Wiosna w ogrodzie - jakie prace pielęgnacyjne należy wykonać?

Wiosna w ogrodzieZima to czas spoczynku dla roślin, tak więc zapaleni ogrodnicy czy działkowcy nie za wiele mają wtedy do roboty. Można bielić drzewka wapnem aby nadać im wytrzymałości na zmieniające się temperatury, oraz sprawdzać, czy osłony znajdują się na swoich miejscach, a poza tym pozostaje czekać aż przyjdzie wiosna, czyli ta najbardziej pracowita pora roku w ogrodzie.

W okolicach marca, gdy śnieg stopnieje można przystąpić do prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. Jakie prace pielęgnacyjne należy wykonać, aby ogród w sezonie znów zachwycał i dlaczego wizyta w sklepie z maszynami ogrodniczymi https://jokergroup.pl może okazać się niezbędna? Sprawdźmy.

Zdejmij zimowe okrycia z drzew i krzewów

Gdy od jakiegoś czasu temperatura nie schodzi poniżej zera, można pokusić się o roślin, zabezpieczonych przed mrozem za pomocą agrowłóknin czy mat słomianych. Warto jednak pozostawić usypane przed zimą kopczyki z kory lub liści u nasady pędów, tak na wszelki wypadek gdyby przymrozki jednak wróciły.

Czas cięcia drzewek owocowych i krzewów

Po zimie nadchodzi czas na prześwietlające cięcia drzewek owocowych. Skracamy, bądź usuwamy pędy które rosną zbyt gęsto, po to aby gdy drzewko obrośnie w liście, do środka korony sprawniej dochodziło powietrze oraz światło. Jeżeli na drzewie wciąż znajdują się owoce z poprzedniego sezonu należy je usunąć.

Przed przycinaniem krzewów ozdobnych, należy wyszukać informacje o tym, kiedy najlepiej ciąć dany gatunek. Popularne w wielu ogrodach forsycje, należy ciąć dopiero po przekwitnięciu, nigdy przed. Rany po cięciach, szczególnie te duże, warto zabezpieczyć przed inwazją grzybów, specjalną maścią ogrodniczą.

Wiosna w ogrodzie

Gdy już wszystkie drzewka oraz krzewy zostaną przycięte, pozostaje jedno pytanie - co z obciętymi gałęziami? Nie nadają się one na kompost, a np. regulaminy Rodzinnych Ogródków Działkowych zabraniają ich palenia. Co wtedy? Warto więc odwiedzić sklep z maszynami ogrodniczymi, np. taki jak https://jokergroup.pl/ i sprawdzić ofertę elektrycznych oraz spalinowych rozdrabniaczy do gałęzi. To bardzo praktyczne maszyny, które zamienią ścięte gałęzie, w drobne wiórki, idealne do ściółkowania gleby. Zmielone gałęzie będą również idealne do wysypania ścieżek ogrodowych. Często wykorzystuje się je także do wysypywania terenów wokół placyków dla dzieci, ponieważ są miękkie i dobrze amortyzują, zabezpieczając szalejące maluchy przed bolesnymi następstwami upadków.

Wczesna wiosna - czas zadbać o trawnik

Aby cieszyć się pięknym trawnikiem, trzeba zacząć działać już wiosną. Należy zgrabić suchą trawę i liście, a następnie przeprowadzić napowietrzanie trawnika. Kolejny krok to wałowanie darni. W sklepach z maszynami ogrodniczymi jak https://jokergroup.pl/ dostępne są specjalne walce ogrodowe, które można napełnić wodą lub piaskiem. Dzięki nim możliwe jest dociśnięcie kęp trawy zostały wypchnięte ponad powierzchnię gruntu. Jeżeli trawnik posiada ubytki, to idealna pora na ich uzupełnienie. Nasiona należy wysiać na spulchnioną glebę, przysypać cienką warstwą ziemi, użyć walca i podlać.

Nawożenie i pierwsze wysiewy

Aby pobudzić wzrost roślin po zimie, warto zastosować nawozy przeznaczone do danego typu roślin. Inny będzie nawóz do trawnika, inny do iglaków. Warto stosować się do zaleceń producentów, ponieważ co za dużo, to niezdrowo również w branży ogrodniczej.

Jeżeli w ogrodzie są grządki można przystąpić do działania i zacząć wysiewać nasiona warzyw oraz kwiatów do rozsadników, lub poczekać chwilę i zaopatrzyć się w sklepie ogrodniczym w gotowe rozsady.

Komentarze