Szarotka alpejska - opis, uprawa, odmiany

Szarotka alpejskaSzarotka to niezwykle ciekawa urokliwa roślina, która w naturze jest pod ścisłą ochroną. Nie można jej zrywać ani pozyskiwać nasion ze stanowisk naturalnych. Możemy jednak kupić sadzonki szarotki lub nasiona w szkółkach oraz dobrych sklepach nasiennych i uprawiać ją w ogródkach skalnych albo w pojemnikach w ogrodzie, na tarasie czy balkonie.

Szarotka to gatunek dosyć wymagający, jednak zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoją wyjątkową urodę. Miękkie srebrzyście owłosione kwiaty, liście oraz pędy rośliny pięknie wyglądają w kompozycjach z obficie kwitnącymi gatunkami o intensywnie zabarwionych kwiatach jak na przykład niebieska goryczka czy żółta smagliczka górska.

Szarotka alpejska - opis gatunku

Gatunek ten należy do rodziny astrowatych Asteraceae i w naturze można go spotkać:

  • Alpach,
  • Apeninach,
  • Karpatach,
  • w górskich rejonach Półwyspu Bałkańskiego.

W Polsce jej stanowiska występują w Tatrach. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu gatunek ten występował bardzo często, jednak niestety rozwijająca się turystyka górska doprowadziła niemalże do jego wyginięcia. Obecnie szarotka jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. Na terenach dzikich nie wolno zrywać, wykopywać ani niszczyć roślin oraz zbierać ich nasion.

Występująca w piętrze roślinności alpejskiej i subalpejskiej szarotka jest uznawana za relikt epoki lodowcowej. Lubi zasadowe gleby wapienne i jest wybitnie światłolubna. Najczęściej spotyka się szarotkę w trudno dostępnych miejscach na półkach skalnych lub na nasłonecznionych murawach górskich.

Roślina osiąga do 20 cm wysokości i jest bardzo charakterystycznie owłosiona. Jej listki, łodygi oraz kwiaty są pokryte gęstym wełnistym kutnerem w kolorze biało-srebrzystym. Kwiatostan rośliny ma postać koszyczka, kwiatki są małe niepozorne i mają żółty kolor. Bardzo dekoracyjne są za to podsadki (przekształcone liście) okalające kwiatostan. Są one charakterystycznie wydłużone i pokryte biało-szarymi włoskami. Szarotki kwitną od lipca do września.

Owocem jest jednonasienna niełupka z puchem kielichowym. Szarotka jest zapylana przez owady, a jej nasiona rozsiewane są przez wiatr.

Odmiany szarotki alpejskiej

Bardzo ciekawą odmianą hodowlaną szarotki alpejskiej jest obficie kwitnący Everest.

Godny uwagi, choć bardzo trudny do kupienia w szkółkach jest również karłowy podgatunek szarotki alpejskiej zwany szarotką śnieżną Leontopodium alpinum subsp. nivale, który osiąga zaledwie 5 cm wysokości.

Szarotka alpejska - uprawa

Szarotka będzie czuła się dobrze w wapiennych ogródkach skalnych w towarzystwie innych roślin o podobnych wymaganiach na przykład goryczka czy dębik ośmiopłatkowy. Rośliny można też z powodzeniem uprawiać w dużych kamiennych pojemnikach na balkonie lub tarasie. Warto wiedzieć, jakie warunki zapewnić roślinom, aby dobrze rosły i obficie kwitły. Do wymagań szarotki alpejskiej należą:

1. Stanowisko

Szarotka lubi miejsca bardzo słoneczne. Nie sadźmy jej w cieniu i półcieniu, ponieważ będzie słabo kwitnąć, a pędy i kwiatostany będą wybiegnięte i zaczną zielenieć. Szarotka alpejska to roślina dosyć trudna w uprawie. Dlatego postarajmy się zapewnić jej warunki podobne do tych panujących w jej naturalnych siedliskach czyli na mocno nasłonecznionych terenach górskich.

Szarotka to roślina odporna na niskie temperatury, ale musimy pamiętać, że w warunkach naturalnych zimuje ona zwykle pod warstwą śniegu. Dlatego w ogrodzie warto rośliny zabezpieczyć na zimę gałązkami lub włókniną.

2. Podłoże

Szarotka wymaga przepuszczalnego wapiennego podłoża o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Doskonale czuje się na różnego rodzaju murkach i pomiędzy kamieniami lub elementami skał wapiennych.

3. Podlewanie

Szarotki są odporne na czasowy niedobór wody. W ogrodzie rzadko wymagają podlewania. Jest ono konieczne tylko w przypadku długotrwałej suszy. W pojemnikach natomiast podlewamy rośliny, gdy podłoże mocno przeschnie. Gatunek ten jest z kolei dosyć wrażliwy na zalewanie. Dlatego postarajmy się zabezpieczyć rośliny, aby nie zamakały za mocno przez cały okres jesienno-zimowy. W praktyce sprawdzi się w tym celu umieszczenie nad nimi niewielkiego daszka z tworzywa sztucznego.

4. Rozmnażanie

Starsze rośliny możemy rozmnożyć przez podział na wiosnę. Z powodzeniem uzyskamy szarotki również z nasion. Można je kupić lub zebrać z już rosnących w ogrodzie okazów i wysiać wprost do gruntu w maju, lub czerwcu.

Ogródki skalne są bardzo modne. Ten atrakcyjny element aranżacji ogrodu pozwala na uprawę wielu interesujących i rzadko spotykanych pięknych gatunków roślin. Niewątpliwie jednym z nich jest właśnie szarotka alpejska. Choć gatunek ten bywa kapryśny i do prawidłowego wzrostu wymaga dokładnego odzwierciedlenia warunków, w jakich występuje w naturze, to jego uroda wynagradza wysiłek włożony w uprawę.

Komentarze