Szkło kryształowe

Szkło kryształoweBardzo często z okazji świąt bądź uroczystości rodzinnych, szczególnie tych niepowtarzalnych, na stole pojawia się ozdobna porcelana, srebrne sztućce oraz kryształowe kieliszki, które na co dzień są przechowywane głęboko na dnie ostatniej szuflady czy z samego tyłu kredensu, nie wychodząc na światło dzienne przez długi okres czasu.

Wymaga tego nasz tradycja oraz waga okazji, dlatego w większości polskich domów można znaleźć taką zastawę. Jeśli nawet jakaś młoda para takiej nie posiada, na pewno znajdzie się nie jedna babcia bądź ciocia, która zadba, by sreber i kryształów na odświętnym stole nigdy nie zabrakło.

O ile porcelana i srebro samo w sobie niesie wartość, a wraz z nią uroczysty nastrój, to czym jest owy kryształ, bez którego zastawa nie będzie kompletna?

Szkło kryształowe - szkło ołowiowe

Potocznie zwane kryształem lub szkłem kryształowym jest nic innego jak szkło ołowiowe... Tak, brzmi to z początku niewiarygodnie jak to jest możliwe, że ciężki względnie tani metal, którym jest ołów, powszechnie stosowany do ciężarków wędkarskich lub wszelakich osłon dla pierwiastków promieniotwórczych może być tak istotnym składnikiem szkła ozdobnego, że bez niego nie byłoby cudownej zastawy na świątecznym stole.

Według norm kryształem można nazwać te wyroby szklane, które zawierają przynajmniej 18% ołowiu, lecz bardzo często dekoracyjne szklane elementy jak na przykład kieliszki czy żyrandole mają w sobie aż 80% tego pierwiastka, co pokazuje jak istotne ma on właściwości dla gotowego elementu.

Walory szkła ołowiowego

Sekret ołowiu polega między innymi na tym, że jest on bardzo miękkim metalem, dlatego szkło z jego dodatkiem nadaje się bardzo dobrze do rzeźbienia, a do tego ołów zmniejsza też jego lepkość, co sprawia, że masa szklana jest bardziej podatna na topienie i formowanie. Dzięki temu możemy podziwiać szklane żyrandole, ozdoby czy inne elementy dekoracyjne o różnorakich kształtach i wielkości, jak na przykład wspomniane zdobione kieliszki wyciągane na stół z okazji ważnych uroczystości.

Nie jest to jedyny walor szkła ołowiowego. Kolejną istotną cechą jest współczynnik załamania światła. W zwykłym szkle wynosi on ok. 1,5, natomiast wraz ze wzrostem ołowiu potrafi on osiągnąć wartości nawet o 20% większe, dzięki temu uzyskujemy specyficzny blask, który idealnie nadaje się do elementów dekoracyjnych, szczególnie tych, które wystawione są na działanie światła jak. na przykład ozdobne żyrandole. Wprawne oko już po chwili dostrzeże różnice na sali balowej, by wiedzieć, że wiszące ponad głowami żyrandole zostały wykonane ze szkła kryształowego, a nie zwykłego bądź co gorsza z tworzywa sztucznego.

Z ciekawostek warto też dodać, że do wytwarzania szkła ołowiowego wykorzystuje się również arszenik, tu jednak jego obecność jest związana jedynie z procesem technologicznym i nie ma związku z walorami dekoracyjnymi kryształu.

Wspomniane korzyści wizualne elementów wykonanych ze szkła kryształowego sprawiają, że warto zainwestować w produkty, które mają uświetnić nam ważne dla nas uroczystości i wydarzenia, bo dzięki nim zarówno nasze wspomnienia jak i zdjęcia bądź filmy nabiorą dodatkowego blasku.

Autor: www.lunique.pl.

Komentarze