Śnieg i lód na dachu - jak sobie z nim radzić?

Śnieg i lód na dachuOsuwające się masy śniegu i lodu mogą nastręczać poważnych problemów, zwłaszcza w okresie wiosennym. Temperatury zaczynają być dodatnie, a roztapiające się opady, zsuwają się z dużą prędkością. W przypadku dachów, w których kąt nachylenia wynosi ok. 30 stopni, może być to spory kłopot. Na terenach, gdzie opadów jest więcej, np. w górach, również bardziej odczujemy zagrożenie wynikające z zalegającego śniegu czy lodu. Są jednak sposoby, aby skutecznie sobie z tym radzić.

Zacznij od wyboru dachu

Spływający z dachu śniegu lub lód może być zagrożeniem tylko dla mieszkańców, ale również otoczenia domu. Może prowadzić do zniszczenia rynien, przydomowej roślinności, a nawet zaparkowanego pod domem pojazdu. Już na etapie wyboru dachu starajmy się wyeliminować to ryzyko. Blachodachówka z posypką ceramiczną świetnie radzi sobie z zalegającym śniegiem i lodem.

Po pierwsze jest bardzo lekka. To duży atut, bo opady nie obciążają nadmiernie konstrukcji dachowej. Dzięki temu mogą spokojnie znajdować się na pokryciu do czasu stopnienia.

Po drugie, profile z posypką mineralną doskonale utrzymują śnieg i lód na miejscu. Nie zsuwa się on tak, jak w przypadku tradycyjnych dachówek betonowych czy glinianych. Powłoka dachówki jest strukturyzowana, dzięki czemu bez śnieżnych zapór, drabinek czy nosków, zatrzymamy opady na dachu.

Dodatkowe zabezpieczenia

Jeśli jednak nie zainwestowaliśmy w odpowiednią dachówkę, istnieją rozwiązania dodatkowe. Specjalistyczne akcesoria zabezpieczają przed zsuwane się opadów. Co wybrać?

  • Drabinki śnieżne - należą do najpopularniejszych rozwiązań. Zaporę przypominającą poziomo ułożoną drabinkę umieszcza się na dolnej krawędzi dachu. Będzie ona zatrzymywać zsuwające się z dachu opady.
  • Rury śniegowe - montowane są za pomoc wsporników. Wykonane z metalu, dobrze prezentują się na dachu. Łączą zatem skuteczność z walorami estetycznymi.
  • Noski śniegowe - ich zadaniem jest rozbijanie zsuwającego się śniegu i lodu na mniejsze kawałki. Dzięki temu minimalizujemy zagrożenie wynikające z uderzenia sporą masą.
  • Bale przeciwśnieżne - to zabezpieczenie drewniane, które możemy obserwować zwłaszcza na dachach zabudowań górskich. Mają zatrzymywać duże kawałki lodu i śniegu. Bale przeciwśnieżne doskonale wpisują się w architekturę drewnianych chatek góralskich.

Zabezpieczenie przed osuwającym się śniegiem i lodem i jest szczególnie ważne dla domów stawianych na terenach narażonych na marznące opady. Najlepiej ochronę zacząć od wyboru odpowiedniego dachu (blachodachówka z posypka mineralną). Na rynku dostępnych jest też szereg rozwiązań, które pozwolą wyeliminować problem. Dobierzmy je jednak tak, aby dobrze wpisywały się w estetykę budynku.

Komentarze