Siejemy nasiona kwiatów jednorocznych. Poradnik

Kwiaty jednoroczneKwiaty jednoroczne sprawdzą się jako ozdoba każdego ogrodu. Ich hodowla może rodzić jednak sporo wątpliwości. Kiedy rozpocząć wysiew nasion? Jak zrobić to prawidło? Na co zwrócić uwagę, podlewając i pielęgnując nowo posadzone kwiaty? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Dwie metody

Znane są dwie metody rozpoczynania hodowli kwiatów jednorocznych. Pierwszą z nich jest wysiew nasion do gruntu. To sposób nieskomplikowany: nasiona kwiatów jednorocznych umieszcza się bezpośrednio w odpowiednio przygotowanej glebie. Druga metoda wymaga więcej pracy i czasu: polega na wyhodowaniu w pomieszczeniu (w specjalistycznej szklarni lub po prostu w doniczce na parapecie w domu młodych roślinek, czyli tzw. rozsady, którą później przesadza się w docelowe miejsce, np., do ogrodu. Ten sposób może przynieść lepsze rezultaty niż wysiew, jednakże jest równocześnie bardziej wymagający. Mniej doświadczeni ogrodnicy swoją przygodę z kwiatami jednorocznymi śmiało mogą zacząć od prostszego wysiewu.

Wysiew do gruntu

Metoda ta odpowiednia jest do wysiewania nasion kwiatów mniej wymagający, wytrzymałych na warunki pogodowe. Jak przygotować podłoże pod wysiew? Gleba, w której umieszczone zostaną nasiona, powinna zostać przekopana, spulchniona oraz oczyszczona z chwastów i kamieni. Teren wysiewu powinien zostać również odpowiednio użyźniony. Do tego celu można posłużyć się kompostem lub gotowym nawozami. W przygotowanym podłożu należy wykopać płytkie rowki. Istnieje zasada, według której nasiona powinno się umieszczać na głębokość równej ich trzykrotnej średnicy. Umieszczone w rowkach nasiona należy przysypać cienką warstwą ziemią. Jednak niektóre kwiaty jednoroczne, do prawidłowego rozwoju potrzebują światła - nasiona tych roślin umieszcza się na poziomie gruntu, z pominięciem przysypywania. Na opakowaniach konkretnych nasion znaleźć można dokładne wskazówki dotyczące sposobu ich wysiewu. Wysiane nasiona należy nawadniać, zachowując przy tym należytą ostrożność. Silny strumień wody mógłby wypłukać je z ziemi, dlatego do podlewania najlepiej używać zraszacza. Aby rośliny mogły się prawidłowo rozwijać, gleba powinna być stale wilgotna. Jeżeli nasiona wysiane zostały w nasłonecznionym miejscu, zabieg podlewania należy przeprowadzać dwa razy dziennie.

Kiedy wysiewać nasiona do gruntu?

Do wysiewu najbardziej odpornych na zimno kwiatów można przystąpić już w marcu i kwietniu. W tych miesiącach wysiewane mogą być nasiona ostróżki ogrodowej oraz słonecznika kwiatowego. Z wysiewem bardziej wrażliwych kwiatów jednorocznych należy wstrzymać się do nadejścia cieplejszych miesięcy. Kwiecień i maj to odpowiednia pora na wysiew nasion nasturcji niskiej, wilca purpurowego, ślazówki ogrodowej oraz czarnuszki damasceńskiej. W maju z kolei wysiewać już można nasiona niecierpka sułtańskiego czy cynii wytwornej. Dokładne informacje dotyczące terminu wysiewu producenci umieszczają opakowaniach nasion.

Rozsada - jak ją przygotować?

Rozsada to młode roślinki, wyhodowane z nasion wysianych w pojemnikach lub doniczkach, poza docelowym miejscem przeznaczenia. Dopiero po osiągnięciu określonego etapu rozwoju rozsadę można przesadzić do ogrodu. Jak przygotować rozsadę w domowych warunkach? Nasiona kwiatów jednorocznych umieszczamy w skrzynkach lub doniczkach wypełnionych torfem i piaskiem, wymieszanymi w stosunku 2:1. Wykorzystać można także gotową ziemię, dostępną w sklepach ogrodniczych. Niewskazane jest natomiast użycie gleby pochodzącej bezpośrednio z ogrodu. Nasiona należy równomiernie rozmieścić na powierzchni podłoża i przysypać ziemią lub piachem. Obowiązuje tu taka sama zasada, jak przy wysiewie. Warstwa, którą przysypujemy nasiona, powinna mieć grubość równą trzykrotnej średnicy nasion. Doniczki należy okryć folią i umieścić w jasnym, nasłonecznionym pomieszczeniu, w którym temperatura powietrza wynosi od 18 do 20 stopni Celsjusza. Hodowlę należy regularnie podlewać. Aby zapobiec wypłukaniu nasion z gleby, do podlewania należy wykorzystywać zraszacz. Folię trzeba ściągnąć, gdy zasiane nasiona wypuszczą kiełki, czyli osiągną stadium siewki. Jeżeli siewki rosną gęsto, należy je przepikować, czyli rozsadzić, by umożliwić im właściwy rozwój.

Kiedy sadzić rozsadę?

Sadzenie rozsady kwiatów jednorocznych rozpocząć można wcześniej niż wysiew. W początkowej fazie rozwoju kwiaty będą bowiem w pomieszczeniu, więc niskie temperatury panujące na dworze nie będą w stanie im zaszkodzić. W lutym przystąpić można do sadzenia rozsady kwiatów takich, jak: dalia zmienna, goździk ogrodowy, lewkonia pełna, lobelia zwisająca, petunia zwisająca, szałwia błyszcząca, werbena ogrodowa, żeniszek meksykański, gazania ogrodowa, niecierpek sułtański. Z rozsadą rudbekii, astra chińskiego, celozji grzbietowej i pierzastej, cynii wytwornej, lwiej paszczy i portulaki wielokwiatowej lepiej wstrzymać się do marca.

Wszystkie młode roślinki wyhodowane w pomieszczeniach można przenieść na zewnątrz w drugiej połowie maja, gdy skończą się już zimowe przymrozki. Trzeba je jednak odpowiednio przygotować do zmiany warunków. Przez pierwsze trzy-cztery dni hartowane rośliny należy stawiać na zewnątrz na kilka godzin. Kolejny etap polega na zostawianiu roślin na dworze przez cały dzień i wnoszeniu ich do pomieszczenia jedynie na noc.

Autor: www.sklepogrodniczy.pl.

Komentarze