Styl glamour w aranżacji wnętrz

Aranżacja wnętrza w stylu glamourCharakteryzuje się magią, blaskiem oraz przepychem, ale wcale nie jest prosty do osiągnięcia. Paradoksalnie wymaga bardzo wysublimowanego smaku, ponieważ łatwo w nim o przerost formy nad treścią. Wszystkie elementy stylu glamour muszą tworzyć spójną jedność.

Styl glamour w aranżacji wnętrz

Aranżację wnętrza w stylu glamour dobrze oddaje słowo eklektyzm, ponieważ podstawą tego rodzaju tworzenia wystroju jest zestawienie ze sobą elementów, które z zasady nie powinny do siebie pasować. W tego typu aranżacji możemy spotkać nowoczesny design w połączeniu z przepychem rodem z baroku lub nawet przemalowane na krzykliwy, fioletowy kolor meble antyczne. Wnętrza glamour to luksus, ale i lekkość oraz zaskakujące, nierzadko zabawne połączenia. Przy tym trzeba pamiętać, że w glamour, niezależnie od rodzaju pomieszczenia, wnętrza muszą ociekać bogactwem i stanowić ucztę dla oka.

Styl glamour w zaskakujących kolorach

Styl glamour może wręcz szokować swoją specyficzną paletą kolorystyczną. Dominującymi są różne odcienie fioletów, róży, a także czekoladowych brązów, nie można jednak przyjmować, że są to jedyne palety kolorów do wyboru.

W glamour często dokonywane są przełamania, gdzie wyraziste i mocne barwy są tonowane przez bardziej subtelne szarości, a głównie chodzi o to, aby projekt i aranżacja w stylu glamour nie przedstawiała sobą chaosu kolorystycznego. Należy mieć na uwadze, że mocne nasycenie pomieszczenia wyrazistymi barwami może stać się męczące, a to już będzie zaprzeczeniem istoty stylu glamour.

Dobór kolorystki oraz wzorów do danego wnętrza glamour rozpoczynamy od wyboru barwy przewodniej i musi być ona barwą preferencyjną mieszkańców danego domu. Pozostałe elementy, w zależności od sposobu prowadzenia wystroju mogą harmonijnie współgrać albo być kontrastowym zestawieniem dla barwy dominującej. Trójkolorowe zestawienie barw w stylu glamour powinno zawierać się we wzorze 60-30-10, czyli 60% dla barwy głównej, 30% dla koloru drugiego oraz jedynie 10% dla barwy trzeciej. Kolor dominujący nie musi być tutaj neutralną barwą, gdyż od tej zasady można odchodzić. Jednakże w wypadku głównego, odważnego odcienia, pozostałe muszą już być neutralne, aby intensywność barwy głównej została w pewien sposób zrównoważona.

Styl glamour - wnętrza pełne szykownych dodatków oraz stylizowanych elementów

Charakterystyczne dla wnętrz stylu glamour są odpowiednie podkreślenia, do czego używane są różnego rodzaju drobiazgi. Na tle dominujących fioletów wyjątkowo prezentują się świeczniki i inne bibeloty w kolorze zarówno srebra, jak i złota, kryształowe żyrandole, a także błyszczące tkaniny. Styl glamour jest wszechobecnym blaskiem symbolizującym przepych w aranżacji wnętrza powinny więc rzucać się w oczy mocno połyskujące lakierowane powierzchnie czy atłasowe materiały.

Przykładowa stara szafka oklejona samoprzylepną lustrzaną folią stanie się natychmiast mocnym glamour, a podobnie zabrzmi klasyczny stolik ze szklanym blatem oraz z chromowanymi nogami. Blasku pomieszczeniu glamour dodadzą wielkie lustra, ale muszą być one umieszczone obowiązkowo w zdobionych, rzeźbionych ramach. W stylu glamour preferuje się również wyraziste i duże wzory, które mogą być umieszczone na ścianach, np. w formie tapety.

Salon w stylu glamour

Salon jest miejscem w domu, które dla domowników jest najczęściej wspólną przestrzenią, nierzadko będącą również miejscem codziennej rodzinnej aktywności, ale także odpoczynku oraz relaksu.

Z uwagi na to, jak wiele funkcji i zadań spełnia salon, jego wyposażenie powinno mieć w miarę uniwersalny charakter. Wystrój powinien odpowiadać różnym sytuacjom zarówno użytkowym, jak i użytkowników. Aranżując salon w stylu glamour, trzeba się skupiać na tworzeniu komfortowego miejsca użytkowego, będącego jednocześnie przestrzenią reprezentacyjną domu. Można to osiągnąć nie tylko odpowiednio dobranymi barwami czy bibelotami, ale również poprzez właściwy dobór wyposażenia.

Sypialnia w stylu glamour

Sypialnia jest miejscem intymnym i powinna być oazą wyciszenia, spokoju i relaksu. Styl glamour narzuca jednak odważne wzory oraz kolory, co dla wielu osób będzie działaniem odwrotnym od zamierzonej roli wnętrza sypialni. Tworzenie wnętrza sypialni glamour muszą więc być działaniami, które ocieplą i nadadzą kontrastowemu wnętrzu miękkiego i przytulnego charakteru.

Aby osiągnąć komfortowy i luksusowy efekt sypialni w stylu glamour, trzeba pokusić się o inwestycje w bardzo szykowne i miękkie materiały. Delikatne i przyjemne zarówno wizualnie, jak i w dotyku firany oraz zasłony, pikowane zagłówki i takież poszewki oraz narzuty są elementami ocieplającymi, prowadzącymi do stworzenia i eleganckiej, i przytulnej sypialni.

Wnętrza glamour - światło

Ważnym elementem współgrającym oraz tworzącym efektywne i efektowne wizualnie oświetlenie w glamour jest zastosowanie odpowiednich elementów oświetleniowych. We wnętrzach w stylu glamour najczęściej stosuje się kryształowe żyrandole, kinkiety i lampy stojące. Kryształy o różnych rozmiarach i kształtach przyciągną wzrok, ale również odbiją oraz rozproszą światło, a to spowoduje powstawanie we wnętrzach wyjątkowej i zmysłowej aury.

Kolorystyka opraw kryształowych lamp to przede wszystkim srebro oraz złoto, co dodatkowo uwydatnia blask. Dobrym uzupełnienie dla kryształowych lamp będą lustra w zdobionych ramach. Takie lustra odbiją światło, spotęgują efekt lśnienia oraz optycznie powiększą przestrzeń każdego pomieszczenia.

Komentarze