółtych kwiatach i z charakterystycznym czarnym żyłkowaniem na płatkach,
- Red Wings o kwiatach czerwono-żółtych,
- Black King w kolorze głębokiego granatu przechodzącego w czerń.
Wiele osób nadal bez względu na porę roku wybiera na cmentarz kwiaty sztuczne wykonane z plastiku. Warto z nich zrezygnować, ponieważ niestety nie są one przyjazne dla środowiska naturalnego, a ponadto bardzo często wykonane są z kiepskiej jakości plastiku, który szybko niszczeje pod wpływem działania czynników atmosferycznych. Latem takie sztuczne kwiaty blakną, a zimą pękają i kruszeją, co wygląda bardzo nieestetycznie.
Często decyzję o wyborze sztucznych kwiatów na cmentarz uzasadniamy brakiem czasu na regularną pielęgnację roślin na grobie. W takim przypadku znacznie lepiej od plastikowych dekoracji sprawdzą się byliny oraz wieloletnie rośliny zimozielone, które są łatwe w pielęgnacji, nie wymagają ciągłej troski i będą wyglądać pięknie przez cały rok. Oprócz wyżej wymienionych kwiatów na cmentarzu świetnie sprawdzą się również takie gatunki jak niezapominajki, konwalie majowe, suchołuski, bluszcze, płożące odmiany jałowców, bukszpan czy irga pozioma.
Komentarze