Sadzenie towarzyszące

Sadzenie towarzysząceJako właściciel ogrodu z pewnością wiesz, że uprawa roślin wiąże się z niekończącą się nauką. Na szczęście jednak daje ona wiele radości, gdyż każda przyswojona informacja i porada wcielona w życie materializuje się w Twoim ogrodzie, czyniąc go piękniejszym i obfitującym w smaczne i zdrowe plony. Do ciekawszych aspektów planowania ogrodu z pewnością należy tak zwane sadzenie towarzyszące, które jest doskonałą długofalową strategią przynoszącą liczne korzyści.

Czym jest sadzenie towarzyszące?

Sadzenie towarzyszące to po prostu sadzenie blisko siebie roślin różnych gatunków w taki sposób, aby osiągnąć z tego konkretne korzyści.

Należeć do nich mogą:

  • odstraszenie szkodników,
  • zapewnienie innym roślinom lepszych warunków wzrostu,
  • przyciągnięcie pożądanych organizmów;
  • zwiększenie obfitości plonów,
  • poprawienie jakości i zdrowa gleby,
  • ograniczenie inwazji chwastów.

Jeszcze stosunkowo niedawno skuteczność sadzenia towarzyszącego była bardziej kwestią doświadczenia i kultury ludowej. Przekazywały sobie wiedze o nim kolejne pokolenia ogrodników i rolników, ale nie było ono wiedzą ściśle naukową, gdyż brak było szerzej zakrojonych badań na ten temat. Jednak - jak to często bywa - wiedza ludowa, oparta na doświadczeniach, skutecznie się obroniła w dzisiejszych czasach, wraz z rozpoczęciem przez wiele niezależnych instytucji badań na temat takiej uprawy.

Sadzenie towarzyszące
Sadzenie towarzyszące

Spore zainteresowanie sadzeniem towarzyszącym wynika też ze wzrostem zainteresowania ogrodnictwem organicznym. Okazało się bowiem, że sadząc blisko siebie rozmaite gatunki roślin, można bardzo ograniczyć konieczność korzystania z wielu chemikaliów, a nawet całkowicie zaprzestać ich użycia w ogrodzie. O tym, że jest ono skuteczne, można łatwo się przekonać. Chociaż temat jest trak szeroki, że można o nim napisać wiele książek, a kombinacji roślin jest wiele, już teraz możesz wdrożyć w życie garść poniższych wskazówek, by znacząco usprawnić uprawę roślin.

Ziemniaki i fasola - korzystne połączenie dwóch popularnych warzyw w ogrodzie

Jedną z popularnych strategii wspomagających obfitość w ogrodzie jest sadzenie fasoli koło ziemniaków. Możesz przeplatać rzędy ziemniaków z rzędami fasoli, a nawet zupełnie wymieszać te rośliny.

Fasola wiąże azot atmosferyczny i wzbogaca w niego glebę, z czego korzystają rośliny znajdujące się w pobliżu fasoli. W przypadku ziemniaków towarzystwo fasoli sprawia, że ich bulwy będą o wiele większe. Fasolę i ziemniaki można posadzić w tym samym czasie, a więc na przełomie kwietnia i maja. Weź jednak pod uwagę, że sadzonki fasoli zaczynają wiązać azot atmosferyczny kilka tygodni po wykiełkowaniu, a więc najlepiej jest posadzić je około 6 tygodni przed wysiewem ziemniaków, aby osiągnąć optymalny efekt.

Groch zwyczajny i kapusta - partnerstwo korzystne przede wszystkim dla tej drugiej

Kapusta i groch to dwa warzywa doskonale komponujące się nie tylko w świątecznej potrawie, ale również i w ogrodzie. Na korzyść kapusty działają tu przede wszystkim różnice w rozmiarach obu roślin. Podczas gdy kapusta jest niska, groch rośnie wysoko, a jego liście dają cień.

Kapusta nie powinna rosnąć w całkowitym cieniu, gdyż wymaga ona większej ilości słońca, jednak już półcień jest dla niej wskazany. Kapusta w pełnym słońcu bowiem szybciej wybije w pęd kwiatostanowy, a to znacząco pogarsza jej smak. Groch także wiąże azot atmosferyczny, a pierwiastek ten jest bardzo ważnym budulcem chlorofilu, dlatego też kapusta, jako roślina składająca się przede wszystkim z liści, bardzo skorzysta na podwyższonej ilości łatwo przyswajalnego azotu, gdyż jej liście będą zdrowsze i smaczniejsze, będąc też grubszymi i bardziej soczystymi.

Biała koniczyna - jej rola w ogrodzie a kontrola chwastów

Niezbędnym elementem planowania ogrodu jest obecność odpowiedniej warstwy ściółki, która ma za zadanie między innymi powstrzymać wzrost niektórych chwastów. Chociaż jako ściółki używa się najczęściej martwej materii organicznej, można też stworzyć rodzaj żyjącej ściółki z żywych roślin, a doskonale sprawdzi się tu biała koniczyna.

Chociaż nie będzie ona raczej miała dla Ciebie zastosowania kulinarnego, to gdy posiejesz ją pomiędzy rzędami innych roślin, będzie ona bardzo skutecznie powstrzymywać ekspansję chwastów, i jest w tym tak samo dobra, jak wiele środków chwastobójczych. Kupując nasiona białej koniczyny, wybierz jednak takie jej odmiany, które są niskie. Niektóre bowiem są tak wysokie, że będą skutecznie współzawodniczyć z pobliskimi roślinami o zasoby. Biała koniczyna doskonale radzi sobie w cieniu, więc możesz ją posiać pomiędzy rzędami wyższych roślin, takich jak papryki, pomidory, cukinie itp. Pomiędzy rzędami nie wyrosną wtedy chwasty.

Sadzenie towarzyszące a odstraszanie mszyc

Jako miłośnik upraw samo słowo "mszyca" zapewne powoduje u ciebie spory dyskomfort. Nie ma nic gorszego niż inwazja tych szkodników w ogrodzie, co ma miejsce przede wszystkim podczas pogody ciepłej i jednocześnie suchej.

Dobra wiadomość dla Ciebie jest taka, że istnieją rośliny, których te szkodniki nie znoszą, i jeżeli posiejesz je pomiędzy innymi roślinami, to unikniesz inwazji mszyc.

Rośliny odpędzające mszyce to między innymi:

  • lawenda,
  • cebula,
  • czosnek,
  • cząber ogrodowy,
  • tymianek,
  • mięta.

Przyciąganie drapieżników i zapylaczy

Sadzenie towarzyszące może też przyczynić się do eliminacji szkodników, a także do większej obfitości plonów przez zwiększone zapylanie. Częstą strategią wielu ogrodników jest przyciąganie os, które pożerają mszyce, mączniki i gąsienice.

Owady te przyciągane są przez rośliny takie, jak:

  • krwawnik pospolity,
  • forsycja,
  • wszelakie drzewa i krzewy owocowe.

Wielkimi wrogami mszyc są też bzygi, których larwy czynią olbrzymie spustoszenia w ich populacji.

Bzygi kochają przede wszystkim:

  • aksamitki,
  • nasturcje,
  • lawendę.

Kolejnym sprzymierzeńcem w walce z mszycami są złotooki, które przyciągają rośliny takie, jak:

  • maliny,
  • macierzanka,
  • wrzos,
  • lawenda,
  • lucerna.

Nie jest też tajemnicą, że istnym pożeraczem mszyc są biedronki, które możesz przyciągnąć, siejąc rośliny takie, jak:

  • nagietek,
  • mniszek lekarski,
  • czarnuszka,
  • koper włoski,
  • stokrotka,
  • pietruszka.

Posadź wymienione wyżej rośliny pomiędzy innymi, a zabezpieczysz swój ogród przed mszycami. Niektórzy stosują też nieco bardziej wyszukaną metodę walki z nimi, która składa się z dwóch etapów. Pierwszym jest wysiew nasturcji. Jest to roślina, która bardzo przyciąga mszyce i jeżeli masz ją w swoim ogrodzie, to niemal zawsze będzie ona zaatakowana jako pierwsza i jednocześnie będzie najbardziej intensywnie okupowana przez te znienawidzone szkodniki. Jeżeli w ogrodzie posadzisz nasturcje, to odciągną one od innych roślin mszyce. Jednocześnie zadbaj o obecność w ogrodzie powyżej wymienionych wrogów mszyc, gdzieś w pobliżu siejąc rośliny ich przyciągające. Mszyce skupią się głównie na przypuszczeniu ataku na nasturcje, a ich wrogowie pożrą je na tych roślinach.

Podsumowanie

Planowanie ogrodu z uwzględnieniem sadzenia towarzyszącego to bardzo dobra strategia, która zapewnia długofalowe efekty i pomaga do minimum, lub nawet do zera, zredukować potrzebę użycia wielu sztucznych i toksycznych preparatów tak popularnych w wielu ogrodach. Jest to wiedza, którą można zgłębiać przez lata i nie opanuje się jej całkowicie, ale na początek wystarczy skupić się na najbardziej pospolitych roślinach i ich połączeniach, a z czasem można zgłębiać dalej jej tajniki.

Komentarze