Sofa - jaką wybrać do małego salonu?

Sofa w małym salonieCzy mały pokój dzienny musi nas ograniczać w zakresie kupna sofy? Niekoniecznie! Decydując się na ten mebel, warto dobrać taki, który będzie przede wszystkim przedmiotem wielofunkcyjnym.

Pokój gościnny o niewielkim metrażu jest często wyzwaniem aranżacyjnym, zwłaszcza pod kątem dopasowania do niego mebli. Liczy się przede wszystkim ich właściwe rozplanowanie - takie, żeby nie przeszkadzały w codziennym korzystaniu z salonu.

Rozkładana czy nie?

Jeśli zależy nam na tym, aby w dzień była miejscem do siedzenia i wypoczynku oraz przyjmowania gości, a nocą - miejscem do spania, to powinniśmy wybrać rozkładaną. Znajdujący się na jej wyposażeniu pojemnik na pościel, będzie dodatkowym miejscem na przechowanie różnych rzeczy, których nie chcemy trzymać na widoku. Rozkładana sofa nie zabierze nam więcej miejsca, a przy tym może się przydać jako dodatkowe miejsce do spania.

Jeśli jednak zdecydujemy się na sofę nierozkładaną, to zyskujemy w zasadzie tylko miejsce do siedzenia i wypoczynku w ciągu dnia.

Modułowa czy jednoczęściowa?

Pomysłowym rozwiązaniem stała się w ostatnim czasie sofa modułowa. Dzięki temu, że składa się z kilku elementów, można ją dowolnie ustawiać i dopasować do ilości wolnego miejsca. Może więc stać się kilkoma fotelami, łóżkiem lub kanapą. Jest także doskonałą alternatywą dla tych, którzy nie lubią monotonii w wystroju.

Z kolei jednoczęściowy model sofy już nie pozwoli nam na takie manewry.

Narożnik czy tradycyjna sofa?

Czasami w małym salonie lepiej sprawdzi się narożnik. Dzięki niemu można stworzyć komfortową strefę wypoczynku. O tym, który model sofy przyniesie nam więcej korzyści, decyduje przede wszystkim układ salonu. Jeśli jest na tyle nieustawny, że trudno wpasować do niego tradycyjną sofę, bardziej funkcjonalny będzie właśnie narożnik, który w dodatku będzie się w nim lepiej prezentować.

Jaka tapicerka?

Skóra? Tkanina? Na jaki rodzaj tapicerki się zdecydować? I jak później o nią właściwie dbać, aby długo nam służyła? Skóra jest ciągle synonimem luksusu, choć na jej zakup może pozwolić sobie coraz więcej osób. Jeśli mamy w domu zwierzęta, lepiej z niej zrezygnować, bo jest materiałem podatnym na zarysowania. Za to w przypadku małych dzieci sprawdzi się bardzo dobrze - nietrudno będzie zetrzeć z niej rozlany napój czy usunąć resztki jedzenia. Można ją czyścić odpowiednio dobranymi detergentami lub wodą z płatkami mydlanymi. Po umyciu trzeba też ją odpowiednio nawilżyć, np. oliwą z oliwek lub olejem lnianym.

Innym rodzajem obicia jest ekoskóra. Prezentuje się równie elegancko jak skóra. Do jej czyszczenia nie używa się chemikaliów, które zawierają alkohol, naftę, amoniak i inne środki żrące. Wszelkie zabrudzenia najlepiej od razu usuwać. Podobnie jak w przypadku skóry, doskonale sprawdzi się tu woda z mydłem.

Tkaninowe obicie jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem i pasującym do salonu w każdym stylu. Można je czyścić ręcznie lub prać mechanicznie.

Wizytówka salonu

Zadbana kanapa w salonie to jego wizytówka. Co jednak zrobić, kiedy w wyniku użytkowania przez członków rodziny czy domowe zwierzęta pojawią się na niej jakieś zabrudzenia albo plamy? Sofa wymaga dbania na bieżąco o jej wygląd. Jeśli mamy problemy z jej doczyszczeniem, możemy spróbować zatrudnić kogoś, kto nam w tym pomoże. Pomoc domowa to rozwiązanie, z którego korzysta dziś wiele osób. Osoby sprzątające oferują nie tylko mycie okien, podłóg czy odkurzanie. Mogą także zająć się pielęgnacją naszej sofy. Jak znaleźć taką pomoc? Pod ogłoszeniami oferującymi np. sprzątanie w Gdańsku czy Warszawie zamieszczane są w Internecie oferty profesjonalnych pomoc domowych. Warto zdecydować się na takie, które publikowane są na portalach założonych specjalnie do promocji tego typu usług. To pewne źródło ułatwiające kontakt między zleceniodawcą a usługodawcą.

Komentarze

Iwona
Ładne małe zgrabne sofki ma Adriana Furniture, gorąco polecam