Rozmnażanie fiołka afrykańskiego

Fiołek afrykański - Sainpaulia ionanthaZnana jako fiołek afrykański sępolia pośrednia (Sainpaulia ionantha) to jedna z najpopularniejszych domowych roślin doniczkowych. Fiołki długo i obficie kwitną oraz są bardzo łatwe w uprawie. Są to niewielkie rośliny o charakterystycznych miękko owłosionych, grubych, owalnych liściach. Kwiaty fiołków są drobne, ale niezwykle dekoracyjne i pojawiają się bardzo licznie. Mogą one być pojedyncze lub pełne i mogą mieć kolor biały, różowy, fioletowy, niebieski, czerwony bądź wielobarwny.

Fiołki są nie tylko łatwe w pielęgnacji, ale również w bardzo prosty sposób możemy rośliny rozmnażać samodzielnie w domu poprzez sadzonki liściowe. Dzięki temu z jednej rośliny możemy pozyskać wiele następnych, by udekorować nimi mieszkanie lub obdarować tymi pięknymi kwiatami rodzinę i znajomych. Sprawdź, jak rozmnożyć fiołek afrykański z sadzonek liściowych.

Kiedy najlepiej rozmnażać fiołki afrykańskie?

Fiołek afrykański to bardzo wdzięczna roślina, która często kwitnie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Z jej uprawą poradzi sobie każdy, nawet bardzo niedoświadczeni miłośnicy roślin doniczkowych. Równie proste jest jej rozmnażanie. Jeśli więc szczególnie podoba nam się jakiś egzemplarz rośliny, możemy ją samodzielnie rozmnożyć i uzyskać rośliny do postawienia w całym mieszkaniu. Fiołki afrykańskie można uprawiać w doniczkach pojedynczo lub po kilka w różnobarwnych kompozycjach.

Rozmnażanie fiołka afrykańskiego

Choć najlepszym terminem do rozmnażania fiołków afrykańskich z sadzonek liściowych jest wiosna, to w praktyce możemy to robić właściwie przez cały rok. Warto wziąć pod uwagę to, że wiosną z reguły rośliny szybciej się ukorzeniają i ładnie rozrastają.

Niezależnie od terminu sadzonkowania, pamiętajmy, że nie powinno się podbierać sadzonek liściowych w okresie kwitnienia roślin. Fiołki kwitną dosyć często- z reguły kilka razy w roku. Zanim więc zabierzemy się do rozmnażania roślin, poczekajmy, aż kwiaty przekwitną.

Etapy rozmnażania fiołka afrykańskiego z sadzonek liściowych

Sadzonkowanie sępolii nie jest trudne. Roślinę rozmnaża się dużo łatwiej niż większość popularnych domowych kwiatów doniczkowych. Sprawdź, jak rozmnożyć fiołek afrykański z sadzonek liściowych w kilku prostych krokach.

Rozmnażanie przez sadzonki fiołka afrykańskiego

1. Przygotowanie podłoża

Sadzonki najładniej ukorzeniają się w lekkim przepuszczalnym podłożu. Idealne będzie specjalna ziemia do ukorzeniania, którą znajdziemy w dobrych kwiaciarniach lub centrach ogrodniczych. Sprawdzi się także mieszkanka torfu z piaskiem w proporcji 2:1.

Do ukorzeniania fiołków wybierzmy niezbyt głęboką doniczkę, skrzynkę lub pojemnik. Bardzo ważne jest zapewnienie dobrego odpływu wody z pojemnika, dlatego powinien od mieć w dnie kilka dziurek odpływowych. Warto też na dno doniczki czy skrzynki wsypać najpierw 2-3-centymetrową warstwę drenażu w postaci keramzytu lub żwirku, a następnie dopiero wsypać ziemię.

2. Pobieranie liści do sadzonkowania

Na sadzonki wybieramy duże silne, nieuszkodzone liście. Zanim przystąpimy do ich pobierania, przyjrzyjmy się dokładnie czy na blaszce liściowej nie widać żadnych oznak żerowania szkodników oraz, czy nie ma na nich śladów chorób w postaci plam lub przebarwień.

Liście na sadzonki najlepiej odciąć ostrym nożykiem jak najbliżej rośliny matecznej, tak by sadzonka miała długi ogonek. Miejsce cięcia na liściu smarujemy węglem drzewnym, aby zabezpieczyć sadzonkę przed chorobami grzybowymi i przyspieszyć jej ukorzenianie. W sprzedaży dostępne są specjalistyczne preparaty do ukorzeniania roślin, ale w przypadku fiołka afrykańskiego ich stosowanie nie jest konieczne bowiem roślina bardzo łatwo się ukorzenia.

Z pobranymi liśćmi obchodzimy się ostrożnie, aby iw żaden sposób ich nie uszkodzić.

3. Ukorzenianie liści

Listki ukorzeniamy we wcześniej przygotowanych doniczkach lub pojemnikach z podłożem. Zanim umieścimy w nich sadzonki, należy podlać ziemię, tak aby była umiarkowanie wilgotna.

Ogonki liściowe zagłębiamy w podłożu w taki sposób, aby stabilnie trzymały się w pozycji pionowej. Lepiej zagłębić większą część ogonka, niż ryzykować, że roślina przewróci się i uschnie.

4. Pielęgnacja sadzonek

Optymalna temperatura do ukorzeniania sadzonek fioła afrykańskiego to 20-25 stopni, czyli tak zwana temperatura pokojowa. Zawsze ukorzeniajmy więc rośliny w pomieszczeniu, a nie na przykład chłodną wiosną na tarasie, balkonie, czy w chłodnym pomieszczeniu gospodarczym. Jeśli ukorzeniamy liście latem, wówczas zapewne temperatura powietrza będzie znacznie wyższa. Nie martwmy się jednak, z pewnością nie zaszkodzi to młodym roślinom. Trzeba będzie jedynie częściej je podlewać, bo podłoże w doniczce będzie szybciej przesychać.

Sadzonki liściowe fiołka afrykańskiego ukorzeniają się średnio 3-4 tygodnie. Rośliny nie wymagają w tym czasie żadnych specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych Zadbajmy jedynie, by podłoże w doniczkach było stale lekko wilgotne. Rośliny ustawiamy w jasnym pomieszczeniu, ale nie w bezpośrednim silnym słońcu.

Sadzonkowanie to nie jedyna metoda rozmnażania fiołków afrykańskich. Można je również wysiewać z nasion. Jednak jest to metoda znacznie bardziej skomplikowana niż sadzonkowanie. Rozmnażanie fiołków afrykańskich z nasion jest pracochłonne, a na rośliny trzeba czekać znacznie dłużej. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że fiołki afrykańskie pozyskane z nasion nie będą idealną kopią roślin, z których pozyskano nasiona. Rozmnażanie generatywne roślin powoduje bowiem zmienność. Natomiast rośliny pozyskane z sadzonek liściowych będą takie same jak rośliny mateczne. Będą więc mieć takie sam kolor i typ kwiatów.

Komentarze