Świerk do ogrodu - odmiany: serbski, pospolity, kłujący, biały. Uprawa świerków

Świerk w ogrodzieŚwierki to okazałe drzewa iglaste, których podstawowe gatunki są często zbyt duże do przydomowych ogrodów. Do wyboru mamy jednak sporo odmian niskich, które sprawdzą się także w niewielkich ogródkach, na posesjach, a nawet w dużych donicach na tarasach i balkonach. Te zimozielone rośliny są dekoracyjne przez cały rok, a ich uprawa nie jest trudna.

Doskonale wpisują się w aranżację niemalże każdego ogrodu. Można je wykorzystać jako solitery, części większych kompozycji roślinnych, a nawet rośliny na skalniaki, rośliny okrywowe bądź żywopłoty. Dowiedz się, jak wykorzystać różne gatunki i odmiany świerków w aranżacji ogrodu.

Gatunki i odmiany świerków do ogrodu

Do wyboru mamy gatunki i odmiany o bardzo ciekawych pokrojach oraz ubarwieniu igieł, z których z łatwością stworzymy bardzo interesującą całoroczną dekorację ogrodu lub tarasu. Do najciekawszych, a jednocześnie łatwych w uprawie świerków zaliczamy:

  1. świerk serbski;
  2. świerk pospolity;
  3. świerk kłujący;
  4. świerk biały.

1. Świerk serbski (Picea omorica)

Świerk serbski

Pimoko
Jest to karłowa odmiana, która po 10 latach uprawy osiąga zaledwie 30 cm wysokości. Początkowo rośliny mają kształt kulisty, a później stają się lekko stożkowate. Igły są skręcone ku górze, co powoduje, że krzewy wyglądają na niebieskawe.

Karel
Po 10 latach osiąga 75 cm wysokości oraz podobną szerokość. Krzewy mają kształt spłaszczonej kuli, a igły są zielone.

Wodan
Karłowa odmiana o pokroju stożkowym. Dzięki nieco skręconym igłom rośliny przybierają niebiesko-zieloną barwę.

Nana
Odmiana osiągająca po 10 latach wysokość 1 metra. Igły na części pędów są zagięte ku górze, co powoduje, że świerk ma zielono-niebiesko-białe zabarwienie.

Pendula
Jest to drzewo, które po 30 latach uprawy osiąga 10 metrów wysokości. Odmiana jest bardzo dekoracyjna ze względu na zwisające pędy, które sprawiają, że drzewo ma charakterystyczny płaczący pokrój.

Aurea
Ta odmiana świerka rośnie szybko i jest wysoka. Dorasta do 20 metrów. Ma ona piękny wyjątkowo regularny stożkowy pokrój, a młode pędy mają ciekawy żółty kolor.

2. Świerk pospolity (Picea abies)

Świerk pospolity

Cupressina
Jest bardzo wąska odmiana o kolumnowym kształcie. Co prawda dorasta aż do 8 metrów, ale jejwzrost jest bardzo powolny. Po około 10 latach uprawy będzie mierzyć dopiero 3 metry. Igły są krótkie, kłujące, koloru zielonego. Odmiana doskonała jako soliter.

Frohburg
Również ta odmiana rośnie niezwykle wolno. Po 10 latach osiągnie do 2 metrów wysokości. Drzewa cechuje bardzo charakterystyczny i ozdobny zwisający pokrój. Igły mają kolor zielony. Ta odmian również bardzo ładnie wygląda w formie solitera.

Acrocorna
Jest odmianą osiągającą do 5 metrów wysokości o stożkowatym, choć dosyć nieregularnym pokroju. Jest to ciekawa odmiana o ciemnozielonych igłach i bardzo dekoracyjnych czerwonych szyszkach.

Vermont Gold
Dorasta do 30 cm wysokości i 1 metra szerokości, a jej igły mają piękny cytrynowożółty kolor.

Formanek
Jest to odmiana o zielonych igłach osiągająca maksymalnie 20 cm wysokości i 1,5 metra szerokości.

3. Świerk kłujący (Picea pungens)

Świerk kłujący

Glauca Pendula
Jest to odmian o pięknym płaczącym pokroju osiągająca maksymalnie 3 metry. Igły mają kolor srebrzysto zielony.

Glauca Globosa
Ta odmiana także dorasta do 3 metrów wysokości, jednak ma pokrój kulisty. Igły także mają srebrzyste zabarwienie.

Maingold
Odmiana bardzo wolno rosnąca - po około 10 latach uprawy osiąga 2,5 metra wysokości. Jest ona bardzo ciekawa ze względu na ciekawe ubarwienie igieł. Młode igiełki są kremowe lub jasnożółte, natomiast starsze zielono-niebieskie.

Białobok
U tej bardzo popularnej odmiany igły również za młodu są kremowo żółte, a następnie zielone z niebieskawym odcieniem. Po 10 latach drzewa osiągają około 2 metrów.

4. Świerk biały (Picea glauca)

Świerk biały

Pixie
Bardzo wolno rosnąca odmiana o zwartym pokroju osiągająca 2,5-3 metry. Igły są ciemnozielone.

Conica
Jedna z popularniejszych i częściej spotykanych w Polskich ogrodach odmian świerka. Osiąga do 3 metrów i ma zwarty stożkowy pokrój. Rośnie bardzo wolno. Igły są krótkie, delikatne i mają intensywnie zielony kolor.

Alberta Blue
Odmiana o powolnym wzroście do metrów. Jest bardzo ozdobna ze względu na niezwykle ciekawe wyraźne niebieskawe zabarwienie igieł.

Zuckerhut
Drzewa tej odmiany mają wąski stożkowy pokrój i dorastają zaledwie do 1,5 metra wysokości. Igły mają kolor żywo zielony.

Uprawa świerków w ogrodzie

Choć świerki nie są trudne w uprawie, to jednak, aby ładnie rosły, były pięknie wybarwione i nie gubiły igieł, powinniśmy zapewnić im jak najlepsze warunki wzrostu.

W przypadku świerków, zwłaszcza odmian o barwnych igłach, bardzo ważne jest światło. Świerki mają duże wymagania świetlne. Jeśli drzewko posadzimy w miejscu zacienionym, wówczas będzie gubić igły, odmiany barwne będą słabo wybarwione i rośliny będą bardziej narażone na choroby grzybowe.

Świerki dobrze rosną w lekkich umiarkowanie żyznych glebach. Nie sadźmy ich w bardzo ciężkich i mokrych gliniastych ziemiach.

Niezwykle ważne jest regularne podlewanie świerków. Częstym błędem w uprawie jest przesuszanie świerków. Prowadzi to do żółknięcia, wysychania i opadania igieł. Z czasem zbyt rzadko podlewane drzewka przerzedzają się i zaczynają wyglądać nieestetycznie. Podlewajmy więc świerki raz na kilka dni w okresie od wiosny do jesieni, jeśli nie pada deszcz. Warto również podlewać drzewka w okresie zimowym, pamiętajmy jednak, aby robić to wyłącznie w cieplejsze dni (gdy temperatura na dworze wynosi powyżej 5 stopni).

Świerki mogą być atakowane przez takie szkodniki i choroby jak:

  • mszyce wełniste,
  • mszyca świerkowa zielona,
  • brudnica mniszka,
  • zrostek świerkowy,
  • ochojnik świerkowiec,
  • fytoftoroza,
  • osutka świerka,
  • brązowienie pędów.

Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom jest zapewnienie drzewkom dobrych warunków i dbanie o nie. Jeśli zauważymy na roślinach jakieś niepokojące zmiany czy szkodniki, poradźmy się doświadczonego sprzedawcy w sklepie ogrodniczym lub w szkółce roślin, który poleci nam odpowiedni preparat ochrony roślin.

Świerk w ogrodzie

Świerki dzięki ogromnej ilości odmian dają ogromne możliwości aranżacyjne. Będą pasować zarówno do dużego ogrodu, jak i do małego przydomowego ogródka czy posesji przed domem, lub dużej donicy na tarasie bądź balkonie.

Gatunki i odmiany wysokie możemy wykorzystać jak solitery. Wiele świerków nadaje się również doskonale na żywopłoty naturalne, bądź formowane. Jeśli chcemy, aby żywopłot był zwarty, wtedy warto zdecydować się na ten formowany. Drzewka sadzimy wtedy w odległościach 30-50 cm od siebie. Pamiętajmy, że nie należy ich przycinać od razu po posadzeniu. Z reguły zaleca się pozostawić je do swobodnego wzrostu nawet przez kilka lat, ponieważ świerki rosną stosunkowo wolno. Gdy świerki osiągną pożądaną przez nas wysokość, skracamy je co roku o 10-20 cm każdej wiosny. Nie należy przycinać drzew późnym latem i jesienią, ponieważ może to spowodować ich przemarzanie w zimie.

Niektóre karłowe odmiany świerków doskonale nadają się również do posadzenia jako rośliny okrywowe na stanowiskach słonecznych. Możemy w ten sposób wykorzystać na przykład świerk pospolity odmian Vermont Gold lub Formanek.

Wybierając świerki do ogrodu czy na taras zwróćmy uwagę na to, by rośliny były zdrowe - bez pożółkłych czy usychających igieł i śladów żerowania szkodników. Najlepiej kupić drzewka lub krzewy w dobrej szkółce roślin iglastych albo w sprawdzonym centrum ogrodniczym. Wybierajmy świerki sprzedawane w doniczkach lub z bryłą ziemi. Od razu po posadzeniu warto dobrze podlać drzewko.

Komentarze