Grzyby w ogrodzie - uprawa. Grzyby mikoryzowe i saprofityczne w ogrodzie

Boczniak ostrygowaty - Pleurotus ostreatusUwielbiasz grzyby leśne? Możesz codziennie chodzić na grzybobrania do własnego ogrodu. Wiele smacznych gatunków grzybów można z powodzeniem uprawiać nawet w niewielkim przydomowym ogródku. Ogrodowa uprawa grzybów nie jest trudna, ale wymaga stworzenia specyficznych odpowiednich warunków do rozwoju grzybów.

W ogrodzie możemy uprawiać zarówno typowo leśne grzyby mikoryzowe wyrastające z gleby jak koźlarz czy borowik, jak i grzyby saprofityczne uprawiane na balotach słomy lub drewnie, czyli boczniaki, pieczarki i twardziaki shiitake. Dowiedz się, jak założyć uprawę grzybów w przydomowym ogrodzie.

Ogrodowa uprawa grzybów

Grzyby to nie rośliny. Nie sadzi się ich więc w taki sam sposób jak kwiaty, warzywa czy krzewy owocowe. Grzybów nie wysiewamy z nasion ani nie sadzonkujemy. Ich uprawa jest więc dosyć specyficzna i wymaga stworzenia specjalnych warunków.

Owocniki grzybów wyrastają z grzybni, która znajduje się pod ziemią lub przerasta baloty słomiane czy drewniane pnie. Zajmuje ona bardzo dużą powierzchnię i nie sposób przewidzieć, w którym dokładnie miejscu pojawi się owocnik.

Uprawa grzybów w ogrodzie wymaga konkretnych warunków dopasowanych do gatunku grzyba. Ważny jest rodzaj podłoża, jego wilgotność, klimat, ale również towarzystwo innych roślin, a w szczególności drzew.

O ile uprawa popularnych grzybów hodowlanych na słomianych balotach jest dość łatwa, to już pozyskanie typowo leśnych mikoryzowych gatunków nastręcza o wiele więcej trudności, ponieważ do wzrostu wymagają one obecności konkretnych gatunków drzew, z którymi tworzą związki mikoryzowe. Jest to oczywiście możliwe, ale wymaga czasu i większych nakładów pracy.

Jeśli więc marzymy o grzybobraniu we własnym ogrodzie, wybierzmy najpierw swoje ulubione gatunki grzybów, a następnie stwórzmy odpowiednie warunki do ich rozwoju. Dla początkujących grzybiarzy najlepszym wyborem będą łatwe w uprawie pieczarki lub grzyby saprofityczne.

Gatunki grzybów do uprawy w ogrodzie

Grzyby saprofityczne

  • Boczniak cytrynowy;
  • Boczniak mikołajkowy;
  • Boczniak ostrygowaty;
  • Pieczarka biała;
  • Pieczarka brązowa;
  • Twardziak jadalny (shiitake).

Grzyby te odżywiają się, rozkładając materię organiczną. Może to być na przykład słoma, drewno lub ściółka leśna. Są one bardzo łatwe w uprawie i obficie plonują. Możemy kupić samą grzybnię i zaszczepić nią samodzielnie baloty, kostki słomy lub kawałki drewna. W sprzedaży dostępne są także już gotowe zaszczepione na podłożu mini-uprawy tych grzybów. Można kupić kostki czy baloty różnych wielkości od miniaturowych upraw na kostkach 1-kilogramowych, po duże kilkunastokilogramowe baloty z grzybnią.

W takiej uprawie gotowych do zbioru owocników doczekamy się już po kilku tygodniach. Nie wymaga ona wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Kluczowe jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża, na którym rosną grzyby. Należy też unikać wystawianie balotów na silne bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego. Najlepszym miejscem do ustawienia grzybów w ogrodzie będzie półcieniste stanowisko pod drzewami lub krzewami albo pod altanką czy wiatą.

Grzyby mikoryzowe

  • Borowik szlachetny;
  • Koźlarz babka;
  • Koźlarz czerwony;
  • Mleczaj rydz.

Grzyby mikoryzowe to takie, które do wzrostu wymagają symbiozy z konkretnymi gatunkami drzew, dlatego ich uprawa jest znacznie trudniejsza niż grzybów saprofitycznych.

Koźlarz czerwony - Leccinum aurantiacum

Aby odnieść sukces w ogrodowej uprawie grzybów typowo leśnych, trzeba im najpierw stworzyć odpowiednie warunki. W tym celu powinniśmy dobrze zapoznać się z biologią wybranych gatunków grzybów i dowiedzieć się, jakich drzew ich grzybnia potrzebuje do rozwoju. Należy posadzić takie drzewa w ogrodzie. Wybierzmy możliwie duże egzemplarze, aby skrócić okres oczekiwania na grzyby.

Lepiej jest dopasować uprawę grzybów w ogrodzie do istniejących drzew - jeśli w naszym ogrodzie rosną już stare drzewa, warto wówczas dopasować do nich grzyby, a nie na siłę forsować jakiś konkretny gatunek i od nowa mozolnie tworzyć sprzyjające mu warunki, co może zająć nawet kilka lat.

Pamiętajmy też o tym, by grzybnię kupować od dobrych i sprawdzonych producentów oraz by ściśle trzymać się instrukcji jej zaszczepiania w ogrodzie. Musimy tutaj uzbroić się w cierpliwość, ponieważ od momentu zaszczepienia grzybni do zbioru jadalnych owocników może upłynąć od roku do kilku lat. Grzybnia potrzebuje bowiem sporo czasu, aby przerosnąć podłoże i wejść w mikoryzę z drzewami rosnącymi w pobliżu.

Zbiór, suszenie i przechowywanie grzybów

Zbieranie grzybów

Uprawa grzybów - w szczególności gatunków leśnych - wymaga cierpliwości. Jednak zdecydowanie warto czekać, ponieważ zbiór pięknych dorodnych owocników wprost ze swojego ogrodu to ogromna satysfakcja.

Dokonując zbioru grzybów leśnych rosnących w ziemi, pamiętajmy, że powinno się je delikatnie wykręcać z podłoża. Nigdy nie obcinajmy ich nożem. Wycinanie nożykiem jest możliwe jedynie w przypadku grzybów rosnących na słomianych balotach lub drewnie.

Przechowywanie grzybów

Świeże grzyby można przechowywać w lodówce po zbiorze maksymalnie 4-5 dni. Nigdy nie wkładajmy ich do plastikowych worków ani pojemników. Najlepiej po prostu zawinąć je delikatnie w bawełnianą lub lnianą ściereczkę.

Z grzybów możemy też zrobić tradycyjne przetwory. Leśne gatunki świetnie smakują wekowane w zalewie solnej lub octowej.

Świetnym sposobem przechowywania grzybów jest również mrożenie. Umyjmy je i pokrójmy na mniejsze kawałki, a następnie umieśćmy w zamrażalniku w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Suszenie grzybów

Grzyby można także suszyć. Sprawdzi się zarówno tradycyjna metoda suszenia stosowana przez nasze babcie, które kroiły grzyby i nawlekały na nitkę, a następnie suszyły w przewiewnym i ciepłym miejscu, jak i nowocześniejsze sposoby. Sprawdzi się specjalna suszarka do grzybów lub suszenie w nagrzanym piekarniku.

Ogrodowa uprawa grzybów z roku na rok zyskuje na popularności. Warto najpierw spróbować swych sił w uprawie balotowej, która jest bardzo prosta. Pieczarki czy boczniaki możemy uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale nawet na balkonie, tarasie, w pomieszczeniu gospodarczym czy we własnej kuchni. Możliwa jest więc właściwie całoroczna uprawa grzybów. Wybierając mniejsze do ich uprawy w pomieszczeniu, pamiętajmy, iż grzyby są silnie aromatyczne i ich zapach będzie silnie wyczuwalny.

Komentarze