Sezon 2020 - trendy meble ogrodowe

Meble tarasoweRozpoczyna się kolejny sezon ogrodowy. Już wkrótce wyruszymy na poszukiwania kwiatów i krzewów, narzędzi ogrodowych i oczywiście mebli. To właśnie meble ogrodowe, nowoczesne i estetyczne, będą najpiękniejszą dekoracją naszych ogrodów, tarasów i balkonów. Nie może ich zabraknąć także w Twoim domu i ogrodzie - posłużą całej rodzinie oraz odwiedzającym Cię bliskim i znajomym w długie i ciepłe letnie wieczory. Jakie trendy obowiązywać będą w tym roku? Jakie meble warto kupić aby cieszyć się z nich także w kolejnych sezonach?

Meble ogrodowe

Jak wybierać meble ogrodowe?

Aby dobrze wybrać ten rodzaj produktów, należy odpowiedzieć sobie na kilka najważniejszych pytań odnośnie mebli ogrodowych - z jakich elementów powinien składać się zestaw? Z jakich materiałów i tworzyw powinien być wykonany? Który materiał będzie trwały i zachowa walory estetyczne przez długi czas? Który będzie ładnie wyglądał na tle ogrodu? Wybierając zestaw warto więc brać pod uwagę rodzaj materiału - meble tarasowe i do ogrodu wykonane mogą być z jednego z kilku rodzajów materiałów i tworzyw. Do najpopularniejszych z nich należą metal, drewno, rattan i modny już od kilku sezonów technorattan. To właśnie od wyboru tworzywa będą zależały cechy użytkowe mebli ogrodowych.

Równie istotny będzie skład zestawu - najprostsze z nich zawierają stolik i krzesła. I to jest dobra opcja, jeśli planujesz kupić meble balkonowe. Zajmują bowiem niewiele miejsca, a równocześnie pozwalają korzystać z uroków letnich wieczorów. Jeśli jednak szukasz zestawu do ogrodu i chcesz, aby stał się on miejscem prawdziwie królewskiego wypoczynku, warto zainwestować w komplet z sofą lub narożnikiem, fotelami i stolikiem kawowym. Tak umeblowany ogród jest niezwykle elegancki.

Meble ogrodowe z technorattanu

Technorattan jest tworzywem powstałym z polietylenu. Choć to materiał syntetyczny, jest przyjazny dla środowiska naturalnego, bowiem może być poddawany recyclingowi. Nie muszą się więc obawiać go osoby stawiające na rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu.

Meble z technorattanu

Materiał ten opracowany został jako następca naturalnego rattanu - wygląda prawie identycznie, lecz jest pozbawiony jego wad. Czym charakteryzuje się ten materiał? Oto jego zalety:

  • jest lekki - to prawdopodobnie pierwsza rzecz, na którą zwrócą uwagę osoby szukające mebli do ogrodu. Krzesła ogrodowe czy fotele wykonane z technorattanu z łatwością można przesuwać a nawet przenosić z miejsca na miejsce;
  • jest wytrzymały - technorattan bez szwanku wytrzyma nawet duży i długotrwały nacisk;
  • odporny na warunki atmosferyczne - podczas gdy plastik już po jednym sezonie staje się wyblakły i łamliwy, technorattan to materiał, który doskonale radzi sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Nie zagraża mu ani palące słońce, ani deszcz czy nawet mrozy. Dzięki temu możesz bez obaw zostawić zestaw w ogrodzie na cały rok. To niezwykle praktyczne, bowiem pozwala zaoszczędzić miejsce w garażu czy szopie;
  • jest odporny na zabrudzenia - nie przyjmuje żadnych plam, a zabrudzony czy zakurzony można umyć wilgotną gąbką i pozostawić do wyschnięcia;
  • trwały - jego żywotność szacuje się na 10 - 15 lat, co całkowicie rekompensuje jego stosunkowo wysoką cenę;
  • jest bezpieczny dla zdrowia i środowiska naturalnego, ponieważ nie posiada żadnych substancji szkodliwych czy toksycznych.

Ciekawą kolekcję eleganckich, trwałych i wygodnych mebli ogrodowych z technorattanu znajdziesz w firmie Dekkor.

Meble ogrodowe drewniane

Choć eleganckie drewno cieszy się dużą popularnością, nie jest materiałem łatwym w pielęgnacji i użytkowaniu. Możesz oczywiście zdecydować się na zestaw wykonany z drewna, ale musisz pamiętać, że utrzymanie go w stanie idealnym będzie wymagało od Ciebie sporo pracy.

W ofercie producentów znajdziesz przepiękne zestawy drewnianych mebli, do których zalet należy przede wszystkim elegancki design i łatwość skomponowania z innymi elementami małej architektury ogrodowej. Pięknie wyglądają na tle ogrodowej zieleni i kwiatów. Są jednak ciężkie i należy chronić je przed wpływem wilgoci, słońca i mrozu. Ważna jest także ich regularna pielęgnacja i konserwacja, inaczej drewno szybko popęka. Są także bardzo ciężkie, a ich przeniesienie do garażu nie jest proste.

To doskonały wybór dla tych osób, które posiadają altanę ogrodową - drewno będzie pod jej dachem odpowiednio zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. A zadbane i pielęgnowane regularnie, będzie zdobiło ogród przez długie lata.

Zestawy z rattanu

Produktów rattanowych chyba nikomu nie trzeba szczegółowo opisywać - już od lat zdobią polskie ogrody, tarasy i balkony. Cieszą się wielką sympatią miłośników ekologicznych i eleganckich rozwiązań. Ale mają także swoje wady. Choć naturalny i ekskluzywny, rattan nie jest niestety aż tak łatwy w użytkowaniu jak jego syntetyczny następca.

Rattan jest, podobnie jak technorattan, bardzo lekki i łatwy do utrzymania w czystości. Cechuje się również dużą elastycznością włókien i ich wytrzymałością na obciążenia. Ale tym, co go odróżnia, jest jego mniejsza trwałość. Zestawy z rattanu należy koniecznie zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych. Pod tym względem bardziej więc przypomina drewno - wystawiony na palące słońce, deszcz lub mróz - staje się kruchy i łamliwy, a jego piękny naturalny kolor znika.

Czy więc rattan będzie dobrym wyborem do ogrodu? Oczywiście! Pod warunkiem jednak, że będziesz potrafił zadbać o niego.

Ogrodowe zestawy z metalu

To bardzo ciekawa propozycja dla osób, które planują umeblować swój ogród w stylu nowoczesnym lub wręcz minimalistycznym. Zestawy takie wspaniale wręcz prezentują się na drewnianym tarasie lub idealnie wypielęgnowanym trawniku. Są również bardzo wygodne i łatwe do utrzymania w czystości - metal wystarczy przetrzeć w razie potrzeby wilgotną ściereczką, a pokrowce poduszek czy materaców wyprać w pralce.

Bardzo wytrzymałe nawet na duże obciążenia, fotele czy sofy metalowe będą towarzyszyły swoim właścicielom przez długie lata. Zwykle bowiem to aluminium, znane ze swojej odporności na korozję, jest metalem używanym do wyrobu mebli ogrodowych. Kolejną zaletą zestawów metalowych jest ich lekkość i wieloletnia trwałość.

Czy zestaw metalowy sprawdzi się w Twoim ogrodzie? Z pewnością tak. Pamiętaj jednak, aby chronić go przed deszczem i mrozem - zarówno poduszki, jak i stelaż.

Który wariant wybrać?

Na pewno jednym z czynników, które każdy z nas bierze pod uwagę, jest cena zestawu. Ale nie warto oszczędzać na jakości. Solidny zestaw posłuży Ci przez długie lata i nie wymaga zabiegów ochronnych, a do tego prezentuje się wspaniale i zachęcająco.

Teraz już wiesz jakie meble ogrodowe będą królowały w tym roku. Wybierz spośród nich taki, który oferuje optymalne dla Ciebie cechy użytkowe i pasuje do Twojego stylu oraz trybu życia.

Komentarze