Trawnik po zimie - jak o niego zadbać?

Pielęgnacja trawnika po zimieTrawnik po zimowych miesiącach często nie jest w najlepszym stanie. Trawa jest poszarzała i częściowo uschnięta. Gdzieniegdzie pojawiają się również wyrwy w darni. Już wczesną wiosną zaczynają też masowo wyrastać chwasty oraz mech. Po jesienno-zimowych miesiącach trawnik nie wygląda więc zbyt estetycznie. Z tego powodu powinniśmy pomyśleć o jego rekultywacji. Dowiedz się, jak pielęgnować trawnik po zimie.

Prace pielęgnacyjne, renowacja trawnika po zimie krok po kroku

Zieleniec na wiosnę wymaga szeregu zabiegów pielęgnacyjnych. Konieczne będzie jego dokładne oczyszczenie, a także koszenie, aeracja i uzupełnienie braków powstałych w darni. Dobra wiadomość jest taka, że trawy szybko rozpoczynają okres wegetacyjny i bardzo dobrze się regenerują, dlatego już po kilku tygodniach od rozpoczęcia wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie będziemy cieszyć się piękną, gęstą i zieloną darnią.

Jeśli pozwalają na to warunki pogodowe, to intensywną pielęgnację trawnika po zimie warto rozpocząć już w kwietniu. Przeprowadzimy ją w 6 prostych krokach:

  • porządkowanie,
  • koszenie,
  • aeracja,
  • naprawa ubytków,
  • nawożenie,
  • podlewanie.

1. Porządkowanie trawnika po zimie

Najprawdopodobniej na wiosnę część trawy jest uschnięta lub zbutwiała, a na jej powierzchni pojawiają się różnego rodzaju zanieczyszczenia przyniesione przez wiatr. Z tego powodu powierzchnię darni trzeba najpierw porządnie wygrabić. Jeśli już zdążyły pojawić się pierwsze wiosenne chwasty, to także trzeba je usunąć.

2. Koszenie trawnika po zakończeniu zimy

Na wiosnę powinniśmy też nisko skosić nasz trawnik. Pozbędziemy się w ten sposób starej poszarzałej trawy i zrobimy miejsce dla młodych listków. Po skoszeniu darni pamiętajmy o dokładnym uprzątnięciu jej resztek. Najlepiej je po prostu wygrabić.

3. Aeracja trawnika po zimie

Kolejną bardzo ważną kwestią jest poprawa warunków powietrznych w glebie. Jest to niezbędne po zimie, ponieważ ziemia jest mocno zbita i nasycona wodą po roztopieniu się śniegu. Kiedy w glebie jest zbyt mało powietrza, a dużo wody, wówczas trawa gnije lub jest atakowana przez choroby grzybowe. Aby uniknąć takiej sytuacji konieczne jest napowietrzenie ziemi. Zrobimy to za pomocą aeratora. Na dużej powierzchni najlepiej zastosować aerator mechaniczny. Natomiast na średnich i małych sprawdzi się wał ze specjalnymi kolcami lub kolczaste nakładki na obuwie, w których chodzi się krok za krokiem po całym zieleńcu i nakłuwa równomiernie darń. Dzięki takiemu zabiegowi zbita darń nieco się rozluźni, a podłoże będzie lepiej napowietrzone. Znacząco poprawią się warunki powietrzno-wodne w glebie, co przełoży się pozytywnie na kondycję trawy. Aeracja trawnika po zimie to prosty, ale bardzo ważny i skuteczny zabieg pielęgnacyjny.

Aeracja trawnika po zakończeniu zimy

Jak zregenerować trawnik na wiosnę? - aeracja skutecznym sposobem

4. Naprawa ubytków w trawniku

Niestety, po okresie jesienno-zimowym nierzadko w naszym zieleńcu pojawiają się ubytki. Przyczyny ich powstawania bywają różne, może to być na przykład:

  • miejscowe zmarznięcie trawy,
  • jej uschnięcie,
  • zniszczenie przez pleśń.

W miejscach, gdzie darń jest silnie uszkodzona, najlepiej dosiać nową trawę, a zniszczone fragmenty wycinamy ostrym nożem na głębokość od 2 do 6 cm. Głębokie wycinanie jest zalecane w przypadku plam pleśni śniegowej na trawniku. W miejscu ubytku uzupełniamy podłoże i siejemy nasiona traw.

Jeśli znaczna część naszego zieleńca uległa zniszczeniu po zimie, a zależy nam na szybkim efekcie, wówczas możemy zastosować trawę w rolce - ta z siewu nie będzie od razu wyglądać idealnie. Potrzeba kilku tygodni, aby nasiona wykiełkowały, a siewki podrosły. Natomiast ta z rolki od razu po rozłożeniu wygląda bardzo ładnie. Takie rozwiązanie ma tylko jedną wadę - trzeba liczyć się z tym, że trawnik z rolki nie będzie wyglądać dokładnie tak samo, jak ten już istniejący. Jeśli więc nie chcemy, aby darń była jednolita, to lepiej nie rozkładać trawy z rolki tylko na części powierzchni ogrodu.

5. Nawożenie trawnika po przejściu zimy

Nawożenie rozpoczynamy wiosną i kontynuujemy do schyłku lata. Trawnik po zimie jest słaby, wyblaknięty i nieodżywiony. Zastosowanie dobrego nawozu bardzo wspomoże jego regenerację. Wysiewamy go ręcznie, rozrzucając po prostu kulki nawozu równomiernie na całej darni lub za pomocą siewnika. Jeśli występuje konieczność dosiania trawy, wówczas możemy połączyć siew z nawożeniem i zaoszczędzić sobie pracy.

Od wiosny do połowy lata wybierzmy nawozy zawierające większe dawki azotu, natomiast ostatnie późnoletnie lub wczesnojesienne nawożenie wykonujemy specjalnym nawozem jesiennym bogatym w fosfor i potas, ale ubogim w azot.

6. Podlewanie trawnika po zakończeniu się zimy

Do wczesnowiosennego podlewania powinniśmy podejść spokojnie i rozsądnie. Zanim zaczniemy podlewać, koniecznie sprawdźmy wilgotność gleby. Jeśli zima była śnieżna, to często w wyniku topnienia śniegu na przedwiośniu, gleba jest wręcz zalana wodą. W takim przypadku oczywiście podlewanie jest zbędne. Wykonujemy tylko aerację i dosiewamy trawę. Kiedy wiosenne słońce zacznie przygrzewać nieco mocniej, ziemia będzie przesychać. Najlepiej po prostu sprawdzać jej wilgotność raz na kilka dni i w razie potrzeby rozpocząć podlewanie.

Jak zadbać o trawnik po zimie?

Jak zadbać o trawnik po zimie?

Oczywiście zdarza się także, że podłoże po zimie jest przesuszone i tutaj niezbędne jest jego podlewanie już od wczesnej wiosny. Szczególnie istotne jest regularne deszczowanie darni, jeśli dosiewaliśmy trawę.

Nie zapominajmy, że to, w jakiej kondycji będzie nasz trawnik wiosną, zależy w dużej mierze od tego, jak przygotujemy go do zimy. Bardzo ważne jest odpowiednie nawożenie i pielęgnacja. Już w drugiej połowie sierpnia zaprzestajemy intensywnego nawożenia trawy. Możemy wówczas zastosować jedynie jeszcze jeden raz tak zwany nawóz jesienny do trawników, który nie zawiera dużych dawek azotu i nie powoduje intensywnego wzrostu, a pomoże trawie przygotować się do zimowego okresu spoczynku. Darń trzeba też uprzątnąć z chwastów oraz zbierać z niej na bieżąco opadające z drzew liście.

Komentarze