Sosna górska Mops - piękny iglak do małych ogrodów

SosnaPodobają Ci się drzewa i krzewy iglaste, ale Twój ogród jest zbyt mały, aby je posadzić lub dysponujesz jedynie niewielkim balkonem bądź tarasem? Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie zdecydowanie się na uprawę karłowych odmian drzewek i krzewów iglastych. Jedną z takich roślin jest sosna górska w odmianie Mops, która jest wyjątkowo dekoracyjna i łatwa w uprawie.

Popularne sosny zwyczajne znane z lasów iglastych oraz mieszanych to duże drzewa, które do wzrostu potrzebują odpowiedniej przestrzeni. Nie sprawdzą się one w malutkich miejskich przydomowych ogródkach. Nie nadają się również do uprawy w donicach na balkonach i tarasach. Natomiast karłowata odmiana sosny górskiej jest niewielką i bardzo wolno rosnącą rośliną, którą możemy posadzić nawet tam, gdzie miejsca jest bardzo mało. Jej wykorzystanie pozwoli nam cieszyć się pięknym naturalnym zapachem sosny i oryginalnym igliwiem wszędzie tam, gdzie urządzenie dużego ogrodu w stylu leśnym po prostu nie jest możliwe. Przyjrzyjmy się więc bliżej zasadom uprawy sosny górskiej w odmianie Mops.

Sosna górska Mops - uprawa

Sosna górska (Pinus mugo), znana także jako kosodrzewina występuje w wielu odmianach ozdobnych. Są wśród nich zarówno rośliny wyższe, jak i karłowe. Odmiana Mops należy właśnie do tych drugich. Sosna Mops to niewielki krzew o kulistym poduszkowatym kształcie i bardzo powolnym wzroście. Po 10 latach uprawy osiąga on zaledwie 50 cm wysokości oraz 60-70 cm średnicy. Natomiast maksymalne rozmiary rośliny to 1 metr wysokości i 1,5 metra szerokości.

Igły tej sosny są intensywnie zielone i mają długość około 3 cm

Uprawa sosny górskiej Mops nie jest trudna, jednak, aby roślina ładnie rosła, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki. Bardzo ważne jest dobre stanowisko. Jest to roślina światłożądna, która potrzebuje miejsca silnie nasłonecznionego. Nie nadaje się ona już do miejsc półcienistych, a tym bardziej do całkowicie ocienionych. Nie zaleca się jej sadzenia tam, gdzie zacienienie trwa dłużej niż 2 godziny dziennie. Najlepszym wyborem dla sosny Mops będzie więc stanowisko o bardzo słonecznej wystawie południowej niezależnie od tego, czy zdecydujemy się ją posadzić w ogrodzie, na balkonie czy na tarasie. Sosna górska jest rośliną bardzo wytrzymałą, która nie tylko dobrze znosi okresy suszy, ale też jest niezwykle odporna na zanieczyszczenie powietrza, dlatego możemy ją sadzić bez obaw nawet w centrach dużych miast.

Sosna górska igły
Sosna górska Mops - igły

Roślina jest też bardzo tolerancyjna w stosunku do podłoża. Choć idealnie byłoby posadzić ją w przepuszczalnej, próchnicznej i żyznej glebie, to będzie bardzo ładnie rosła również w tej kamienistej, piaszczystej czy piaszczysto- gliniastej. Nie powinien jej również zaszkodzić nadmiar wody w podłożu. Sosna Mops rośnie ładnie nawet w ciężkich gliniastych, a nawet bagiennych ziemiach. Może ona także rosnąć zarówno w glebie o kwaśnym, jak i zasadowym odczynie. Ogromną zaletą sosny górskiej jest także jej całkowita mrozoodporność, dzięki czemu nawet w chłodniejszych rejonach kraju nie musimy obawiać się, że roślina przemarznie. Ponadto z sosny Mops można zrobić też na przykład bonsai, ponieważ bardzo dobrze znosi ona przycinanie.

Jeśli nasza sosna górska w odmianie Mops kiepsko rośnie, żółknie czy zrzuca igły, to najczęściej dzieje się to z jednego z dwóch powodów. Pierwszy z nich to, że ma ona zbyt mało światła. Nie zapominajmy, że to naprawdę ważne, żeby ten gatunek rósł w pełnym słońcu. Drugim często spotykanym powodem kiepskiej kondycji sosny górskiej w tej odmianie jest psi mocz. Niestety zdarza się, że rośliny rosnące w ogródkach miejskich bezpośrednio za płotem przy chodniku są regularnie oblewane moczem przez przechodzące psy. Będzie to mieć fatalny wpływ na ich kondycje, ponieważ wszystkie sosny są bardzo wrażliwe na substancje zawarte w moczu. Z tego względu lepiej nie sadzić sosny górskiej bezpośrednio przy ogrodzeniu, gdzie możne być narażona na uszkodzenie przez psi mocz. Zadbajmy też o to, by płot, murek czy ogrodzenie naszego ogrodu było w dobrym stanie, aby okoliczne psy nie mogły samowolnie przedostać się na jego teren.

Sosna górska Mops w ogrodzie

Ta niewielkich rozmiarów roślina jest bardzo dekoracyjna ze względu na swój ciekawy kształt i intensywnie zielony kolor igieł przez cały rok. Jej ogromną zaletą jest również duża wytrzymałość. Te cechy dają ogromne możliwości wykorzystania rośliny przy aranżacji ogrodów, balkonów i tarasów. Bardzo często sosna górska Mops jest wybierana do alpinariów i ogródków skalnych. Świetnie sprawdza się ona też na skarpach i spadzistych zboczach, które jej silny system korzeniowy bardzo ładnie stabilizuje. Na skarpach i w skalniakach Mopsa możemy posadzić w towarzystwie takich gatunków roślin jak:

  • rozchodniki,
  • rojniki,
  • żagwiny,
  • szczodrzeńce,
  • janowce,
  • sasanki,
  • krwawnik kutnerowaty,
  • kostrzewa sina,
  • tawuły japońskie,
  • płożące jałowce.

Sosnę górską Mops możemy także wykorzystać jako atrakcyjny element uzupełniający w większych ogrodach urządzonych w stylu leśnym. Będzie on bardzo ładnie się prezentować w towarzystwie wszystkich drzew iglastych od innych sosen, poprzez świerki, modrzewie, po żywotniki czy jałowce. Bardzo ciekawą aranżację możemy również stworzyć, łącząc sosnę górska Mops z wrzosami, wrzoścami oraz licznymi gatunkami traw ozdobnych jak na przykład trzęślica modra, owsica wiecznie zielona, czy kostrzewa sina.

Sosna górska mops
Sosna górska Mops

Niewielkie rozmiary, powolny wzrost oraz zwarty system korzeniowy to cechy, które sprawiają, że sosna górska Mops to wręcz idealna roślina do dużych donic lub skrzyń na balkony, tarasy i patio. Intensywna zieleń jej igieł latem będzie pięknie się komponować zarówno z intensywnie kwitnącymi letnimi gatunkami kwiatów, jak i na przykład z aromatycznymi ziołami czy trawami ozdobnymi. Z kolei zimą roślina będzie świetną podstawą do stworzenia oryginalnych balkonowych dekoracji bożonarodzeniowych. Wystarczy powiesić na niej delikatny łańcuch światełek LED-owych lub solarnych.

Gdzie kupić sadzonki sosny górskiej odmiany Mops?

Jest to popularna, łatwo dostępna i niedroga odmiana, którą znajdziemy w większości szkółek drzew iglastych oraz w wielu centrach ogrodniczych. Pamiętajmy, aby podczas dokonywania zakupu zwrócić uwagę na to, by roślina była zdrowa i w dobrym stanie. Igły nie powinny być pożółknięte ani opadać, a ziemia w doniczce nie powinna być ani nadmiernie przesuszona, ani bardzo mokra. Bardzo ciekawa jest również podobna do odmiany Mops odmiana Mini Mops, która jest szczepiona na pieńku. Wygląda ona jak niewielkie drzewko pienne z ładną kulistą iglastą koroną, której średnica nie przekracza 30 cm. Również tę odmianę możemy posadzić w ogródku, ale może ona także z powodzeniem rosnąć w pojemniku i zdobić nasz balkon lub taras.

Komentarze