Szukasz pięknej i łatwej w uprawie rośliny doniczkowej? Godnym polecenia gatunkiem jest skrzydłokwiat. Roślina nie tylko jest niezwykle dekoracyjna i nie ma dużych wymagań, ale również efektywnie oczyszcza i nawilża powietrze w mieszkaniu. Intensywnie zielone duże liście skrzydłokwiatu kontrastują z białą kolbą kwiatostanową oraz również białym liściem przykwiatkowym, dzięki czemu roślina wygląda bardzo elegancko. Dowiedz się, jakie odmiany skrzydłokwiatu warto posadzić w doniczce oraz jakie są jej tajniki uprawy.
Skrzydłokwiat - łatwa w uprawie domowa roślina doniczkowa
Skrzydłokwiat to gatunek o bardzo uniwersalnej urodzie, która będzie się świetnie prezentować niemalże w każdym wnętrzu. Świetnie sprawdzi się jako roślina doniczkowa, która oczyści powietrze w Twoim domu. Będzie on pasować do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, ale również tych minimalistycznych, nowoczesnych czy industrialnych. Jego romantyczny wygląd wpisze się też idealnie w pomieszczenia zaaranżowane w stylu wiejskim i rustykalnym. Skrzydłokwiat nie potrzebuje dużej ilości słońca. Wystarczy mu światło rozproszone - poradzi sobie nawet w łazience.
Skrzydłokwiaty wywodzą się z Ameryki Południowej i Środkowej. Należą one do rodziny obrazkowatych Araceae. Wielkość liści zależy od odmiany, jednak zawsze są one duże (u podstawowego gatunku do 30 cm długości), intensywnie zielone i błyszczące. Są one osadzone na długich ogonkach.
Kwiaty skrzydłokwiatu Wallisa
Kwiaty skrzydłokwiatu
Kwiatostany wyrastają na długich pędach (20-30 cm). Są one wielkości do 15 cm i składają się z kolby kwiatostanowej, która składa się z bardzo gęsto ułożonych drobniutkich siedzących kwiatów w kolorze:
- kremowym,
- żółtym,
- biało-zielonkawym
oraz liścia przykwiatkowego okrywającego kolbę. Liść ten nosi nazwę spatha, ma ostro zakończony wierzchołek i początkowo jest biały, a później nieco zielenieje. Kwiaty są obupłciowe, a sam okwiat składa się z 4-6 liści.
Liście skrzydłokwiatu Wallisa
Dlaczego warto postawić skrzydłokwiat na domowym parapecie?
Skrzydłokwiat to nie tylko piękna roślina ozdobna o zjawiskowych kwiatach, jest to również tak zwany gatunek funkcjonalny, który bardzo skutecznie oczyszcza powietrze w pomieszczeniach z substancji toksycznych.
Pomaga on usuwać z powietrza takie związki jak:
- benzen,
- formaldehyd,
- ksylen,
- trójchloroetylen.
Niestety, substancje te często znajdują się w naszych mieszkaniach, ponieważ są one składnikami różnego rodzaju klejów, lakierów oraz impregnatów, które używane są do wykańczania wnętrz oraz produkcji mebli. Ponadto skrzydłokwiat usuwa też z powietrza zarodniki grzybów.
Odmiany skrzydłokwiatu
Dwa najczęściej spotykane w domowej uprawie skrzydłokwiaty to:
- skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii),
- skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum floribundum).
Najciekawsze odmiany skrzydłokwiatu Wallisa to:
- Clevelandii - o bardzo dużych lancetowatych liściach (aż do 45 cm długości);
- Euro Giant - rośliny są bardzo duże. Jest to odmiana wysoka o dorodnych pięknych liściach, które mogą odrastać nawet do 1 metra długości;
- Mauna Loa - odmiana o wyjątkowo szerokich intensywnie zielonych liściach i delikatnie pachnących kwiatach;
- Sensation - bardzo wysoka odmiana dorastająca nawet do 1,8 metra wysokości, o dużych pięknych liściach i kwiatach;
- Yess - niska odmiana osiągająca wysokość od 20 do 45 cm, o drobniejszych, ale bardzo licznych liściach.
Interesujące odmiany skrzydłokwiatu kwiecistego to:
- Alfa - dorasta do 60 cm wysokości. Ładnie kwitnie przez cały rok - liście przykwiatkowe są śnieżnobiałe;
- Chopin - odmiana o krzaczastym szerokim pokroju, która osiąga 30 - 60 cm wysokości i tyle samo szerokości;
- Cupido Opal - rośliny osiągają 30 - 50 cm wysokości, mają bardzo ładny gęsty pokrój i kwitną przez cały rok.
Odmiana skrzydłokwiatu kwiecistego
Skrzydłokwiat - wymagania, uprawa, pielęgnacja
Uprawa skrzydłokwiatu jest bardzo łatwa. Jest to roślina o niewielkich wymaganiach, która szybko się rozrasta i obficie kwitnie. Warto skupić się na poniższych wymaganiach uprawy skrzydłokwiatów, by roślina rosła w jak najlepszej swojej okazałości.
Stanowisko dla skrzydłokwiatów
Skrzydłokwiat najlepiej czuje się w świetle rozproszonym, a nawet w półcieniu. Nie lubi bardzo silnego bezpośredniego promieniowania słonecznego, z jakim możemy się spotkać na przykład na parapecie przy oknie o wystawie południowej - w takim pomieszczeniu lepiej postawmy roślinę gdzieś w głębi pokoju. Za to świetne dla skrzydłokwiatu są stanowiska przy oknach wychodzących na północ, wschód oraz zachód. Rośliny najładniej rosną w przedziale temperatur pomiędzy 18 a 25 stopni. Nie wychładzajmy więc zbytnio mieszkania i nie ustawiajmy też roślin w przeciągu.
Podłoże dla skrzydłokwiatów
Skrzydłokwiat preferuje lekkie przepuszczalne pulchne podłoże o odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym. Świetnie sprawdzi się standardowa ziemia kwiatowa, którą znajdziemy w każdej kwiaciarni. Możemy również zmieszać cięższą ziemię kompostową z piaskiem w proporcji 1:1. Pamiętajmy, że na dnie doniczki zawsze powinna znajdować się warstwa drenażu, ponieważ korzenie skrzydłokwiatów nie lubią zastojów wody. Rośliny dosyć szybko się rozrastają, ale nie lubią bardzo dużych doniczek. Jeśli więc zajdzie potrzeba przesadzenia skrzydłokwiatu, to wybierzmy doniczkę tylko trochę większą od poprzedniej. Rośliny najlepiej przesadzać wczesną wiosną.
Podlewanie skrzydłokwiatu
Skrzydłokwiat podlewamy regularnie, ale umiarkowanie. Podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne - czas na podlanie rośliny jest wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie, a głębsze są jeszcze lekko wilgotne. Przesuszone skrzydłokwiaty szybko więdną, ale z reguły po podlaniu wracają do sił. Uważajmy, aby nie przelewać roślin, ponieważ będzie to prowadzić do gnicia korzeni i liści.
Skrzydłokwiat - nawożenie
Raz w miesiącu warto zasilać skrzydłokwiaty nawozem uniwersalnym do domowych roślin doniczkowych (w czasie kwitnienia do kwitnących) lub nawozem naturalnym w postaci biohumusu.
Problemy uprawowe skrzydłokwiatów
Wszystkie gatunki skrzydłokwiatów są bardzo odporne i wytrzymałe. Rzadko zdarza się, że poraża je jakaś choroba bądź szkodnik. Ze szkodników mogą pojawić się na liściach roślin przędziorki lub mszyce, które uszkadzają blaszki liściowe, co powoduje pojawianie się na nich mozaikowatych żółtych plam. Jeśli mszyc jest niewiele, wówczas najlepiej zwalczyć je mechanicznie, po prostu usuwając najbardziej porażone liście, a z tych mniej zaatakowanych, usunąć mszyce ręcznie. Można też oczywiście sięgnąć po środki ochrony roślin - skuteczne rozwiązania znajdziemy zarówno wśród preparatów naturalnych, jak i syntetycznych. Podobnie wygląda sprawa z przędziorkami.
Z kolei najczęstsze problemy w uprawie skrzydłokwiatów związane z nieodpowiednią pielęgnacją to gnicie korzeni oraz schnięcie i opadanie liści. Gnicie korzeni wywołane jest zbyt częstym lub zbyt obfitym podlewaniem. Nie przelewajmy więc roślin i podlewajmy je wedle potrzeby, a nie według jakiegoś utartego schematu. Podlewajmy dopiero wtedy, gdy podłoże w doniczce zaczyna lekko przesychać, ale też nie dopuszczajmy do mocnego przesuszenia, gdyż rośliny dosyć szybko więdną. Problem schnięcia i opadania liści skrzydłokwiatu najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym, gdy powietrze w mieszkaniu jest przesuszone w wyniku działania centralnego ogrzewania. Aby temu zapobiec, zraszajmy skrzydłokwiat regularnie w okresie grzewczym lub korzystajmy z elektronicznych bądź ceramicznych nawilżaczy, aby powietrze w pomieszczeniach nie było takie suche.
Komentarze