Rośliny pnące na pergole

Róża pnąca na pergoliDużą ilość pięknych kwiatów można mieć w jednym miejscu na pergoli lub cieszyć się kwitnącymi roślinami na tarasie. Oto 11 ekscytujących sugestii dotyczących pnączy i roślin pnących, które spełnią twoje marzenie.

Gdy czujesz światło słoneczne przez kratki na zadaszonym tarasie w ciepły letni dzień, wywołuje to uśmiech na twojej twarzy. Ale którą roślinę pnącą wybrać na pergole lub na taras do ogrodu? To zależy od twoich potrzeb, gustów i możliwości.

Rośliny pnące na pergole do ogrodu - propozycje

Oto niektóre rośliny pnące, które uważamy za fascynujące oraz wskazówki, jak je sadzić.

1. Zapomniana glicynia

Glicynia inaczej zwana wisterią jest jedną z najbardziej efektownych roślin pnących na pergolach. Roślina ma kępy kwiatów o długości do 30 cm. Na szczęście glicynia jest łatwa w uprawie, może zimować w naszym klimacie. Największym wyzwaniem, gdy posadzimy glicynię jest to, aby nie doprowadzić do braku kwitnienia w sezonie. Może się to zdarzyć, jeśli pozwoli się swobodnie rosnąć roślinie, bez przycinania. Ważne jest również, aby pamiętać, że glicynia dostaje pąki w lecie. Przycinanie powinno zatem odbywać się najlepiej w sierpniu. Najlepszą metodą jest ścięcie bezpośrednio nad liściem, a następnie ochrona pąka kwiatowego, który znajduje się poniżej obszaru, na którym wystaje łodyga liścia na gałęzi.

2. Męczennica zwyczajna

Kwiat męczennicy jest rośliną odporną na to, aby się piąć, w odpowiednich warunkach może osiągnąć 10 metrów wysokości, skręcając i obracając się w górę przez wszystko, co napotka na swej drodze.
Kwiat męczennicy najlepiej rozwija się w oranżerii lub szklarni, ale może być również umieszczany w doniczkach i piąć się po tarasie lub pergoli, ale tylko wtedy, gdy nie ma mrozu. Kwiat męczennicy najbardziej lubi miejsca słoneczne.

3. Róże i róże pnące

Róże to o wiele więcej niż tylko kwiat, to całkiem dobrze utrzymany krzew, który może osiągać wysokość ok. 80 cm. Jeśli pozwolisz róży rosnąć swobodnie, to będzie ona naturalnie za pomocą cierni piać się w górę. Można to wykorzystać na pergoli lub na tarasie. Aby to nie było przypadkowe, przy wspinaniu się w górę róży, zaleca się stosowanie drutów, sznurków i innych form wiązania.

4. Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity to samowystarczalna roślina pnąca. Wzrost w górę następuje za pomocą szczypek rośliny. Bluszcz to idealna roślina pnąca, która może dorastać do 20 metrów wysokości i mieć kilkaset lat.

5. Smaczne winogrona na pergoli

W wielu krajach sadzenie winogron na pergoli jest dobrze znane i ułatwia zbieranie winogron, gdy są dojrzałe i zwisają. Jeśli chcesz zasadzić winogrono ważne jest, aby wybrać odmianę odpowiednią do zimowania. Jeśli chcesz, możesz mieć winorośle na pergoli w ogrodzie lub na tarasie przy domu.

6. Jaśmin jako roślina pnąca

Sadzenie jaśminu jako rośliny pnącej jest trochę trudniejsze. Jest to roślina należąca do klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Jaśmin jest spokrewniony z oliwkami i występuje zarówno jako winorośl, drzewo, jak i krzew. Jaśmin nie lubi mrozu. Jeśli masz warunki, na dobre przezimowanie rośliny, to warto spróbować Jaśmin, zarówno dlatego, że roślina bardzo ładnie kwitnienie, a kwiaty wydzielają niesamowity, ładny zapach, który często jest najsilniejszy w nocy.

7. Bugenwilla

Bugenwilla inaczej kącicierń to również roślina pnąca. Wiele osób, gdy myśli o tym pnączu, przypomina sobie o krajach śródziemnomorskich. Roślina ta wymaga dużo słońca i ciepła. Może również dobrze rosnąć w doniczkach, zwłaszcza w tratwie do pergoli.

8. Złotokap

Złotokap często zwany złotodeszczem pochodzi z Alp, Bałkanów i gór Jury. Złotokap można sadzić jako drzewo, krzew lub jako roślinę pnącą na tarasie lub pergoli. Złotodeszcz może zimować, ale gdy mróz jest duży, może to skutkować w późniejszym rozwoju rośliny. Chociaż złotokap jest fascynującą rośliną pnącą, należy jednak zachować ostrożność. Należy pamiętać, że złoty deszcz jest trujący i należy szczególnie uważać na strąki.

9. Powojniki

Powojniki lubią rosnąć w lasach z innymi roślinami leśnymi. W rzeczywistości jest to roślina leśna, która kwitnie na glebach wypełnionych materiałami organicznymi. Powojnik pnie się za pomocą łodyg liści, których używa do owijania przedmiotów na swojej drodze. W lesie często rośnie wzdłuż ziemi, dopóki nie znajdzie czegoś, co mogłoby wyrosnąć w górę. Powojniki najlepiej sadzić tam, gdzie jest słońce i cień. Dobrze rośnie na słupach lub pergolach.

10. Wiciokrzew

Wiciokrzew to kolejna roślina pnąca, którą możesz mieć przy domu. Jest wytrzymały i rośnie dobrze w miejscach, które są połączeniem słońca i cienia. Jeśli lubisz kształtować swoją roślinę pnącą, wiciokrzew nie jest tutaj najlepszym wyborem. Roślina sama decyduje, jak i gdzie będzie rosła. Oczywiście możesz przycinać, ale często nie przynosi to większego efektu.

11. Pnące hortensje

Pnące hortensje mogą dorastać do 7 metrów wysokości i mogą dobrze rosnąć na ścianie domu. Łatwo jest je odżywiać, ale przez kilka pierwszych lat mogą potrzebować trochę pomocy, więc należy je wiązać. Nie musisz ich często podlewać, gdyż woda szybko zatrzymuje się w głęboko zakorzenionej sieci, która pochłania płyn i składniki odżywcze, które są potrzebne pnącym hortensjom. Roślina kwitnie w czerwcu i lipcu. Jest to roślina pnąca, która również zdobi ogród jesienią, dlatego, że ładne jesienne kolory w odcieniach żółtego i pomarańczowego robią wówczas niesamowite wrażenie.

Komentarze