Rurki termokurczliwe

Rurki termokurczliweRurki termokurczliwe umożliwiają właściwą izolację połączeń elektrycznych. To nowoczesne rozwiązanie, które odpowiednio chroni wiązki kabli przez niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi.

 

 

 

Gdzie stosuje się rurki termokurczliwe?

Zastosowania dla rurek termokurczliwych mogą być różne, ale przede wszystkim jest to ochrona okablowania zarówno przed czynnikami środowiskowymi, jak i uszkodzeniami mechanicznymi oraz przetarciami.

Bardzo dużą zaletą jest ich uniwersalność i możliwość zastosowania do przewodów o różnych średnicach. Często służą także jako uszczelnienie miejsca montażu złączy.

Rurki termokurczliwe stosuje się także w instalacjach energetycznych, ponieważ ich napięcie przebicia może osiągać wartość nawet 25 kV/mm.

Rodzaje i właściwości rurek termokurczliwych

Rurki wykonuje się wysokiej jakości nowoczesnych materiałów takich jak elastomer, plastyczny poliolefin i poliolefin sieciowany (POX). Często posiadają one wewnątrz specjalny klej pozwalający na lepsze umocowanie rurki na przewodzie w chwili obkurczania. W sklepach z elektroniką takich jak tme.eu dostępne są rurki o średnicy od 1 do 120 mm przed obkurczaniem i ze współczynnikiem kurczliwości od 2:1 do 6:1.

Dla rurek termokurczliwych o dużym stopniu kurczliwości możliwe jest wyprowadzenie cienkiego kabla z grubej wiązki, bez dodatkowych elementów pośredniczących. Można nimi szczelnie osłonić zarówno cienkie przewody z dużym złączem, jak i połączenie przewodów o różnych średnicach.

Jedną z zalet rurek termokurczliwych jest ich odporność na wahania temperaturowe. Zakres ich wytrzymałości jest szeroki i wynosi od -55°C do 125°C. Dzięki temu są wykorzystywane w przemyśle, gdzie często występują duże amplitudy temperatur. Rurki są trudnopalne, elastyczne i nie zawierają halogenów oraz gwarantują skuteczną ochronę przed wilgocią.

Aby zastosować rurkę termokurczliwą, należy podgrzać ją do temperatury przekraczającej 110–125°C, co spowoduje jej obkurczenie. Można to zrobić przy użyciu strumienia gorącego powietrza, gdyż taka metoda nie uszkodzi rurki.

Rodzaje rurek termokurczliwych dostępne na rynku

Poza typowymi rurkami termokurczliwymi obecnie w sprzedaży są także kapturki, kształtki i palczatki termokurczliwe, a także termokurczliwe mufy naprawcze. Sklepy oferują ponadto pełne zestawy rurek termokurczliwych czy połączeń oraz rurki cienkościenne, elastyczne, z podwójną ścianką lub proste. Można też dobrać rurki w wersji z klejem lub bez, a także specjalnie wyprofilowane m.in. kątowe, kształtki i palczatki. Bogata oferta umożliwia też wybór różnego kształtu i koloru tych produktów.

Komentarze