Zasady użytkowania materacy

MateracMaterac kupujemy z nadzieją, że będzie nam jak najdłużej służył. Często inwestujemy w niego niemałe pieniądze, bo wiemy jak ważna jest wysoka jakość materiałów i sposób wykonania materaca. Przekładają się one na jego żywotność i nasz komfortowy sen. Jednak nawet najlepszy i najwygodniejszy materac może przestać taki być, jeśli będziemy go nieprawidłowo użytkować. Sprawdźmy, jakie są najważniejsze zasady użytkowania materacy, dzięki którym przetrwają one w świetnym stanie długie lata.

Najważniejsze zasady użytkowania materacy

Zasady, które zaraz przedstawimy, odnoszą się zazwyczaj do wszystkich rodzai materaców, ale i tak warto zawsze sprawdzić, jakie zalecenia ma producent konkretnego modelu. Można więc powiedzieć, że najważniejszą zasadą jest dokładne zapoznanie się z instrukcja używania materaca i stosowanie się do zawartych w niej wskazówek. Skoro już to wyraźnie zaznaczyliśmy, to możemy przejść do kolejnych kwestii związanych z prawidłowym używaniem materacy.

Zacznijmy od pytania, gdzie powinno się kłaść materac? Wydaje się, że natychmiastową odpowiedzią powinno być: na łóżku!, ale nie zawsze tak jest. Bardzo często materac jest kładziony bezpośrednio na podłogę lub prowizoryczne łóżko zbudowane np. z palet. Jest to błąd, ponieważ materac wymaga odpowiedniego przepływu powietrza, który w takich przypadkach jest znacznie utrudniony. Zbiera się w nim wtedy wilgoć, która nagromadziła się podczas nocy. Taki materac staje się mniej higieniczny i szybciej się zużywa. By temu zapobiec konieczne jest ułożenie materaca na stelażu lub dołączonym do ramy łóżka żebrowym spodzie.

Skoro już jesteśmy przy stelażu, to musimy wspomnieć też o tym jak powinien on wyglądać. Nie należy używać stelaży sprężynowo-siatkowych, ponieważ mogą one uszkodzić materac. Lepiej sprawdzają się stelaże elastyczne. Ważną kwestią jest też ułożenie listew na stelażu. Jeśli korzystamy z materaca sprężynowego, to odległość między nimi nie powinna być większa niż 40 mm. Dla innych materacy ta odległość może wynosić 50-60mm. Niektóre stelaże posiadają możliwości regulacji poszczególnych części i choć są na pewno bardzo wygodne, to nie sprawdzają się w przypadku materacy sprężynowych.

Zasady użytkowania materaca zależą też od tego, czy jest to materac jednostronny czy dwustronny. W przypadku materaca jednostronnego możemy spać tylko i wyłącznie po stronie pikowanej. Materacy dwustronny należy z kolei regularnie, co pół roku obracać, by zużywał się on bardziej równomiernie.

Jak dbać o higienę materaca?

Materac należy też regularnie czyścić i wietrzyć. Najlepiej, gdy jest on umieszczony w zdejmowanym pokrowcu, który można prać. Bardzo łatwo wtedy zachować higienę materaca i nie ryzykujemy, że się on poplami lub rozedrze. Sam materac też można zazwyczaj prać: na mokro, w pralni chemicznej lub za pomocą pary wodnej. Jak widzicie różne są metody prania i zależą one od wypełnienia i tkanin, dlatego zawsze należy kierować się wskazaniami producenta.

Na pewno należy też materac regularnie odkurzać, by usunąć z niego kurz i roztocza. W przeciwnym razie mogą one wniknąć w strukturę materaca. Nie powinniśmy też zakrywać materacy ciężkimi i grubymi narzutami, które utrudniają wentylację. Każdy materac należy codziennie całkowicie odkryć i pozwolić mu się kilkadziesiąt minut wietrzyć. Regularnie należy też ściągać pokrowiec, właśnie w celu wywietrzenia. Na pewno warto to robić zawsze wtedy , gdy np. wyjeżdżamy i materac może pozostać odkryty przez dłuższy czas.

Jakie są jeszcze zasady użytkowania materacy?

Po materacach nie można też oczywiście skakać, gdyż może to uszkodzić ich konstrukcję. Jeśli zdarzy Wam się materac zalać, to koniecznie musicie zacząć go od razu suszyć. Najlepiej w pozycji pionowej i ze zdjętym pokrowcem. Warto jednak unikać takich sytuacji, ponieważ duże ilości płynów mogą mocno wpłynąć na jakość materaca. Dobrym zabezpieczeniem są maty ochronne, które zabezpieczają przez zabrudzeniem i zamoczeniem. Na pewno należy je stosować w przypadku dzieci lub niesprawnych osób, które mogą mieć problemy z kontrolowaniem czynności fizjologicznych.

Przyjmuje się, że materac należy wymieniać co 10 lat. Jednak to, czy materac przetrwa w dobrym stanie tyle czasu, zależy głównie od jego jakości i Waszych starań. Jeśli będziecie się stosować do powyższych zasad, to na pewno nie tylko przedłużycie jego żywotność, ale również zadbacie o komfort Waszego snu.

Partnerem artykułu jest https://materace-dla-ciebie.pl.

Komentarze