Wertykulator - czym jest i do czego służy? Rodzaje wertykulatorów

WertykulatorUtrzymanie trawnika w dobrej kondycji wymaga - niestety - sporego nakładu pracy i jeżeli jesteśmy właścicielami domu z ogrodem i trawnikiem, musimy się na ten wysiłek nastawić. Nie chodzi przy tym wyłącznie o regularne strzyżenie, podlewanie i nawożenie, ale i o stosowanie wertykulatora.

Czym jest i do czego służy wertykulator?

Z upływem lat na każdym trawniku rozsiewają się chwasty, pojawia się mech i wytwarza się zbita warstwa wszelakiego zielska utrudniającego życie trawie. Powoduje to nie tylko nieatrakcyjny wygląd trawnika, ale dodatkowo trawa ma utrudnione wchłanianie wody, przez co może żółknąć i ginąć w konkurencji np. z mchami. Wertykulator jest narzędziem niespecjalnie skomplikowanym, wyposażonym w ostrza do wbijania w ziemię, które pozwalają na rozluźnienie i napowietrzenie gleby. Dzięki wertykulacji woda lepiej dociera do roślin, a szczególnie do trawy, a co za tym idzie, będziemy mogli zaobserwować ich zdecydowany wzrost.

Wertykulatorem nie tylko rozluźnimy i napowietrzymy glebę, ale zniszczymy także chwasty i mchy. Na co dzień zabierają one sporo światła i wody trawie - przez co utrudniają jej prawidłowy wzrost, a ponadto taki zachwaszczony i zamszony trawnik wygląda niezbyt estetycznie.

Po zastosowaniu wertykulatora możemy dodatkowo w powstałe otwory wsypać nawozy albo uzupełnić strukturę podłoża, dlatego warto przeprowadzać wertykulację regularnie, a zwłaszcza po zimie. Dzięki takiemu zabiegowi regenerujemy trawnik, ale by był to zabieg skuteczny, należy przeprowadzać takowy po ostrzyżeniu trawnika.

Rodzaje wertykulatorów

Ze względu na rodzaj użytej mocy wyróżniamy trzy rodzaje wertykulatorów.

Wertykulator ręczny
Konstrukcja najprostsza, którą trudno nazwać urządzeniem, gdyż jest to raczej narzędzie ogrodnicze, do którego używania potrzeba siły ludzkich mięśni. Najprostsze z najprostszych - nosi się w ręku, inne mogą być wyposażone w koła ułatwiające przemieszczanie narzędzia po trawniku. Przeznaczony jest jednak do małych i raczej mało zdewastowanych trawników. Zalety takiego wertykulatora to brak ograniczenia długością przewodu elektrycznego i możliwość dotarcia w najmniejsze zakamarki oraz brak hałasu i emisji szkodliwych spalin.

Wertykulator elektryczny
Może być używany do większych, a także mniejszych, ale bardziej zaniedbanych trawników. Znacznie wydajniejszy od wersji ręcznej, a zarazem mniej hałaśliwy oraz bardziej ekologiczny od wersji spalinowej. Jego praca ograniczona jest jednak zasięgiem kabla, a przy tym kabel potrafi być uciążliwy podczas pracy, gdyż trzeba na niego uważać.

Wertykulator spalinowy
Maszyna o największej mocy przeznaczona do dużych terenów. Pozwala na szybką i sprawną wertykulację nawet mocno zarośniętych czy zdewastowanych trawników. Zaletami są: duża moc i wydajność oraz brak ograniczenia odnośnie do napędu. Jednocześnie jego silnik generuje duży hałas, a także szkodliwe spaliny, a ponadto jest stosunkowo ciężki i może ważyć nawet 40 kg.

Weltykulatory ręczne oraz elektryczne

Powierzchnia, na jakiej ma pracować, powinna być czynnikiem decydującym podczas zakupu wertykulatora. Do jakich celów nadadzą się wertykulatory ręczne i elektryczne? Te pierwsze znajdują zastosowanie na najmniejszych powierzchniach, ale do ich działania niezbędna jest siła naszych rąk. W tym zestawieniu zdecydowanie wygrywają więc wertykulatory elektryczne. Praca z takim urządzeniem jest dość lekka a przy tym wystarczająco wydajna. Jeżeli mamy do czynienia z niewielkim obszarem kabel do zasilania urządzenia nie powinien stanowić problemu.

Wertkulatory spalinowe oraz akumulatorowe

Oprócz wymienionych powyżej mamy również możliwość skorzystania z oferty wertykulatorów spalinowych. Są to urządzenia wprawdzie głośniejsze od elektrycznych, ale za to nie mają ograniczeń względem obszaru pracy. Ponadto mają największą moc, można więc ich używać na rozległych trawnikach.

Pomiędzy elektrycznymi a spalinowymi znajdują się jeszcze wertykulatory akumulatorowe. Podobnie do spalinowych nie potrzebują bezpośredniego podpinania się pod źródło zasilania, a są również dosyć wydajne, a przy tym bardzo ciche. Wadą jest fakt, że wertykulacja wymaga sporo energii, a jej ilość w akumulatorze nie wystarcza na długo, chociaż na kilkadziesiąt minut liczyć można. Jednorazowo będzie to problem dla ogarnięcia dużego trawnika, ale taki areał można przerobić etapami. Natomiast do średnich i małych trawników jest to urządzenie wręcz idealne

Wertykulator i aerator w jednym

Wertykulator z aeratorem jest urządzeniem łączącym w sobie zalety dwóch wykonanych zabiegów na trawniku jednocześnie. W tym wypadku mamy dołączone do zestawu wertykulatora dwa wałki robocze, z których każdy ma swoje zadanie. Co ważne, wałki łatwo zamontować w części roboczej.

Jeżeli zdecydujemy się na model tego rodzaju, warto wybrać taki, w którym wymiana wałka jest prosta i nie potrzeba do tego narzędzi. Wydajność wertykulatora aeratora jest uzależniona od mocy, a także od stalowych sprężyn, które muszą posiadać opcję regulacji.

W jakich porach roku należy wykonać wertykulację trawnika?

Przeprowadzanie wertykulacji trawnika polega na pionowym nacinaniu darni z jednoczesnym zbieraniem starej i zniszczonej warstwy trawnika. Zabieg pozwala na lepsze oddychanie i skuteczniejsze przenoszenie składników mineralnych z nawozów oraz wody do korzeni trawy.

Wertykulacja trawnika wykonywana jest w pierwszej kolejności wiosną, co sprzyja szybszej i skuteczniejszej regeneracji trawy po okresie zimowym. Wertykulację przeprowadzamy na trawniku gęstym, wilgotnym i przynajmniej dwuletnim, także przed zaplanowanym dosiewem. Ponadto można również przeprowadzić wertykulację jesienią, już po zakończeniu wegetacji trawnika. Wertykulacja powinna mieć głębokość nacięcia do siedmiu centymetrów.

Czym się kierować przy wyborze wertykulatora?

Cena takiego urządzenia nie powinna odstraszać, ponieważ najczęściej jest powiązana z jego trwałością. Ważna jest jakość materiałów, z jakich wertykulator wykonano, a szczególnie części roboczej, czyli ostrzy. Należy pamiętać, że wertykulator jest urządzeniem, które powinno służyć przez wiele lat.

Warto zwrócić uwagę także na szerokość śladu pozostawionego przez ostrza, co ma znaczenie dla długości czasu trwania pracy - wertykulatory pracują zazwyczaj na rozstawieniu ostrzy w granicach 25-40 cm. Oczywiście istotna jest również moc silnika przy urządzeniach z napędem oraz jakość materiału użytego do wykonania korpusu.

Dobrze dobrany wertykulator to tak naprawdę mniej pracy. Jeżeli zostanie zastosowany o właściwych porach i zgodnie z potrzebami trawnika, to z biegiem lat interwencje mogą być konieczne coraz rzadziej albo być przeprowadzane jedynie w celach profilaktyczno-kosmetycznych.

Czy warto zainwestować w wertykulator?

Trawnik może być dodatkową ozdobą ogrodu, a także miejscem rekreacji. Często jednak nie wygląda tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Trzeba pamiętać o tym, że trawnik to zbiór roślin, które rosną obok siebie i walczą o dostęp do wody oraz powietrza. Jeżeli dostarczymy trawie składników odżywczych oraz wody i powietrza równomiernie na całym obszarze trawnika, sprawimy, że całość będzie wyglądała zdrowo i symetrycznie.

Komentarze