Rozchodnik - uprawa, odmiany, zastosowanie

Rozchodnik biały - Sedum albumTrudno wyobrazić sobie skalniak bez rozchodników. Te piękne odporne na suszę i duże nasłonecznienie rośliny świetnie sprawdzą się również jako elementy rabat, obwódki, rośliny okrywowe, oraz w kompozycjach z innymi gatunkami na ogrodach dachowych, tarasach oraz balkonach. Do wyboru mamy wiele różnych odmian rozchodników. Są wśród nich zarówno rośliny bardzo małe, jak i średniej wielkości, o zielonych, srebrnych, nakrapianych, lub czerwonawych liściach i subtelnych, urokliwych kwiatach.

Rozchodniki mają bardzo niewielkie wymagania siedliskowe i są niezwykle łatwe w uprawie. Dowiedz się, jak uprawiać rozchodniki w ogrodzie i na tarasie.

Rozchodnik kwiecisty Sedum floriferum

Rozchodnik kwiecisty, Sedum floriferum

Zastosowanie rozchodników

Rozchodniki w towarzystwie innych sukulentów na przykład rojników najczęściej możemy spotkać w ogrodach skalnych. Są to rośliny niezwykle odporne na suszę, wiatr i słońce, które bardzo szybko porastają nawet trudne piaszczyste, czy mocno nierówne powierzchnie takie jak przestrzenie pomiędzy kamieniami, żwir, różnego rodzaju szczeliny na przykład w murach. Świetnie nadają się na przedogródki, czyli przestrzenie pomiędzy ogrodem a chodnikiem lub ulicą, przy ścieżkach, oraz jako obwódki rabat. Sprawdzą się doskonale na różnego rodzaju działkach letniskowych, ponieważ nie wymagają właściwie żadnej obsługi. Doskonale radzą sobie przez dłuższy czas bez podlewania.

Coraz chętniej rozchodniki są uprawiane również w pojemnikach na balkonach i tarasach. Mogą rosnąć samodzielnie - wtedy najlepiej sadzić je w większych płaskich pojemnikach; lub w połączeniu z innymi roślinami, jako piękne uzupełnienie dekoracyjnych kompozycji balkonowych. Mając je na balkonie, można spokojnie wyjechać na urlop, nie martwiąc się o konieczność podlania roślin. Bez żadnego problemu poradzą sobie przez jakiś czas bez wody. Rozchodnik to także idealna roślina do zastosowania w cieszących się rosnącą popularnością ogrodach dachowych. Te niewielkie sukulenty mają piękne liście przyciągające wzrok kształtami i kolorami. Nadają się zarówno do bardzo nowoczesnych ogrodów, jak i do tych bardziej rustykalnych, czy orientalnych.

Odmiany rozchodników

Do najpopularniejszych gatunków rozchodników uprawianych w ogrodach oraz pojemnikach należą:

  • rozchodnik biały Sedum album (na zdjęciu głównym),
  • rozchodnik ościsty Sedum rupestre,
  • rozchodnik kwiecisty Sedum floriferum,
  • rozchodnik rozłogowy Sedum sarmentosum,
  • rozchodnik Maksymowicza Sedum maximowiczii,
  • Rozchodnik Ewersa, Sedum ewersii,
  • Rozchodnik ostry, Sedum acre.

Najbardziej znany jest rozchodnik ostry, który dorasta maksymalnie do wysokości około 15 centymetrów i bardzo silnie się rozrasta.

Rozchodnik ostry

Rozchodnik ostry, Sedum acre

Ma on małe mięsiste jasnozielone liście, które niekiedy przebarwiają się na czerwono. W okresie od czerwca do sierpnia pojawiają się piękne słonecznie żółte kwiaty zebrane w baldachy.

Rozchodnik Ewersa, Sedum ewersii

Rozchodnik Ewersa, Sedum ewersii

Uprawa rozchodników

Rozchodniki należą do najprostszych w uprawie roślin ogrodowych. Jedyne czego nie lubią to bardzo ciężkie mokre gleby, przelewanie oraz nawożenie.

Stanowisko dla rozchodników
Sukulenty te uwielbiają słońce. Na stanowiskach silnie nasłonecznionych najładniej się wybarwiają i najobficiej kwitną. Świetnie sprawdzą się na balkonach i tarasach o wystawie południowej. Są to rośliny wieloletnie odporne na mróz. Jedynym gatunkiem rozchodnika, który preferuje stanowiska półcieniste, jest rozchodnik rozłogowy.

Podłoże dla rozchodników
Rośliny te najładniej rosną w lekkich, przepuszczalnych i niezbyt żyznych glebach o odczynie obojętnym. Nie lubią podłoży próchnicznych, zasobnych w składniki pokarmowe, oraz gleb ciężkich, zbitych i mokrych.

Podlewanie i nawożenie rozchodników
Rozchodniki bardzo dobrze znoszą suszę. Wystarczy podlewać je raz na kilkanaście dni. Częstszego, ale niezbyt obfitego podlewania wymagają jedynie, jeśli rosną w płaskich pojemnikach na przykład na balkonie lub w innych miejscach z cienką warstwą podłoża, takich jak dachy lub studzienki. Rośliny te w zasadzie nie wymagają nawożenia. Jednak jeśli kilkukrotnie w sezonie zasilimy je mocno rozcieńczonym nawozem wolnodziałającym potasowo-fosforowym przeznaczonym do sukulentów, będą pięknie kwitły, a liście nabiorą intensywnego koloru.

Rozmnażanie rozchodników
Rozchodniki to rośliny niezwykle ekspansywne. Najczęściej po prostu rozrastają się same. Z łatwością rozmnożymy je również przez podział oraz ukorzenianie sadzonek pędowych. Młode rośliny najlepiej sadzić, gdy temperatura na dworze wynosi 23-25 stopnie. Sadzonki wymagają nieco więcej wody niż dorosłe rośliny.

Szkodniki rozchodników
Rośliny te wykazują dużą odporność na szkodniki i choroby. Rzadko są atakowane przez mszyce. Raczej nie dają się też zagłuszać chwastom, jednak ze względów estetycznych należy je regularnie odchwaszczać.

Sadząc różne odmiany rozchodników, bez wątpienia wzbogacimy i upiększymy nasz ogród, taras, czy balkon. Rozchodniki to bardzo wdzięczne i dekoracyjne rośliny na skalniaki, do pojemników i na rabaty, które określane są mianem bezobsługowych, ponieważ potrafią latami pięknie rosnąć w zasadzie bez konieczności dokonywania żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Z czasem może jedynie dochodzi do ich przerzedzenia, dlatego warto raz na kilka lub kilkanaście lat odmłodzić rośliny, dzieląc je i sadząc w bardziej zwartych grupach, aby ładnie i równomiernie pokrywały powierzchnię, na której rosną.

Komentarze