Niedobór wody w ogrodzie to częsty problem. Najbardziej daje się we znaki na glebach lekkich i piaszczystych. Jeśli posadzimy na nich gatunki, które są wrażliwe na suszę, wówczas poniesiemy bardzo duże koszty związane z podlewaniem, a możliwe, że i tak nie zapewnimy im optymalnych warunków wzrostu. W ogrodach mocno nasłonecznionych na słabej glebie świetnie sprawdzają się gatunki odporne na susze. Wśród roślin odpornych na czasowy niedobór wody jest wiele pięknych, niezwykle dekoracyjnych i łatwych w uprawie gatunków.
Znajdziemy wśród nich zarówno sukulenty, jak i byliny oraz rośliny wywodzące się z rejonów górskich. Sadząc je w swoim ogrodzie, stworzymy piękną zieloną i kwitnącą oazę nawet w niesprzyjających warunkach.
Sprawdź, które gatunki roślin są najbardziej odporne na suszę.
Rośliny odporne na suszę
Występują wśród nich zarówno gatunki wywodzące się z terenów pustynnych i półpustynnych, jak i te rosnące naturalnie na piasku na terenach nadmorskich lub w górach. Przyjrzyjmy się bliżej najpiękniejszym gatunkom.
Byliny odporne na suszę
Znajdziemy tu bardzo wiele gatunków. Są bardzo dekoracyjne, pięknie kwitną i są w większości łatwe w uprawie. Do najpopularniejszych roślin ogrodowych dobrze znoszących suszę należą takie gatunki jak:
- floks szydlasty,
- żagwin ogrodowy,
- goździk siny,
- macierzanka piaskowa,
- dąbrówka rozłogowa,
- czyściec wełnisty,
- acena drobnolistna.
Szczególnie wyróżniające się pięknymi dekoracyjnymi kwiatami byliny odporne na suszę to:
- sasanka ogrodowa,
- orlik pospolity,
- miłek wiosenny,
- zawciąg pospolity,
- zawciąg nadmorski,
- krwawnik pospolity,
- aster alpejski,
- aster krzaczasty,
- dzwonek karpacki,
- bylica boże drzewko,
- przegorzan pospolity,
- mikołajek płasko listny,
- osłonek ogrodowy,
- szarotka alpejska,
- firletka kwiecista,
- przetacznik kłosowy,
- wilczomlecz złocisty,
- różne gatunki bodziszków,
- juka karolińska.
Ta ostatnia roślina jest szczególnie dekoracyjna. Dorasta do wysokości 2 metrów i ma bardzo okazałe białe kwiaty.
Sukulenty do ogrodu
Są to w większości gatunki określane jako "skalniakowe", ale z powodzeniem sprawdzą się również jako rośliny okrywowe i rabatowe. Są wytrzymałe na suszę, dobrze znoszą silne nasłonecznienie i są bardzo dekoracyjne, zarówno liście, jak i kwiaty. Godne polecenia są takie gatunki jak:
- rozchodnik ostry,
- rozchodnik biały,
- rozchodnik ościsty,
- rozchodnik sześciorzędowy,
- rozchodnik kaukaski,
- rozchodnik kamczacki,
- rozchodnik Siebolda,
- rozchodnik okazały,
- rozchodnik wielki,
- eszeweria błękitna.
Odmiany sukulentów ogrodowych niejednokrotnie mają dekoracyjne nakrapiane, dwukolorowe, czerwonawe lub srebrzyste liście, a także piękne zebrane w baldachy kwiatostany jak na przykład rozchodnik Siebolda, czy rozchodnik wielki.
Rośliny śródziemnomorskie
W suchym silnie nasłonecznionym ogrodzie doskonale poradzą sobie też gatunki pochodzące z południa Europy - Grecji, Włoch, Hiszpanii, czy Chorwacji. Można je tam spotkać zarówno dziko, jak i w uprawie i świetnie radzą sobie z czasowym niedoborem wody. Musimy się jednak liczyć z tym, że w naszym klimacie wiele z nich jest jednoroczna, ponieważ nie przetrwają niskich temperatur w zimie. Jednak jeśli zima będzie łagodna, a rośliny odpowiednio zabezpieczymy przed mrozem, to niektóre z nich z pewnością przetrwają. Najpopularniejsze gatunki śródziemnomorskich roślin, które z powodzeniem możemy uprawiać w naszych ogrodach to:
- szałwia lekarska,
- tymianek pospolity,
- rozmaryn lekarski,
- lawenda wąskolistna.
Rośliny te nie tylko mają dekoracyjne liście i kwiaty, ale również są jadalne i możemy z nich korzystać w celach kulinarnych.
Z drzew i krzewów najlepiej sprawdzą się takie gatunki jak:
- sosna wejmutka,
- sosna bośniacka,
- sosna pospolita,
- sosna Banksa,
- sosna górska kosodrzewina,
- różne odmiany jałowców w tym takie nadające się na żywopłoty, jako rośliny okrywowe oraz doniczkowe.
W dużych donicach możemy również posadzić oliwkę oraz oleander, trzeba je jednak na zimę zabrać do pomieszczenia.
Powyższe rośliny doskonale rosną na stanowiskach wybitne mocno nasłonecznionych. Z kolei, jeżeli mamy do czynienia ze suchym, ale cienistym stanowiskiem, to doskonale sprawdzą się bukszpany, bergenie, pęcherznica kalinolistna, śnieguliczka biała, czy barwinek pospolity. Dobierając odpowiednio rośliny do siedliska i rodzaju podłoża, zapewnimy im optymalny wzrost, a sobie zapewnimy piękną buną roślinność nawet w suchym ogrodzie i unikniemy wielu kłopotów związanych z ciągłym podlewaniem. Ponadto wyjeżdżając na urlop, nie będziemy musieli martwić się o nasz ogród. Rośliny bowiem bez problemu poradzą sobie z czasowym niedoborem wody.
Komentarze
https://waszekwiaty.pl/kwiaty/rozchodnik-siebolda-sedum-sieboldii