Wyłazy dachowe i okna wyłazowe

Wyłaz dachowyDach jest dla wielu z nas elementem niezbędnym w każdym domu, pokrywa jego górną powierzchnię, chroni dom zarówno przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, jak również pełni funkcje izolacyjne. Nie można także odmówić mu roli dekoracyjnej. Staramy się bowiem, aby dach nie tylko pasował do reszty domu, ale był także estetyczny. Często zdarza się tak, że potrzebujemy wyjść na dach.

Jak sobie wtedy z tym poradzić? Sposobem jest zamontowanie tak zwanych wyłazów dachowych, czyli otworów w dachu, pozwalających się na niego dostać, na przykład w celu zamontowania anteny, przeprowadzenia szeregu prac konserwatorskich, instalacyjnych, jak również prac kominiarskich. Wyłazy dachowe dają możliwość bezpiecznego, szybkiego i łatwego dostania się na dach z pomieszczeń na poddaszu, zarówno pokoi mieszkalnych, jak i strychu. W zależności od tego, czy pomieszczenia te są ogrzewane czy nieogrzewane, wybrać i zamontować możemy odpowiedni typ wyłazu w dachu.

Główna funkcja wyłazów, czyli umożliwienie wyjścia na dach, może być wzbogacona o szereg funkcji dodatkowych, w tym wietrzenie pomieszczeń czy doświetlania ich. Standardowe wyłazy pozwalają bowiem na delikatne uchylenie klapy, co w szybki i prosty sposób wietrzy pokój czy strych. Standardowe wyłazy dachowe polecane są do pomieszczeń nieogrzewanych, stanowiących dodatkowy schowek w postaci strychu. Ciekawą alternatywą są również okna wyłazowe, stanowiące nowoczesne połączenie wyłazu dachowego i okna.

Funkcją okna jest doświetlanie oraz wietrzenie pomieszczenia. Z kolei jako wyłaz pozwala szybko dostać się na dach, gdy zachodzi taka potrzeba. Okna wyłazowe doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach ogrzewanych, spełniających funkcje mieszkalne. Typowe wyłazy dachowe posiadają odpowiednie parametry techniczne, pozwalające na bezpieczne i wygodne ich użytkowanie. Ościeżnice wykonane są z wysokiej jakości drewna, zazwyczaj jest to materiał impregnowany. Mogą być one również wyprodukowane z malowanego proszkowo aluminium, co przedłuża trwałość materiału.

Skrzydła wyłazów wykonane mogą być z aluminium o komorowej budowie, co pozwala na uzyskanie produktu o odpowiedniej sztywności. Często w wyłazach stosowane są również szyby hartowane, dające wyłazy o bardzo wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Warto decydować się również na wyłazy, które posiadają uchwyty blokujące skrzydła w odpowiednich pozycjach. Jest to bardzo ważne, jeśli chcemy, by wyłazy pozwalały nam na wietrzenie pomieszczeń.

Ważnym elementem wyłazów są kołnierze wyłazowe, spełniające funkcję uszczelniającą. Pozwalają one także na odpowiednie dopasowanie wyłazu do konkretnego pokrycia dachowego. Co ważne, standardowe wyłazy dachowe montowane są w dachu, które kąt nachylenia do podłoża wynosi od około 15 do aż 70 stopni. Standardowe okno wyłazowe wyposażone jest w pakiet lub pakiety termoizolacyjne. Otwiera się na prawą lub lewą stronę.

Okna wyłazowe montuje się w dachach o nachyleniu od około 15 do 55 stopni. Ciekawym produktem są również ławy kominiarskie. Jej główna funkcja polega na ułatwieniu dostania się na dach, co jest szczególnie istotne między innymi dla kominiarzy, instalatorów anten czy dekarzy. Unikatowe konstrukcje takich ław dają możliwość stosowania ich na różnorodnych pokryciach dachowych. Korzystanie z ław jest wygodne i bezpieczne.

Komentarze