Uczep - charakterystyka, odmiany, uprawa

Uczep rózgowatyMarzysz o balkonie tonącym w kwiatach od wiosny do późnej jesieni? Idealnym gatunkiem dla Ciebie jest uczep rózgowaty, znany jako "złoty deszcz". Ta popularna roślina balkonowo-tarasowa ma przepiękne żółte kwiaty, które wyglądają zjawiskowo zarówno w słoneczne, jak i pochmurne dni. Uczep bardzo ładnie się rozkrzewia, obficie kwitnie, ponadto jest rośliną o małych wymaganiach stanowiskowych i łatwą w uprawie.

Do wyboru mamy sporo ciekawych odmian - jasnożółte, ciemnożółte i rzadziej spotykane pomarańczowe, lub dwubarwne w kolorze żółto-kremowym. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. Gatunek ten jest zwyczajowo nazywany złotym deszczem, ponieważ w pełni sezonu letniego tworzy gęste, zwisające nawet na ponad 1 metr błyszczące i mieniące się złociście w słońcu dekoracyjne kaskady kwiatów.

Uczep rózgowaty - charakterystyka

Bidens ferulifolia, czyli uczep rózgowaty to bylina pochodząca z Meksyku, która w naszych warunkach klimatycznych jest traktowana jako roślina jednoroczna.

Bidens ma zielone igiełkowate liście i kwiaty w formie koszyczków o średnicy około 3 cm. W zależności od odmiany osiąga on wysokość od 20 cm do nawet ponad 1 metra. Cieknie długie pędy uczepu pokryte są gęsto drobnymi listkami o koperkowatym wyglądzie, szybko rosną i zaczynają się przewieszać. Roślina jest bardzo dekoracyjna i kwitnie od maja aż po pierwsze przymrozki.

Zarówno nasza nazwa gatunku uczep, jak i łacińska Bidens, co oznacza dwa zęby, odnosi się do budowy nasion tej rośliny. Podłużne płaskie nasiona są bowiem zakończone dwiema wypustkami przypominającymi zęby, które przyczepiają się do sierści zwierząt, piór ptaków czy ubrań człowieka i dzięki temu są przenoszone na znaczne odległości, a gatunek się rozsiewa.

Uczep lubi stanowiska słoneczne, ale dobrze radzi sobie również w półcieniu. Może rosnąć samodzielnie lub w kompozycjach z innymi roślinami.

Uczep - odmiany

Nowe odmiany w kolorze pomarańczowo-dwubarwnym nie są jeszcze zbyt upowszechnione w Polsce, jednak coraz częściej pojawiają się w punktach sprzedaży. Od lat na Polskich balkonach i tarasach królują te bardziej tradycyjne o pięknych złocistych kwiatach pojedynczych, półpełnych lub pełnych.

Najciekawsze odmiany uczepu to:

  • Tweety - piękna, żółta, półpełna, bardzo obficie i długo kwitnąca odmiana,
  • Spice Magarita - jest to wczesna bardzo dekoracyjna dwubarwna odmiana o kwiatach pomarańczowych z żółtym okrągłym przebarwieniem w centrum,
  • Fire and Spice - kolejna odmiana dwubarwna, tym razem o żółtych kwiatach z czerwonymi paskami w środku,
  • Super Star - odmiana o dużych, półpełnych, żółtych kwiatach, silne rozkrzewiająca się,
  • Goldrush - kwitnie bardzo obficie tworząc gęste kaskady pełne dużych wyraziście żółtych kwiatów,
  • Yellow Charm - to odmiana silnie rozkrzewiająca się o dużych ciemnożółtych kwiatach,
  • Bidy Gonzales - osiąga do 50 cm, ma zwarty ładny pokrój i duże, żółte pojedyncze kwiaty,
  • Benny - jest odmianą o silnym wzroście i bardzo obfitym wczesnym kwitnieniu,

Uprawa uczepu

Bidens to roślina mało wymagająca, z której uprawą poradzi na balkonie lub tarasie poradzi sobie każdy. Aby jednak pięknie kwitła przez cały sezon i nie chorowała, warto zapewnić jej optymalne warunki wzrostu. Należą do nich:

1. Stanowisko

Bidens to roślina wywodząca się z ciepłego klimatu z rejonów Ameryki Środkowej. Najlepiej czuje się więc na stanowisku słonecznym i ciepłym, ale dobrze znosi również wiatr i deszcz, dlatego zyskuje coraz większą popularność w Polsce, gdzie pogoda latem bywa kapryśna. Może rosnąć nawet na silnie nasłonecznionym balkonie o wystawie południowej - trzeba tylko pamiętać o regularnym jej podlewaniu. Sprawdzi się również w półcieniu, ale nie jest polecana na stanowiska mocno zacienione, ponieważ słabo tam kwitnie, a pędy mają tendencję do etiolacji.

2. Gleba

Bidens lubi glebę próchniczą o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie, średnio zasobną w składniki pokarmowe. Unikajmy sadzenia rośliny w bardzo lekkim torfowym szybko wysychającym podłożu - zwłaszcza na balkonie południowym, gdzie słońce mocno operuje. Pamiętajmy, że jest to gatunek silnie rozkrzewiający się, który potrzebuje dużo miejsca, dlatego warto zapewnić kwiatom większy pojemnik, a rośliny posadzić w odstępach 15 cm.

3. Podlewanie i nawożenie

Uczep wymaga regularnego dosyć obfitego podlewania, zwłaszcza w upalne dni. Na stanowisku o wystawie południowej latem konieczne jest podlewanie nawet dwa razy dziennie. Aby zapewnić roślinie substancje pokarmowe niezbędne do obfitego kwitnienia przez całe lato, stosujmy co 7 dni nawóz wieloskładnikowy do kwitnących roślin balkonowych. Uczep nie wymaga przycinania i bardzo rzadko jest atakowany przez choroby i szkodniki. Gotowe sadzonki uczepu kupimy w każdym centrum ogrodniczym. Rośliny możemy również wyhodować sami z nasion. Trzeba wysiać je w marcu-kwietniu w warunkach domowych w skrzynce lub małych doniczkach, a w maju, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków, możemy je posadzić na stałe miejsce na balkonie lub tarasie.

Bidens bardzo atrakcyjnie wygląda w dużych wiszących donicach. Możemy go sadzić pojedynczo; łączyć ze sobą 2-3 różne odmiany, co daje bardzo ciekawy efekt lub zastosować w kompozycjach z innymi popularnymi roślinami balkonowymi. Nasz balkon lub taras będzie wyglądać efektownie ozdobiony barwnymi kompozycjami uczepu z pelargonią lub uczepu z surfinią. Pamiętajmy, że do kompozycji mieszanych z uczepem, powinniśmy wybierać kwiaty o silnym wzroście i mocno rozkrzewiające się, ponieważ uczep jest gatunkiem bardzo ekspansywnym, który łatwo zagłusza słabsze rośliny.

Komentarze