Osuwające się masy śniegu i lodu mogą nastręczać poważnych problemów, zwłaszcza w okresie wiosennym. Temperatury zaczynają być dodatnie, a roztapiające się opady, zsuwają się z dużą prędkością. W przypadku dachów, w których kąt nachylenia wynosi ok. 30 stopni, może być to spory kłopot. Na terenach, gdzie opadów jest więcej, np. w górach, również bardziej odczujemy zagrożenie wynikające z zalegającego śniegu czy lodu. Są jednak sposoby, aby skutecznie sobie z tym radzić.
Zacznij od wyboru dachu
Spływający z dachu śniegu lub lód może być zagrożeniem tylko dla mieszkańców, ale również otoczenia domu. Może prowadzić do zniszczenia rynien, przydomowej roślinności, a nawet zaparkowanego pod domem pojazdu. Już na etapie wyboru dachu starajmy się wyeliminować to ryzyko. Blachodachówka z posypką ceramiczną świetnie radzi sobie z zalegającym śniegiem i lodem.
Po pierwsze jest bardzo lekka. To duży atut, bo opady nie obciążają nadmiernie konstrukcji dachowej. Dzięki temu mogą spokojnie znajdować się na pokryciu do czasu stopnienia.
Po drugie, profile z posypką mineralną doskonale utrzymują śnieg i lód na miejscu. Nie zsuwa się on tak, jak w przypadku tradycyjnych dachówek betonowych czy glinianych. Powłoka dachówki jest strukturyzowana, dzięki czemu bez śnieżnych zapór, drabinek czy nosków, zatrzymamy opady na dachu.
Dodatkowe zabezpieczenia
Jeśli jednak nie zainwestowaliśmy w odpowiednią dachówkę, istnieją rozwiązania dodatkowe. Specjalistyczne akcesoria zabezpieczają przed zsuwane się opadów. Co wybrać?
- Drabinki śnieżne - należą do najpopularniejszych rozwiązań. Zaporę przypominającą poziomo ułożoną drabinkę umieszcza się na dolnej krawędzi dachu. Będzie ona zatrzymywać zsuwające się z dachu opady.
- Rury śniegowe - montowane są za pomoc wsporników. Wykonane z metalu, dobrze prezentują się na dachu. Łączą zatem skuteczność z walorami estetycznymi.
- Noski śniegowe - ich zadaniem jest rozbijanie zsuwającego się śniegu i lodu na mniejsze kawałki. Dzięki temu minimalizujemy zagrożenie wynikające z uderzenia sporą masą.
- Bale przeciwśnieżne - to zabezpieczenie drewniane, które możemy obserwować zwłaszcza na dachach zabudowań górskich. Mają zatrzymywać duże kawałki lodu i śniegu. Bale przeciwśnieżne doskonale wpisują się w architekturę drewnianych chatek góralskich.
Zabezpieczenie przed osuwającym się śniegiem i lodem i jest szczególnie ważne dla domów stawianych na terenach narażonych na marznące opady. Najlepiej ochronę zacząć od wyboru odpowiedniego dachu (blachodachówka z posypka mineralną). Na rynku dostępnych jest też szereg rozwiązań, które pozwolą wyeliminować problem. Dobierzmy je jednak tak, aby dobrze wpisywały się w estetykę budynku.
Komentarze