Jak i kiedy sadzić poziomki? Uprawa poziomek

Uprawa poziomekPoziomki występujące na polanach i obrzeżach lasów stanowią niewątpliwą atrakcję spacerów. Ich owoce są niezwykle aromatyczne i smaczne, dlatego nie można się dziwić, że mają wielu sympatyków. Tymczasem próżno szukać ich w sklepach, ponieważ nie ma kraju, który prowadziłby ich uprawę na dużą skalę. Z tego powodu coraz więcej osób postanawia wprowadzić poziomki do przydomowego ogrodu, by cieszyć się stałym dostępem do tych pysznych owoców. Uprawa poziomek, choć niepopularna nie jest skomplikowana i może się powieść nawet w ogródku amatora.

Ogólna charakterystyka poziomek

Krzaczki poziomek charakteryzują się niewielkimi rozmiarami. Osiągają jedynie około 5-30 cm wysokości. Ich liście przybierają kształt bardzo podobny do liści truskawek, ale są nieco bardziej zwężone na końcach oraz znacznie mniejsze. Kwitnienie poziomek rozpoczyna się w kwietniu. Pojawiają się wtedy niewielkie białe kwiatki z żółtym środkiem. Powstałe z nich drobne owoce w czerwcu zaczynają wybarwiać się na czerwono. Odmiany uprawne poziomki charakteryzują się większymi owocami oraz obfitszym owocowaniem, choć przy tym cechują się też znacznie słabszym aromatem niż poziomki leśne. Owoce poziomek bogate są w witaminy oraz wiele innych składników odżywczych, takich jak żelazo, wapń, potas. Dawniej często wykorzystywane były w ziołolecznictwie, a obecnie poziomki często można spotkać w kosmetykach do pielęgnacji skóry.

Tak jak w przypadku truskawek, tak i decydując się na uprawę poziomek, mamy do wyboru odmiany rozłogowe oraz bezrozłogowe. Choć krzaczki wytwarzające rozłogi są znacznie łatwiejsze do rozmnażania, to jednak te drugie są wybierane znacznie częściej. Brak rozłóg nie tylko sprawia, że konieczna pielęgnacja roślin jest zdecydowanie bardziej okrojona, ale w przypadku poziomek są to też odmiany o silniejszym owocowaniu.

Wymagania glebowe poziomek

Poziomki preferują glebę żyzną, która dobrze utrzymuje wilgoć, ale jest też przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie pH - około 5,5-6,5. Poziomki charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym, dlatego przy sadzeniu powinniśmy unikać terenów piaszczystych o bardzo lekkich glebach. Chcąc cieszyć się obfitym zbiorem aromatycznych owoców, powinniśmy wybrać dla nich stanowisko słoneczne lub lekkozacienione. Jednocześnie najlepiej jest unikać terenów wzniesionych i wietrznych, ponieważ latem będzie tam znacznie niższy poziom wilgotności, a zimą wiar zwiewając śnieg, pozbawi krzaczki osłony przed niskimi temperatura i narazi je na przemarznięcie.

Decydując o umiejscowieniu grządki z poziomkami, powinniśmy pamiętać, by omijać tereny zajmowane wcześniej przez truskawki, ziemniaki oraz pomidory ze względu na możliwość porażenia przez te samy grzyby.

Jak i kiedy sadzić poziomki?

Chcąc uprawiać poziomki w ogrodzie lub na działce, możemy zdecydować się na prowadzenie krzaczków od nasionka lub na zakup gotowych sadzonek. Jeśli zależy nam na szybkim owocowaniu, a także nie dysponujemy większą ilością czasu, dobrym wyborem będą sadzonki.

Przygotowując teren pod wysadzanie poziomek, powinniśmy zadbać o jego dokładne przekopanie. Jeśli planujemy sadzenie wiosną, glebę przekopujemy jesienią, natomiast decydując się na sadzenie jesienią, przekopywanie najlepiej przeprowadzić około 20 dni wcześniej. Warto również wzbogacić glebę kompostem lub przekompostowanym obornikiem oraz dokładnie odchwaścić teren.

Wysadzać poziomki możemy od maja aż do połowy września, choć niekiedy przyjmuje się, że najlepszym terminem jest przełom maja i czerwca lub lipca i sierpnia. Natomiast jeśli zależy nam, by pierwsze owoce zebrać jeszcze tego samego roku, roślinki powinniśmy wysadzić najpóźniej w drugiej połowie maja. Sadzenia nie powinno się przeprowadzać przy słonecznej pogodzie ani w najcieplejszej porze dnia.

Przygotowując jamki na sadzonki, powinniśmy zachować odstęp około 30-40 cm w przypadku odmian bezrozłogowych. Rośliny wytwarzające rozłogi będą potrzebować nieco więcej miejsca. Wkładając je w dołki, należy delikatnie rozłożyć korzenie. Poziomki najlepiej jest sadzić na takiej samej głębokości, na jakiej rosły przed wysadzeniem. Bardzo ważne jest, by po przysypaniu ziemią górny pączek, czyli tak zwane serce, znalazło się na poziomie ziemi. Kończąc wysadzanie, nie powinniśmy zapomnieć o obfitym podlaniu roślin. Co 3 lub 4 lata konieczne będzie wymienienie krzaczków poziomek na nowe.

Jeśli zdecydujemy się na uprawę od nasionka, wysiew możemy przeprowadzić już pod koniec zimy w szklarni lub po prostu w pojemnikach umieszczonych w pomieszczeniach. Temperatura w takim pomieszczeniu powinna wynosić od 20 do 24℃. Dość obfite podlewanie powinniśmy prowadzić aż do wzejścia roślinek. Kiedy pojawią się już 2-3 listki możemy je rozsadzić do nowych pojemników, zachowując większy rozstaw. Przed wysadzeniem do gruntu należy pamiętać o zahartowaniu poziomek, stopniowo przyzwyczajając je do warunków panujących na zewnątrz. Jeśli chcemy jeszcze w tym samym roku zebrać owoce, nasiona powinniśmy wysiać nie później niż w lutym.

Pielęgnacja poziomek

Poziomki nie są roślinami, które miałyby bardzo wysokie wymagania, jeśli chodzi o pielęgnację. Najważniejsze jest, by w czasie sezonu pamiętać o regularnym podlewaniu, zwłaszcza w okresie suszy. Istotne jest również odchwaszczanie. Dlatego warto zastosować ściółkowanie, które spowolni parowanie oraz ograniczy wzrost chwastów. W przypadku poziomek nie ma potrzeby ścinania wszystkich liści. Wiosną należy usunąć jedynie te suche.

Zimowanie poziomki

Poziomki są roślinami odpornymi na niskie temperatury, ale jeśli uprawiamy je w pojemnikach, korzystnie jest zadbać o ich okrycie, ponieważ przemarznięcie korzeni może spowodować obumarcie całej rośliny. Pojemniki można również na czas zimowych miesięcy umieścić w chłodnym pomieszczeniu - nie powinno być to ciepłe pomieszczenie, ponieważ rośliny dodatkowo zostaną osłabione. Natomiast poziomki rosnące w gruncie bardzo dobrze sobie poradzą w czasie zimy, nawet bez dodatkowej opieki, i kolejnego roku znów pozwolą nam cieszyć ich owocami.

Komentarze