Schody drewniane - dębowe, jesionowe, sosnowe, z drewna egzotycznego

Drewniane schodyElegancja schodów drewnianych zaspokoi każdy gust. Taka konstrukcja wkomponuje się w nowoczesny, industrialny design, ale i sprawdzi się w niemal każdej dowolnej aranżacji wnętrzarskiej. Wraz z ich zastosowaniem można wykonać wykończenia szkłem, metalem, betonem, żelbetonem i każdym innym materiałem, który z pewnością świetnie wpisze się w ogólny wystrój pomieszczeń prowadzących w górę, w dół, na piętra i strychy, a nawet piwnice.

Schody drewniane coraz bardziej doceniane są przez rodzimych i zagranicznych klientów, którzy widzą w tych konstrukcjach możliwość wniesienia w przestrzenie domowe wyjątkowego, doskonale się prezentującego elementu dokończenia pełni planowanego wystroju wnętrza. Takie schody wytrzymają długie lata z oczywistą koniecznością dbania o nie, dokonywania impregnacji i lakierowania. Choć jest to materiał trwały, to tak jak każde drewno wymaga choćby minimum uwagi. W zależności od wykorzystanego gatunku będziemy mieć mniej lub więcej pracy przy schodach, które nadadzą charakteru każdemu domowi i każdemu przejściu, w którym zostaną zabudowane.

Ponieważ drewno jest materiałem wdzięcznym, daje ogromne możliwości konstrukcyjne. Wykonanie klasycznych i najbardziej nowatorskich czy ekstrawaganckich projektów z wykorzystaniem drewna, jako budulca, jest więc możliwe. Czasem opłaca się nieco zdopingować projektanta, by bardziej postarał się i stworzył coś naprawdę wyjątkowego. Coś, co zaspokoi marzenia gospodarza o indywidualnym, niezwykłym projekcie schodów, będącym dopełnieniem lub głównym elementem całej aranżacji wnętrza.

Do budowy schodów drewnianych wykorzystuje się przede wszystkim drewno rodzimych drzew liściastych. Ze szczególnym uwzględnieniem ich jakości, wytrzymałości na zarysowania, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, ale i możliwością przenoszenia dużych obciążeń. Konstrukcja taka powinna być więc wykonana z drewna najwyższej klasy, a wykończenie można budować z drewna klasy drugiej. Solidność wykonania takiego projektu jest więc najważniejsza. Tym bardziej, że na kolejnych stopniach takiej konstrukcji przechodzą i stają dorośli, młodzież, dzieci i tragarze noszący ciężkie meble czy sprzęt.

Choć trwałość konstrukcji schodów jest najważniejszym wymiernikiem ich jakości, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by budować eleganckie i chętnie podziwiane schody z wyśmienitym wykończeniem. To przecież jeden z najbardziej estetycznych elementów wpisujących się we wnętrza. Choć nie tak dawno temu niedoceniany, to obecnie niemal kultowy, budujący status domu i gospodarza. Wyjątkowość schodów drewnianych jest więc obecnie doceniana nawet przez największych laików tematu.

Dębowe schody drewniane

Schody drewniane dębowe

Najtrwalszym rodzimym budulcem, z którego stawia się schody, jest dąb, występujący w 200 odmianach na całym świecie, z których 3 są wykorzystywane w naszym kraju na szeroką skalę. Jest to drewno o wysokiej wytrzymałości i niełatwo poddające się zgubnemu wpływowi wilgoci. Prawidłowo zabezpieczone może przetrwać bez uszczerbku wiele długich lat. Z niego budowane są schody i inne materiały wykończeniowe, gwarantujące długowieczność i pokoleniowość domów jednorodzinnych. Choć takie konstrukcje są dość drogie w zabudowie, a sam materiał należy do wysoce cenionych, to dębowe drewno doskonale broni swoją cenę, będąc chyba najlepszym materiałem wykorzystywanym do budowy schodów i nie tylko.

Jesionowe schody drewniane

Schody drewniane jesionowe, bukowe, klonowe

Ponadto wykorzystywane jest w szczególności drewno bukowe, jesionowe i klonowe, które również wykazują dobrą odporność i trwałość. Olejowane i lakierowane także potrafią przetrwać lata przed koniecznością ich pierwszego i kolejnego odnowienia. Choć różnią się wytrzymałością na wilgoć, to prawidłowe ich zabezpieczenie i regularne wykonywanie tych czynności pomoże nam powstrzymać jej zgubny wpływ na te gatunki drewna.

Sosnowe schody drewniane

Schody drewniane sosnowe i wiśniowe

Bardzo charakterystycznymi rodzajami drewna są za to drewno wiśniowe i sosnowe. Gdy te pierwsze prezentuje się w ciemnej czerwonej barwie, te ostatnie znajdujemy w szerokiej gamie barw, odcieni i jakości. Sosna jest za to niezwykle mało odporna na wilgoć, a jej systematyczne zabezpieczanie jest koniecznością. Jest jednak jednym z tych gatunków drzew, które cechuje przystępna i dość niska cena w porównaniu do cen budulca innych gatunków.

Schody z drewna egzotycznego

Schody drewniane z drewna egzotycznego

W sklepach, marketach i na składach budowlanych znajdziemy także kilka gatunków drewna egzotycznego. Są to równie wytrzymałe materiały, z których z powodzeniem można stawiać schody drewniane. Ich cena jest jednak wyższa od drewna o podobnych właściwościach rodzimego pochodzenia. Można je świetnie wykorzystać do budowy schodów o wyjątkowym indywidualnym charakterze i elegancji.

Schody drewniane z wykorzystaniem innego budulca

Schody drewniane z wykorzystaniem innego budulca

Choć schody da się w całości budować z drewna, to często za wykończenie np. balustrad wykorzystuje się metal czy szkło. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie by szkielet, na którym oprze się całe obciążenie, stworzony był z betonu, żelbetonu czy innych trwałych i wytrzymałych materiałów. Taka zabudowa nieraz pozwoli na zgromadzenie oszczędności na samym budulcu i wykonaniu. Poza projektami wykonywanymi na indywidualne życzenie w marketach i sklepach znaleźć można gotowe i nieco tańsze w wykonaniu projekty, dostępne w niedługim czasie od zamówienia. Tam znajdziemy standardowe rozwiązania, które może nie są tak wyjątkowe wizualnie, ale równie dobre w użytkowaniu.

Wykonanie wyjątkowych schodów drewnianych dobrze jest zlecić doświadczonemu wykonawcy, który uwzględni nasze najważniejsze potrzeby i zastosuje się do naszych wskazówek. Wielu specjalistów zawsze indywidualnie podchodzi do każdego projektu. Cenieni są oni za jakość i kunszt wykonania, ale i często zatrudniani do odnawiania i renowacji takiej konstrukcji. Skorzystanie z kompleksowej usługi pozwoli nam na negocjacje cen. Nieraz opłaci nam się nieco potargować czy spróbować zakupić materiał na własną rękę. Najważniejsze byśmy byli zadowoleni z końcowego efektu - z aranżacji, którą zaplanowaliśmy dla wnętrza własnego domu. Będzie przecież nam służyć przez długi czas, a może i posłuży naszym pociechom, gdy prawidłowo zadbamy o schody zbudowane z jakościowego materiału.

Komentarze