Trawy ozdobne ogrodowe - gatunki wysokie, niskie, wieloletnie

Trawy ozdobne w ogrodzieOprócz tradycyjnych bylin, roślin jednorocznych oraz drzew i krzewów, warto posadzić w ogrodzie również trawy ozdobne. Są to rośliny łatwe w uprawie i niezwykle dekoracyjne, które nadadzą ogrodowi romantycznego charakteru. Trawy cieszą oko przez cały rok, również zimą, gdy pokryte szronem i śniegiem kłosy i źdźbła wyglądają szczególnie efektownie.

Trawy dekoracyjne pasują właściwie do każdego ogrodu. Będą wyglądać dobrze zarówno w takim urządzonym w stylu wiejskim, jak i skrajnie nowoczesnym o hermetycznym uporządkowanym charakterze. Trawy rosną szybko i nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Mogą stanowić samodzielną dekorację rabaty lub być tłem dla innych roślin. Świetnie wyglądają również posadzone przy chodniku, ścieżce lub ścianie domu.

Trawy ozdobne - gatunki

Wybór gatunków traw ozdobnych jest ogromny. Różnią się one pokrojem, wysokością oraz ubarwieniem. Wybierając trawy, kierujmy się ich przeznaczeniem i starajmy się dopasować gatunki do pozostałych roślin w ogrodzie, aby tworzyły razem harmonijną całość.

Najpopularniejsze gatunki traw ogrodowych

1. Miskanty (Miscanthus)

Miskanty zaliczamy do podrodziny wiechlinowatych Poaceae. Ten rodzaj traw ozdobnych wywodzi się z Azji i liczy około 20 gatunków. W zależności od gatunku mogą one osiągać wysokość od średniej - 60-100 cm, do dużej - nawet 3-4 metry.

Miskanty są łatwe w uprawie i bardzo dekoracyjne. Ich lekkie pióropusze delikatnie kołyszące się na wietrze sprawiają, że ogród wygląda bardzo romantycznie. Trawy te najlepiej rosną na słonecznych stanowiskach, gdzie najładniej się wybarwiają, jednak udadzą się również w półcieniu. Wszystkie gatunki miskantów preferują gleby żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Nie lubią przesuszania latem ani zbyt mokrego podłoża w okresie jesienno-zimowym. W czasie upalnego lata należy je więc regularnie podlewać. Miskanty nie wymagają obfitego nawożenia. Wystarczy zasilić je nawozem wieloskładnikowym niewielką ilością azotu dwa razy w roku - wczesną wiosną i wczesnym latem.

Choć są to rośliny dosyć wytrzymałe, to jednak nie są całkowicie mrozoodporne, dlatego należy je odpowiednio zabezpieczyć przed nadejściem zimy. Jesienią najlepiej związać wiechy miskantów sznurkiem na kształt namiotu, a następnie zabezpieczyć kępę włókniną lub kopczykiem ziemi. Miskanty sadzimy w ogrodzie wiosną lub latem. Posadzone jesienią mogą nie zdążyć przekorzenić się przed zimą.

Trawa ozdobna - Miskant chiński

Miskant chiński

Najpiękniejsze gatunki miskantów

  • Miskant chiński (Miscanthus sinensis), odmiany Zebrinus, Strictus, Silver Stripe,
  • Miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus),
  • Miskant kwiecisty (Miscanthus floridulus),
  • Miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus).

2. Kostrzewy (Festuca)

Kostrzewy to mało wymagające trawy ozdobne o niskiej i średniej wysokości, które tworzą piękne dekoracyjne kępy. Trawy te nie mają dużych wymagań stanowiskowych - choć lubią stanowiska słoneczne, to poradzą sobie także w półcieniu, a nawet w cieniu. Pamiętajmy jednak, że w miejscach zacienionych są one znacznie bardziej narażone na choroby grzybowe i rosną wolniej. Kostrzewy preferują lekkie i przepuszczalne gleby. Źle rosną w bardzo mokrym, ciężkim i gliniastym podłożu.

Rośliny można sadzić w ogrodzie zarówno wiosną, jak i jesienią. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich odstępów pomiędzy nimi, ponieważ rozrastają się znacznie bardziej wszerz niż na wysokość. Egzemplarze rosnące bezpośrednio w glebie bardzo rzadko wymagają podlewania. Natomiast w uprawie doniczkowej należy je regularnie nawadniać, ponieważ podłoże w pojemniku ma tendencję do szybkiego wysychania. Uważajmy, aby kostrzew nie przelać, ponieważ są wrażliwe na choroby grzybowe. Ten rodzaj traw nie wymaga nawożenia. Można je zastosować jedynie w małej dawce na bardzo ubogich ziemiach.

Kostrzewy są odporne na działanie temperatur. Na zimę warto okryć jedynie kostrzewę siną oraz Gautiera.

Trawa ozdobna - Kostrzewa sina

Kostrzewa sina

Najczęściej sadzone w ogrodach gatunki kostrzewy

  • Kostrzewę siną (Festuca glauca) o niebieskozielonych lub srebrzystych liściach,
  • Kostrzewę Gautiera (Festuca gautieri) - odmianę niską o miękkich zielonych igiełkowatych liściach,
  • Kostrzewę Maire'a (Festuca mairei) - odmianę wysoką,
  • Kostrzewę olbrzymią (Festuca gigantea) - odmianę osiągają do 100 cm wysokości,
  • Kostrzewę ametystową (Festuca amethystina) - o niebieskozielonych liściach.

3. Trawy pampasowe (Cortaderia selloana)

Trawa pampasowa należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae) i pochodzi z południowych rejonów Afryki, Nowej Zelandii oraz Nowej Gwinei. Jest to wysoka trawa (do 3 metrów) z bardzo okazałymi dekoracyjnymi pędami kwiatonośnymi. Kwiatostany mogą być różowe, białe lub beżowe. Trawa pampasowa jest dosyć wymagająca. Aby zakwitła, trzeba jej zapewnić dobre warunki wzrostu. Ten gatunek najlepiej czuje się na stanowiskach ciepłych, nasłonecznionych, osłoniętych od wiatru na przykład przy murze czy ogrodzeniu. Do optymalnego wzrostu potrzebuje żyznej, próchnicznej, bogatej w składniki pokarmowe lekko kwaśnej gleby. Kortaderia wymaga również regularnego nawożenia odżywkami o niskiej zawartości azotu.

Na zimę gatunek ten trzeb zabezpieczyć przed mrozem kopczykiem z torfu, trocin lub liści i obwiązać na szczycie sznurkiem, tworzą kształt chochoła.

Trawa ozdobna pampasowa

Trawa pampasowa

Odmiany trawy pampasowej

  • Pumila - o dobrej mrozoodporności,
  • Rosea - o różowych kwiatostanach,
  • Silver Fountain - bardzo dekoracyjna i okazała,
  • Splendid Star,
  • Albolineata.

4. Turzyce (Carex)

Turzyce to łatwe w uprawie rośliny, które można spotkać w Polsce również w stanie dzikim. Choć wyglądem do złudzenia przypominają one trawy, to jednak nie należą do botanicznej rodziny traw, a do ciborowatych Cyperaceae. Do turzyc należy ponad 100 różnych gatunków. Są to rośliny o średnim wzroście i ładnym pokroju.

Carex

Turzyce

Choć optymalne warunki turzyce znajdą na stanowisku słonecznym z bardzo wilgotną glebą, to jednak są na tyle wytrzymałe, że poradzą sobie również na miejscu półcienistym i w mniej wilgotnej ziemi. Pamiętajmy, że na słabszych glebach trzeba je regularnie podlewać.

Turzyce mają sztywne, bardzo dekoracyjne, często pasiaste liście.

Najpopularniejsze gatunki turzyc

  • Turzyca japońska (Carex monrowii),
  • Turzyca rzędowa (Carex siderosticha),
  • Turzyca Graya (Carex grayi),
  • Turzyca ptasie łapki (Carex ornithopoda),
  • Turzyca Buchanana (Carex buchananii).

5. Rozplenice (Pennisetum alupecuroides)

Tutaj największą popularnością cieszy się rozplenica japońska. Jest to gatunek z rodziny wiechlinowatych (Poaceae) wywodzący się z Azji oraz Australii. Rozplenica to trawa szybko rosnąca, osiągająca maksymalnie 80 cm wysokości. Tworzy ona zwarte kępy złożone z pięknych długich wąskich szarozielonych liści. Jej kłosy wyrastają znacznie ponad liście i są bardzo dekoracyjne - duże, pierzaste w kolorze ciemnoczerwonym. Rozplenica japońska jest jednym z bardziej wymagających gatunków traw. Aby dobrze rosła, powinniśmy jej zapewnić słoneczne i ciepłe stanowisko osłonięte od wiatru. Wymaga regularnego podlewania oraz nawożenia niską dawką nawozu wieloskładnikowego.

Pennisetum alupecuroides

Rozplenice japońskie

Choć rozplenica japońska jest odporna na mróz, to jednak warto zabezpieczyć ją przed zimą włókniną lub kopczykiem ziemi. Pamiętajmy, aby przed zimą nie usuwać zaschniętych czy zniszczonych liści. Zostawmy je i wytnijmy dopiero wiosną, gdy minie ryzyko przymrozków.

Najpiękniejsze odmian rozplenicy japońskiej

  • Little Bunny - odmiana niska,
  • Hameln - odmiana wysoka o brązowych kosach,
  • Campressum - odmiana średniego wzrostu o kremowo-purpurowych dużych kłosach,
  • Fireworks o biało zielonych liściach pięknie purpurowo przebarwiających się jesienią.

6. Wydmuchrzyce (Leymus)

Wydmuchrzyce to trawy z rodziny wiechlinowatych (Poaceae) występujące w północnej i środkowej Europie. Są to okazałe, trwałe rośliny tworzące gęste kępy. Lubią on stanowiska słoneczne i suche. Nie wymagają podlewania ani nawożenia. Preferują gleby podobne do tych, na których rosną w naturalnych warunkach, czyli lekkie, piaszczyste i ubogie. Nie czują się dobrze w ciężkich gliniastych podłożach. Można nimi obsadzać skarpy, skalniaki, ścieżki, ale również brzegi zbiorników wodnych. Wiechliny to gatunki bardzo odporne na choroby, znoszą także zasolenie gleby i rosną nawet na ziemiach zdegradowanych. Są one średniowysokie - osiągają do 100 cm, mają mocne wzniesione źdźbła w kolorze sinoniebieskim.

Leymus

Wydmuchrzyce

Najpopularniejszym gatunkiem jest wydmuchrzyca piaskowa (Leymus arenarius).

Rzadziej stosowane to przykładowo:

  • Leymus chinensis,
  • Leymus altus,
  • Leymus cinereus.

7. Bambusy (Fargesia)

Należące do rodziny wiechlinowatych bambusy to niezwykle oryginalne i dekoracyjne trawy, które będą stanowić egzotyczny przyciągający element w naszym ogrodzie. Bambusy to rośliny wieloletnie o drewniejących łodygach. Pochodzą one z tropikalnej i subtropikalnej Azji. Znanych jest ponad 130 gatunków bambusów, osiągających wysokość od 1 do nawet 20 metrów.

Fargesia

Bambusy

Bambusy mogą stanowić ozdobę rabat, ale również być sadzone na przykład w charakterze żywopłotu. Najlepiej rosną w lekkich przepuszczalnych glebach o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym na stanowiskach raczej słonecznych, choć niektóre gatunki świetnie czują się również w cieniu.

Mrozoodporne gatunki bambusów

  • Fargesia rdzawa (Fargesia rufa) - dorastająca do 2 metrów,
  • Fargesia olbrzymia (Fargesia robusta) - o wąskim pokroju,
  • Fargesia północnosyczuańska (Fargesia jiuzhaigou) - zwana czerwonym bambusem ze względu na przebarwiające się pod wpływem słońca pędy,
  • Fargesia lśniąca (Fargesia nitida) - o kępowym wzroście.

Pielęgnacja traw ozdobnych

1. Przygotowanie stanowiska dla traw dekoracyjnych w ogrodzie

W pierwszej kolejności należy usunąć z ziemi wszelki chwasty, korzenie i pozostałości roślin wcześniej rosnących na stanowisku, które wybraliśmy dla traw. Ziemię trzeba także porządnie przekopać, a następnie równo zagrabić.

Ponadto powinniśmy przygotować odpowiednio glebę na podstawie wymagań konkretnych wybranych przez nas gatunków. Być może konieczne będzie jej wymieszanie z piaskiem, jeśli jest zbyt ciężka i zbita, lub wzbogacenie kompostem, gdy jest bardzo słaba i wyjałowiona. W przypadku sadzenia gatunków wrażliwych na suszę można ściółkować podłoże korą.

Większość traw ozdobnych lubi stanowiska słoneczne, ale nieźle będą rosły także na tych lekko zacienionych. Raczej nie poleca się sadzenia tych roślin w miejscach bardzo cienistych, ponieważ będą tam słabo rosły i mogą chorować.

2. Sadzenie traw ozdobnych

Większość gatunków traw najlepiej sadzić wiosną lub latem. Dzięki temu ładnie się przekorzenią i rozrosną, zanim nadejdzie jesień. Unikajmy sadzenia roślin w samo południe, kiedy słońce operuje najmocniej. Najlepiej zrobić to późnym popołudniem lub wieczorem i podlać sadzonki od razu po podlaniu.

To, w jakich odstępach posadzimy poszczególne egzemplarze, jest ściśle uzależnione od siły wzrostu danego gatunku.

3. Podlewanie i nawożenie traw ozdobnych

Zapotrzebowanie na wodę to cecha gatunkowa. Jednak w większości przypadków trawy rosnące bezpośrednio w ziemi to rośliny bardzo wytrzymałe na suszę i rzadko wymagające podlewania. Do zaspokojenia potrzeb życiowych wystarczą im opady deszczu. O podlewaniu powinniśmy pamiętać jedynie przy bardzo dużych upałach i jeśli rośliny rosną w bardzo słabej lekkiej glebie.

Z kolei, jeśli uprawiamy trawy ozdobne w donicach w ogrodzie, na balkonie lub tarasie, to konieczne jest ich regularne podlewanie ze względu na ograniczoną ilość podłoża.

Pamiętajmy, aby podczas podlewani unikać moczenia liści traw, ponieważ krople wody w słońcu działają jak soczewki i mogą powodować poparzenia liści. Uważajmy też, by nie przelać roślin, ponieważ sprzyja to pojawianiu się chorób grzybowych.

4. Przycinanie traw ozdobnych

W większości przypadków nie ma konieczności przycinania traw ozdobnych. Można jedynie usunąć zaschnięte pędy, ale pamiętajmy, aby nigdy nie robić tego jesienią, ponieważ stanowią one dla rośliny naturalną ochronę przed mrozem. Jeśli wyglądają nieestetycznie, to możemy je ewentualnie usunąć wiosną.

Traw zimozielonych, jak na przykład kostrzewa sina, nie przycinamy. Wystarczy na wiosnę wyczesać je przy pomocy grabi.

5. Rozmnażanie traw ozdobnych

Trawy to rośliny, które możemy łatwo rozmnożyć przez podział starszych kęp. Najlepiej zrobić to wiosną. Najpierw z kępy usuwamy zniszczone i zaschnięte liście, a następnie wykopujemy ją i dzielimy na kilka części. Każda z nich będzie stanowić początek dla nowej kępy. Niezwłocznie po dokonaniu podziału, sadzimy rośliny w odpowiednich odstępach i podlewamy.

Oczywiście w sklepach ogrodniczych można również kupić gotowe sadzonki.

Trawy można również łatwo rozmnożyć z nasion. Wysiewamy je do gruntu późną wiosną.

6. Okrywanie traw ozdobnych na zimę

Gatunki takie jak turzyce, bambusy, miskanty czy trawa pampasowa wymagają okrycia na zimę, aby nie przemarzły. Bryły korzeniowe tych gatunków najlepiej okryć włókniną, liśćmi, kompostem, torfem lub słomianą matą, a ich części nadziemne związać w zgrabne snopki.

Trawy ozdobne to przepiękne dekoracyjne rośliny, które warto posadzić nie tylko w ogrodzie, ale również na tarasie, czy balkonie. Prezentują się pięknie zarówno jako solitery, jak i w zestawieniu z innymi roślinami. Można je posadzić przy ścieżkach i chodnikach oraz postawić w ozdobnych donicach przy wejściu do domu. Gatunków i odmian traw jest tak dużo, że z pewnością znajdziemy co najmniej kilka pasujących do stylu, w jakim urządzony jest nasz ogród.

Komentarze