Wibrator do betonu - jaki wybrać?

Wibrator do betonuFachowiec wykonujący w sposób profesjonalny swoją pracę nie może obejść się bez odpowiednich narzędzi. Te znacznie przyspieszą pracę, ale także pomogą wykonać ją w sposób właściwy. Przykładem takiego elektronarzędzia jest wibrator do betonu.

Aby beton mógł zachować swoje właściwości i spełnił swoje zadanie, powinien zostać odpowiednio przygotowany. Często taki beton jest przygotowany samodzielnie przez wykonawcę prac na miejscu prowadzenia remontu i działań budowlanych. Nie zawsze bowiem zamawianie "gruszki" z betonem ma sens ekonomiczny i jest potrzebne. Jednak wtedy trzeba mieć pod ręką takie elektronarzędzie jak wibrator do betonu, nazywany również niekiedy buławą. Dzięki niemu nie tylko fachowiec szybko przygotuje mieszankę betonu, ale również zapewni jej odpowiednie parametry. Warto przyjrzeć się bliżej wibratorowi do betonu i sprawdzić, jakie rodzaje takiego narzędzia znajdziemy na rynku. Podpowiemy również, jakie parametry i kwestie są ważne przy wyborze wibratora do betonu.

Wibratory do betonu - kiedy warto ich używać?

Już sama nazwa sugeruje, do czego może przydać się wibrator do betonu. Zacznijmy jednak od początku. Charakterystyczne dla wibratora do betonu jest wytwarzanie drgań, które mają bardzo dużą częstotliwość i siłę. Dzięki temu wlewany beton jest skutecznie i szybko zagęszczany. Zaletą tych wibracji jest także to, że usuwają pęcherzyki powietrza. Ich obecność jest przeszkodą do tego, żeby beton stał się bardziej spójny i nie rozwarstwiał się. Usunięcie pęcherzyków sprawi, że po wyschnięciu beton będzie bardziej wytrzymały. Nie zapominajmy, że przecież elementy z betonu muszą spełniać niekiedy bardzo wysokie wymogi wytrzymałościowe.

Warto wiedzieć, że wibratory do betonu można dobierać w zależności od potrzeb. Gdy na przykład chcemy mieć beton właściwie zagęszczony, a do tego z wygładzoną warstwą wierzchnią, można użyć wibratora z listwami wibrującymi. Już to pokazuje, że trzeba bardzo skrupulatnie wybierać wibrator do betonu, żeby spełnił nasze oczekiwania i był wsparciem w często wykonywanych pracach z betonem.

Na co zwracać uwagę, wybierając wibrator do betonu?

W jaki sposób podejść zatem do wyboru wibratora do betonu? Należy zacząć od określenia potrzeb użytkownika i przeanalizować najczęściej wykonywane prace związane z betonem. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na sposób zasilania buławy. Wiele modeli to narzędzia elektryczne, czyli wymagające znalezienia w pobliżu gniazdka elektrycznego. Nie zawsze takie gniazdko jednak znajdziemy. Wtedy trzeba postawić na mobilność. Tę może zapewnić wibrator do betonu spalinowy lub akumulatorowy, który zdobywa coraz większość popularność na rynku. Ponadto znajdziemy również buławy pneumatyczne.

Ważną kwestią jest skala wykonywanych prac. Jeśli będą to sporadyczne czynności na placu budowy, nie ma sensu kupować najdroższych modeli wibratorów. Jednak duża skala prac wymaga już dużej mocy urządzenia i dużej wielkości buławy. Nie bez znaczenia są również warunki, w jakich będzie używane urządzenie i możliwość regulowania wibracji, a tym samym - dokładności zagęszczania. Wreszcie trzeba się zastanowić, jaki rodzaj prac będzie najczęściej wykonywany. Nieco inne urządzenie sprawdzi się lepiej przy zagęszczaniu betonu nad stropami czy ławami, a inne - nad betonowymi ścianami.

Wygładzanie betonu

Rodzaje wibratorów do betonu

Sprawdźmy teraz, jakie rodzaje wibratorów do betonu można znaleźć na rynku, szukając profesjonalnego wyposażenia. Zacznijmy od wibratora zewnętrznego do betonu. Nie ma on bezpośredniej styczności z przygotowywaną masą betonową, ponieważ taki wibrator umieszcza się albo pod stołem wibracyjnym, albo pod szalunkiem. Takie urządzenie zasila się energią elektryczną, a sam wibrator tego rodzaju używany jest przeważnie do wykonywania niezbyt dużych elementów betonowych.

Zdecydowanie popularniejsze są wibratory do betonu pogrążalne i to na nich głównie się tutaj skupiamy. To właśnie w takich modelach charakterystycznym elementem jest buława wibracyjna ze specjalnym wałkiem. Wibratory pogrążalne dzielą się przede wszystkim ze względu na rodzaj zasilania. Zacznijmy od urządzenia pneumatycznego. W jego skład wchodzi buława, napęd i wąż, którym dostarczane jest sprężone powietrze przez mimośród, co powoduje uruchomienie urządzenia. Czasami można znaleźć również tzw. wibrator częstotliwościowy mający zasilanie elektrycznie napięciem 400 V lub wibrator spalinowy z przetwornicą częstotliwości. Napędzający wibrator silnik znajduje się wtedy w buławie. Na rynku można znaleźć także wibratory do betonu mechaniczne pracujące z prędkością co najmniej 18 tys. obrotów na minutę. To najczęściej urządzenia elektryczne. Nie wszystkie jednak są zasilane z gniazdka elektrycznego i właśnie nad takimi wibratorami zatrzymamy się na chwilę.

A może wibrator akumulatorowy do betonu?

W wielu przypadkach dużą zaletą wibratora do betonu będzie jego wysoka mobilność. Nie zawsze jest w pobliżu gniazdko elektryczne, którym można zasilić urządzenia i zagęścić beton. W takich sytuacjach doskonale sprawdzają się modele akumulatorowe. Nie tylko są poręczne i funkcjonalne, ale również efektywne. W wysokiej klasy modelach producent dołącza do wibratora co najmniej dwie sztuki akumulatorów Li-Ion. Na jednym akumulatorze można pracować zwykle około 25-30 minut. Do tego w zestawie znajdziemy także ładowarkę i poręczne etui.

Wibrator do betonu to niezwykle przydatne urządzenie do profesjonalnego zastosowania. Szeroki wachlarz typów takich wibratorów sprawia, że łatwo dobrać właściwe elektronarzędzie do swoich potrzeb.

Komentarze