Z czego składają się profesjonalne systemy nawadniania?

Linia kroplującaWspółczesne rolnictwo, sadownictwo oraz utrzymanie zieleni w dużej mierze opierają się na profesjonalnych systemach nawadniania. Dowiedz się, z jakich elementów składa się instalacja nawadniająca.

System nawadniania - co to jest i jakie ma zastosowanie?

System nawadniania to rozprowadzona na lub pod powierzchnią gruntu sieć rur wraz z różnymi elementami, które umożliwiają transport wody ze źródła do punktu końcowego. Zadaniem instalacji jest przeciwdziałanie niedoborom wody, wynikającym z braku opadów lub nierównomiernego ich rozkładu w sezonie wegetacyjnym. Nawadnianie zapewnia roślinom odpowiednie warunki do rozwoju, równomiernie dostarczając optymalną ilość wilgoci. Przy tym gospodarowanie wodą jest oszczędne, co zmniejsza koszty produkcji i chroni cenne zasoby naturalne.

Sprawdź profesjonalne systemy nawadniania: https://budmech.pl/obszary-dzialalnosci/systemy-nawadniania/.

Systemy nawadniania są powszechnie stosowane w:

 • uprawach polowych,
 • uprawach sadowniczych,
 • uprawach krzewów jagodowych,
 • uprawach pod osłonami,
 • utrzymaniu
 • obszarów zieleni
 • przydomowy ogród, park miejski czy boisko sportowe.

Elementy systemu nawadniającego

Profesjonalne systemy nawadniające są zbudowane z szeregu różnych elementów. Każda instalacja projektowana jest indywidualnie, zgodnie z potrzebami danej uprawy bądź ogrodu. Najważniejsze komponenty systemu nawadniania to:

 • taśmy i linie kroplujące,
 • zraszacze,
 • mikrozraszacze,
 • rury, złączki, kształtki, zawory,
 • elektrozawory,
 • sterowniki, automatyka,
 • mieszalniki nawozowe,
 • filtry do wody.

Elementy zraszające

Istotnym komponentem systemu nawadniania są elementy, których zadaniem jest bezpośrednie dostarczenie wody do roślin. W zależności od rodzaju instalacji stosowane są:

 • Linie kroplujące, czyli przewody, wewnątrz których zamontowane są emitery. Przez kroplowniki równomiernie sączy się woda bezpośrednio do strefy korzeniowej rośliny.
 • Taśmy kroplujące - przewody dostarczające wodę bezpośrednio do systemu korzeniowego.
 • Zraszacze, czyli końcowe punkty odbioru wody o dużym zasięgu podlewania. Dzielą się na: polowe, statyczne, rotacyjne, antyprzymrozkowe.
 • Mikrozraszacze - umożliwiają delikatne zraszanie roślin przy pomocy mgiełki.
 • Taśma kroplująca

Taśmy kroplujące. Fot. Budmech.pl

Rury i elementy łączące

Rury, kształtki, złączki i zawory stanowią rdzeń każdej instalacji nawadniającej. Rury służą do transportu wody ze źródła do końcowych punktów odbioru. Mogą być wykonane z polietylenu lub PVC. Wybór odpowiedniego rodzaju rur zależy od zastosowania.

Kształtki i złączki umożliwiają łączenie poszczególnych elementów systemów nawadniania. Niektóre rodzaje kształtek pozwalają także na zmianę kierunku przepływu wody. Natomiast zawory służą do regulowania oraz zamykania przepływu wody. Zawory kulowe w automatycznych systemach nawadniania pełnią także rolę ręcznego zabezpieczenia.

Elektrozawory do wody

Elektrozawory w połączeniu ze sterownikiem i czujnikami umożliwiają zautomatyzowanie systemu nawadniania, co zapewnia komfort użytkowania. Przeznaczone są do precyzyjnego otwierania i zamykania dopływu wody do instalacji, bez konieczności ręcznej obsługi.

Automatyka - sterowniki i czujniki

Sterowniki to urządzenia do kontroli i zarządzania pracą całego systemu nawadniania. Umożliwiają zaprogramowanie czasu otwarcia elektrozaworów, czyli rozpoczęcia podlewania. Ponadto pozwalają ustalić wiele parametrów pracy nawadniania, np. porę dnia, dzień tygodnia, częstotliwość oraz kolejność, w jakiej podlewane będą kolejne obszary. Sterowniki wyposażone są w szereg różnych funkcji.

Inteligentny system nawadniania może dostosowywać swoją pracę do panujących warunków atmosferycznych. Wystarczy zainstalować czujniki deszczu czy wilgotności gleby. Na podstawie wskazań stacji pogodowej, sterownik optymalizuje działanie nawodnienia z uwzględnieniem, np. rodzaju gleby, fazy rozwoju roślin, nasłonecznienia czy wiatru.

Mieszalniki nawozowe

Mieszalniki nawozowe to zaawansowane urządzenia, które stanowią serce instalacji fertygacji. Umożliwiają mieszanie się nawozu z wodą oraz dostarczają pożywkę bezpośrednio do roślin przy pomocy systemu nawadniania. Pracę mieszalnika kontroluje się przy pomocy komputera.

Mieszalnik nawozowy

Mieszalnik nawozowy. Fot. Budmech.pl

Filtry do wody

Filtry do wody są niezbędnym elementem systemu nawadniania. Zatrzymują różnego rodzaju zanieczyszczenia. Dzięki temu chronią kroplowniki przed zapychaniem. Zapewniają także prawidłową pracę elektrozaworów. Filtry eliminują również zanieczyszczanie roślin osadami przenoszonymi wraz z wodą.

Filtry do wody

Filtry do wody. Fot. Budmech.pl

Systemy nawadniania - gdzie kupić?

Niezawodność i efektywność działania systemów nawadniających zależy od jakości komponentów, poprawnego projektu oraz prawidłowego montażu. Aby uniknąć kosztownych błędów, najlepiej wykonanie nawadniania powierzyć specjalistom.

Kompleksowe usługi w zakresie systemów nawadniających świadczy firma Budmech, która wyróżnia się wieloletnim doświadczeniem i wyspecjalizowaną kadrą. W ofercie dostępny jest bogaty asortyment nowoczesnych, najwyższej jakości elementów do systemów nawadniających. Komponenty wykonane są z odpornych na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne materiałów. Gwarantuje to bezawaryjną pracę systemu nawadniania przez wiele lat.

Uzupełnieniem oferty firmy jest szerokie zaplecze usługowe. Budmech zajmuje się doradztwem, projektowaniem systemów nawadniania oraz nadzorem projektowym. Rzetelnie wykonana instalacja nawadniająca gwarantuje wyższe plony, bujną zieleń, a także oszczędność wody i energii.

Komentarze