Soliter w ogrodzie

Soliter w ogrodzieSoliter to określenie pojedynczo rosnącego drzewa lub krzewu na otwartym terenie. Ma wyróżniać się w naszym ogrodzie i oczarować swoim kwiatem czy też wspaniałym kolorem. Dlatego też soliter w naszym ogrodzie powinien być ozdobny przez cały rok, w każdą jego porę zachwycając nas innym widokiem i kolorem. Latem drzewa jako solitery dadzą nam cień i idealne miejsce do spędzenia czasu w gronie rodziny, znajomych, przy grillu, herbacie, pozwalając nam cieszyć się piękną gorącą porą w cieniu pięknych drzew.

Krzewy jako solitery, mogą również pełnić funkcję ochronną dla np. posadzonych obok innych mniejszych roślin. Chroniąc przed wiatrem czy też palącym słońcem w lato, które w ostatnich latach jest coraz gorętsze. Może być również najnormalniejszą ozdobą na pustym trawniku, gdyż najczęściej nie wymaga on wiele uwagi.

Jakie drzewo do ogrodu jako soliter?

Dąb czerwony
Nadawać się będzie do ogrodu o większej powierzchni, gdyż z czasem urośnie. Jest najszybciej rosnącym z dębów. Charakteryzują się gładką ciemnoszarą korą, która dopiero po 40 latach zaczyna pękać. Liście dębu ostro zakończone dodaje im pazura, w szczególności na jesień, gdy przybierają one piękną soczyście krwistą barwę.

Miłorząb Japoński
Jest to wolno-rosnące drzewo o soczyście zielonych liściach w kształcie wachlarzy i również ten wygląd przypomina nam korona drzewa. Jesienią liście mają promieniujący żółto-złoty kolor.

Brzoza brodawkowata
Jest wolno-rosnącym drzewem o gęsto i pięknie zwisających gałęziach z wiotkimi i cienkimi pędami, na których wiosną pojawiają się soczysto zielone listki, a na jesień stają się jasnożółte. Brzoza preferuje miejsca naświetlone, więc nie ma przeciwwskazań, by nie mogła zdobić ogrodu w pojedynkę, nad innymi mniejszymi roślinami.

Surmia Katalpa
Drzewo o wyglądzie wręcz egzotycznym. Ma duże liście o około 25 cm długości w kształcie serca, na jesień niemal jednocześnie wszystkie opadają. Początek lata: drzewo wita nas obrastając w piękne pełne kwiatostany. Kwiaty są białe lub kremowe z żółto-pomarańczowym środkiem. Po przekwitnięciu czeka nas zachwycający widok owocostanów: długie i cienkie osiągające do nawet 40 cm strączki przypominające fasole, które zostają na zimę, aż do wiosny.

Klon palmowy
Ma piękne ciemnoczerwone, postrzępione liście, lekko orientalny wygląd, dlatego bardzo będzie pasować do ogrodu w tym stylu. Rośnie wolno i nie dorasta do wysokich rozmiarów.

Głogi
Są to to bardzo gęsto ugałęzione, cierniste krzewy lub niewielkie drzewa liściaste. Głóg dwu-szyjkowy, jedno-szyjkowy: na wiosnę charakteryzuje się białymi kwiatami rosnącymi w kwiatostanach. Głóg pośredni: różowo-czerwonymi kwiatami przypominającymi małe różyczki. Na jesień dojrzewają kulisto-owalne, czerwone owocki stanowiące cenny pokarm dla ptaków.

Świerk kujący
Wiecznie "zielone" drzewo. Charakteryzuje się srebrno-sinymi bardzo kującymi igłami i zwisającymi jasnobrązowymi szyszkami o długości 8-10 cm. Nie wymaga on wiele uwagi, jest w stanie rosnąć w trudnych warunkach. Niebieskawa-srebrna barwa iglaka będzie wydatniejsza na słońcu, gdyż w cieniu traci on na intensywności koloru.

Cyprysik
Jeden z bardziej mrozoodpornych cyprysów, ma bardzo ciekawy wygląd, gdyż pędy zwisają dając mu wygląd płaczącego, zmęczonego iglaka. Rośnie on bardzo powoli, dlatego będzie nadawał się do małych ogrodów, a ze względu na swoją wytrzymałość na zanieczyszczenia, bez problemu poradzi sobie w miejskim otoczeniu.

Sosna
Różne jej odmiany, charakteryzują się długimi igłami i wolnym wzrostem, przez co nadają się do mniejszych ogródków. Sosna Schwerina urośnie nam do 2 m wysokości. Ma srebrno-niebieskie igły ze skłonnością do przewieszania się, idealnie nadaje się jako soliter w nasłonecznionym miejscu.

Wierzba całolistna "Pendula"
Bardzo dekoracyjne drzewko i stosunkowo silne. Najczęściej uprawiana jest, jako niskie drzewko, które w zależności od cięcia możemy nadać od metra lub 3 m wysokości, tak jak i szerokość (2-3m). Długie pędy pięknie zwisają nawet do ziemi tworząc gęsty kobierzec.

Forsycja
Krzew, który budzi się do życia wraz z pierwszymi ciepłymi dniami po mroźnej zimie, to właśnie forsycja. Piękne żółte kwiaty porastają gęsto każdą gałązkę krzewu. Jest również Abeliofylum koreańskie-tzw. biała forsycja, która pięknie kwitnie na biało. To ten krzew w naszym ogrodzie, pomimo zimnych jeszcze wiosennych poranków, będzie nam przypominał o zbliżających się wielkimi krokami letnich upalnych dniach.

Jarząb pospolity
Potocznie zwany jarzębiną, jest drzewem o dość cienkim pniu, szybko rosnącym. Ma piękne zielone liście. Latem kwitnie na biało, by potem dać piękne czerwone wszystkim dobrze znane owoce, utrzymują się one na drzewie przez kilka miesięcy. Warto wiedzieć że jarzębina ma zastosowanie w kuchni oraz właściwości zdrowotne.

Porzeczka krwista (ozdobna)
Jest to krzew czysto ozdobny. Piękne kwiatostany w kolorze ciemnoczerwonej, czerwonej lub jasnoróżowej, o długości 8 cm, będą nas zachwycać swym widokiem na przełomie kwietnia i maja. Krzew niesamowicie obrasta kwiatami, pokazując nam swoje piękno. Owoce porzeczki są małe i granatowe a jesienią i zimą chętnie służą jako pożywienie dla ptaków. Porzeczka nie urośnie duża, osiągnie do 1,5 - 2 m wysokości o kulistym kształcie.

Komentarze