Skarpa w ogrodzie. Rośliny na skarpę

Skarpa w ogrodzieSkarpa w ogrodzie może być naprawdę dobrze wykorzystana, trzeba jednak odpowiednio zaprojektować ogród na skarpie. Najczęściej na to decydują się właściciele ogrodów, w którym już jest zbocze, które trzeba zagospodarować. Zdarza się jednak także, że skarpy są specjalnie usypywane, ponieważ miłośnicy ogrodnictwa marzą o tego typu specyficznym i bardzo oryginalnym założeniu ogrodowym.

Ogród na skarpie nie musi być ani kłopotliwy w aranżacji, ani w pielęgnacji. Wystarczy dobrze rozplanować przestrzeń, zabezpieczyć skarpę przed osuwaniem i wybrać odpowiednie gatunki roślin, które będą czuły się dobrze w takich specyficznych warunkach siedliskowych. Sprawdź, jak zaaranżować ogród na skarpie w kilku prostych krokach.

Jak zagospodarować skarpę w ogrodzie?

Skarpa czy też zbocze w ogrodzie często jest postrzegana jako problem. Niekiedy taka przestrzeń wydaje się bardzo trudna lub wręcz niemożliwa do zagospodarowania. W gruncie rzeczy jednak jej aranżacja wcale nie jest taka trudna. Wymaga ona jedynie odpowiedniego podejścia i dobrego projektu. Sposobów na ładne zagospodarowanie skarpy w ogrodzie jest naprawdę bardzo wiele.

Przedstawiamy trzy najciekawsze inspiracje:

1. Rabaty na skarpie

Wbrew powszechnej opinii skarpa jest świetnym miejscem na rabaty. Trzeba je tylko odpowiednio zabezpieczyć, aby się nie obsuwały. Podwyższone rabaty na skarpie najlepiej będzie umocnić za pomocą wykonanych z betonu prefabrykowanych palisad o różnej wysokości. Dzięki temu rośliny na rabatach będą stabilnie się trzymać i bezpiecznie rosnąć. Na tego typu rabatach bardzo ładnie prezentują się na przykład obficie kwitnące rośliny o zwijających pędach, które będą tworzyć piękną kwiatową zasłonę. Doskonałym wyborem będzie na przykład smagliczka skalna o złocistożółtych kwiatach. Godne polecenia odmiany to na przykład Plenum o przepięknych pełnych kwiatach zebranych w bardzo gęste wypukłe grona, a także Summit o równym zwartym pokroju i wczesnym kwitnieniu.

Rosliny na skarpie
Rośliny na skarpie

Na rabatce na skarpie możemy oczywiście posadzić typowo skalniakowe gatunki jak właśnie smagliczka, ale sprawdzą się także inne rośliny letnie. W zasadzie ich wybór jest nieograniczony i możemy wykorzystać takie, jakie nam się podobają. Przykładowo, jeśli nasza rabatka na skarpie jest słoneczna, to możemy wykorzystać na niej typowe lubiące miejsca słoneczne sezonowe kwitnące rośliny letnie jak choćby pelargonie czy surfinie. Z kolei w przypadku rabaty zacienionej doskonale sprawdzą się funkcje, bluszczyk czy żurawki.

2. Skalniak na skarpie

Stworzenie ogródka skalnego to najpowszechniejszy sposób wykorzystania skarpy. Oczywiście trzeba pamiętać, że tworzenie górskiego mini krajobrazu powinniśmy zawsze zacząć od umocnienia brzegu skarpy na przykład murkiem, aby nasz skalniak się nie osuwał. Następnie możemy przystąpić do tworzenia dekoracji skalnych oraz sadzenia roślin.

Skalniak na skarpie
Skalniak na skarpie

Czym różni się skalniak od zwykłej rabaty zaaranżowanej na skarpie? Otóż na rabacie znajdziemy wyłącznie rośliny, z których możemy stworzyć kompozycję w dowolnie wybranym stylu. Natomiast ogród skalny ma odzwierciedlać typowo górski krajobraz. Tworzymy więc nie tylko dekorację roślinną, ale wręcz cały dekoracyjny mini pejzaż. Rośliny stanowią tylko jedną z jego części. Kompozycję wzbogacają także różnego rodzaju większe i mniejsze kamienie, elementy skalne czy dekoracyjne suche gałęzie lub pnie roślin.

3. Murek oporowy na skarpie

Jeżeli nasz skarpa nie jest bardzo wysoka, czyli ma maksymalnie 120 cm, wówczas stanowi ona świetne miejsce na murek oporowy. Taki murek to nie tylko gustowna dekoracja ogrodu, ale również doskonale nadaje się on do obsadzenia od góry kwiatami. Ma on też wymiar praktyczny - zapobiega obsuwaniu się skarpy, ale i może służyć za siedzisko.

Murek oporowy na skarpie
Mur oporowy na skarpie

Jak zbudować murek oporowy na skarpie? Nie jest to wcale trudne. Najmodniejsze są murki z naturalnych lub ociosanych kamieni. W przypadku, gdy murek ma być niski - do 50 cm wysokości - wystarczy po prostu starannie ułożyć konstrukcję z kamieni. Z kolei, jeśli murek ma być wyższy, to nie sprawdzą się otoczaki, ponieważ trudno je do siebie dopasować.

Jak założyć ogród na skarpie?

Aranżacja ogrodu na skarpie nie musi być ani trudna, ani pracochłonna. Kluczem do sukcesu jest tutaj odpowiedni projekt. Nie obawiajmy się jednak, wcale nie musimy wcale korzystać z kosztownych usług projektantów krajobrazu, aby zagospodarować skarpę, choć oczywiście, jeśli chcemy, możemy zlecić to zadanie profesjonalnej firmie. Projektowanie zagospodarowania skarpy trzeba zacząć od przyjrzenia się jej wielkości oraz warunkom stanowiskowym na niej panującym. Następnie trzeba przygotować teren do obsadzenia roślinami, wybrać odpowiednie gatunki i je posadzić. Podpowiadamy, jak w prosty sposób stworzyć efektowny ogród na skarpie.

Aranżacja ogrodu na skarpie w 3 prostych krokach:

Zaprojektuj ogród

Pierwszym krokiem je dokładne wymierzenie naszej skarpy. Jej wymiary będą nam potrzebne do zakupu i montażu materiałów wzmacniających skarpę i zabezpieczających ją przed osuwaniem się. Dzięki znajomości wymiarów terenu będziemy mogli także, zaplanować zakup odpowiedniej ilości roślin oraz innych elementów dekoracyjnych, a także zdecydować o ich rozmieszczeniu. Bardzo ważną kwestią są także warunki panujące na skarpie. Sprawdźmy, w jakim stopniu jest ona nasłoneczniona o różnych porach dniach, czy jest to teren narażony na silne powiewy wiatru oraz jakiego rodzaju i jakości jest gleba na tym terenie. Dzięki temu będzie nam o wiele łatwiej wybrać odpowiednie gatunki roślin.

Projekt ogrodu na skarpie
Ogród na skarpie

Pamiętajmy, żeby zawsze dopasowywać rośliny do warunków stanowiskowych. Nie warto kierować się tylko ich wyglądem, ponieważ może to skończyć się niepowodzeniem w uprawie. Na przykład na skarpie, która przez większość dnia jest zacieniona, nie będą dobrze czuły się rośliny lubiące miejsca słoneczne. Będzie to skutkowało ich słabym rozkrzewianiem się, marnym kwitnieniem i większą podatnością na choroby, co przełoży się negatywnie na wygląd naszego ogródka na skarpie.

Stwórz skarpę lub przygotuj tę już istniejącą

Kolejnym krokiem jest przygotowanie samej skarpy pod nasadzenia. W przypadku, gdy w naszym ogrodzie jest już naturalna skarpa, pozostaje tylko ją umocnić, aby się nie osuwała. Możemy to zrobić na wiele różnych sposób. Sprawdzi się wykonanie murku z naturalnych kamieni, cegieł, betonu czy drewna. Wybierzmy taki materiał, który będzie pasował do wystroju naszego ogrodu.

Jeżeli marzymy o urządzeniu ogródka na skarpie, ale na Twoim terenie nie ma takiego stromego wzniesienia, wówczas możemy samodzielnie je usypać. Będziemy do tego potrzebować oczywiście ziemi, ale także drobnych kamieni i żwiru. Oczywiście również taką sztucznie stworzoną skarpę należy umocnić murkiem, kamieniami lub palikami.

Wybierz rośliny na skarpę i je posadź

Teraz nadeszła pora na posadzenie roślin. Umocnią one dodatkowo naszą skarpę. W miarę rozrastania się ich korzenie scalą glebę i będzie ona coraz mniej podatna na erozję wodną i wietrzną. Wachlarz roślin, które możemy posadzić na skarpie, jest ogromny. Pamiętajmy, aby dobrać je do warunków świetnych, glebowych oraz wietrznych panujących na terenie naszego ogrodu.

Jakie rośliny wybrać na skarpę?

Sprawdzą się takie rośliny jak:

  • kwiaty - gatunki idealne na skarpy to na przykład:
    • smagliczka skalna,
    • macierzanka piaskowa,
    • pragnia syberyjska,
    • płomyk szydlasty,
    • gęsiówka kaukaska,
    • ubiorek wiecznie zielony,
    • żagwin ogrodowy,
    • barwinek pospolity,
    • żurawka ogrodowa;
  • pnącza - świetny będą
    • bluszcz pospolity,
    • winobluszcz pięciolistkowy,
    • sprawdzą się także pnącza kwitnące jak niezwykłej urody klematisy;
  • trawy - skarpa to idealne miejsce do posadzenia piennych traw ozdobnych. Warto je wykorzystać szczególnie w ogrodach wietrznych. Nie tylko bardzo dobrze poradzą sobie w takich warunkach, ale także będą pięknie kołysać się na wietrze i nastrojowo szumieć, dzięki czemu w naszym ogrodzie zapanuje wyjątkowa romantyczna atmosfera. Typowe trawy na skarpy to
    • kostrzewy w różnych odmianach,
    • trzęślice,
    • miskanty;
  • krzewy - do nasadzeń na skarpach nadaje się też wiele krzewów. Wybierzmy:
    • jałowce płożące,
    • żywotniki,
    • berberysy,
    • pięciornik krzewiasty,
    • różę pomarszczoną,
    • jedną z przepięknych odmian róż okrywowych.

Ogród na wzniesieniu
Krzewy na skarpie

Skarpy często wydają się właścicielom ogrodów problematyczne. Tymczasem wcale nie musi tak być! Jak widzisz, wystarczy dobry projekt, przygotowanie terenu i obsadzenie go odpowiednimi gatunkami roślin, aby stworzyć naprawdę zjawiskowy ogród na skarpie. Będzie on nie tylko piękny, ale także łatwy w pielęgnacji, ponieważ większość gatunków roślin nadających się na skarpy jest bardzo łatwa w uprawie i niewymagająca. Nie będą one wymagały żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, a wiele z nich jest nawet odpornych na czasowy niedobór wody, więc nie będziemy musieli martwić się o niego w czasie krótkich wyjazdów.

Komentarze