Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzieSoda oczyszczona jest powszechnie stosowana w wielu gospodarstwach domowych. Używa się jej w kuchni przykładowo do pieczenia ciast. Jest również niezastąpionym ekologicznym środkiem czyszczącym, który świetnie sprawdza się w sprzątaniu łazienki i toalety, a także podczas prania. Niewiele osób wie, że sodę można także z powodzeniem wykorzystać w ogrodzie do zwalczania chorób grzybowych roślin, ochrony przed szkodnikami i usuwania chwastów.

Choć wodorowęglan sodu, czyli soda oczyszczona jest produkowany syntetycznie, to jest środkiem przyjaznym dla środowiska naturalnego, a jego stosowanie jest o wiele bezpieczniejsze niż używanie konwencjonalnych środków ochrony roślin, które są bardzo toksyczne dla ludzi i negatywnie wpływają na stan środowiska naturalnego. Dowiedz się jak stosować sodę oczyszczoną w ogrodzie.

Soda oczyszczona na chwasty

Popularne środki chwastobójcze na przykład te zawierające glifosat są nie tylko drogie, ale również niebezpieczne dla zdrowia, a także powodują skażenie środowiska naturalnego. Warto więc rozważyć inne bardziej ekologiczne sposoby walki z uciążliwymi chwastami.

Najprostszą metodą jest po prostu odchwaszczanie ręczne. Nie zawsze jednak mamy na nie czas i ochotę, zwłaszcza jeśli chwastów jest bardzo dużo. W takim przypadku z pomocą przychodzi soda oczyszczona.

Chwasty mają niewielkie wymagania, szybko rosną i łatwo się rozsiewają. Niestety, jeśli rosną w pobliżu innych roślin na przykład ozdobnych lub warzywnych, konkurują z nimi o wodę i pokarm i mogą powodować ich zatłuszczenie. Dlatego konieczne jest systematyczne usuwanie chwastów z ogrodu.

Soda oczyszczona najlepiej sprawdza się w walce z chwastami w miejscach trudno dostępnych - przykładowo pomiędzy płytami chodnikowymi oraz profilaktycznie, ponieważ po mechanicznym (ręcznym) usunięciu chwastów, może znacznie ograniczyć ponownie ich wyrastanie. Wystarczy, że posypiemy podłoże suchą sodą, a w tym miejscu nie pojawią się już chwasty.

Naturalny środek na chwasty sporządzimy również z wody, octu i sody (na 1 litr wody dodajemy 200 ml octu i dwie łyżki sody). Preparatem takim spryskujemy chwasty. Uważajmy, aby nie potraktować nim roślin uprawnych, zwłaszcza młodych.

Soda oczyszczona na szkodniki roślin

Soda oczyszczona jest sprawdzonym i bezpiecznym w stosowaniu środkiem na szkodniki roślin. Sprawdzi się między innymi w walce z:

  • mszycami,
  • przędziorkami,
  • mączlikiem,
  • misecznikami,
  • tarcznikami.

Soda odstrasza również mrówki. Jeśli chcemy się ich pozbyć, wystarczy wysypać ją na ścieżkach i w pobliżu małej architektury ogrodowej lub roślin, przy których pojawiają się najczęściej. Naturalny insektycyd sporządzimy z litra ciepłej wody, pół łyżki sody oczyszczonej oraz odrobiny szarego mydła, mydła ogrodniczego lub ekologicznego płynu do naczyń. Składniki te dokładnie ze sobą mieszamy i przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Preparatem raz dziennie spryskujemy rośliny, na których bytują szkodniki. W przypadku tarczników lub miseczników należy najpierw ręcznie usunąć szkodniki z roślin, a następnie przemyć je preparatem, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się insektów.

Soda oczyszczona na choroby grzybowe roślin

Soda oczyszczona to prawdziwy hit na choroby grzybowe roślin. Jej skuteczność jest bardzo wysoka zarówno w profilaktyce, jak i zwalczaniu patogennych grzybów. Oczywiście, podobnie zresztą jak w przypadku chemicznych fungicydów, jej skuteczność zależy od stopnia porażenia roślin grzybem. Im wcześniej zastosujemy preparat, tym lepsze będą efekty jego działania.

Ekologiczny fungicyd z sody oczyszczonej przygotowujemy dokładnie tak samo, jak środek na szkodniki roślin. Środkiem zwalczającym grzyby spryskujemy porażone rośliny kilkukrotnie w odstępach 5-7-dniowych. Już po 1-2 dniach od pierwszego zastosowania powinniśmy zauważyć pierwsze pozytywne oznaki działania środka w postaci przebarwienia lub zasychania grzybni.

Środek grzybobójczy z sody oczyszczonej sprawdzi się w przypadku takich patogenów grzybowych jak:

  • mączniak prawdziwy,
  • mączniak rzekomy,
  • zespół różnych grzybów wywołujących objawy plamistości liści.

Zastosowania sody oczyszczonej w uprawie i pielęgnacji roślin

1. Dezynfekcja naczyń i narzędzi ogrodowych
Soda oczyszczona ma silne działanie dezynfekujące, które możemy wykorzystać do odkażania narożnego rodzaju narzędzi ogrodowych jak na przykład sekatory, czy łopatki po przesadzaniu lub cięciu roślin. Środek odkażający jest bardzo prosty do wykonania - wystarczy do litra ciepłej wody dodać łyżkę stołową sody oczyszczonej i kilka kropli mydła. Taki płyn można również wykorzystać do mycia doniczek, podstawków do kwiatów, osłonek na doniczki oraz skrzynek balkonowych. Zawsze, zanim przystąpimy do sadzenia roślin, warto najpierw porządnie umyć i odkazić doniczki oraz korytka, a następnie wypłukać je ciepłą wodą i dopiero wtedy nasypać ziemi i przystąpić do sadzenia lub siewu nasion. Dzięki temu ochronimy młode rośliny przed chorobami bakteryjnymi i grzybowymi.

2. Przedłużanie żywotności kwiatów ciętych
Choć to, jak długo kwiaty cięte postoją w wazonie, zależy od wielu czynników, między innymi od ich gatunku oraz fazy rozkwitu. Niebagatelne znaczenie ma czystość wody oraz obecność w niej patogenicznych grzybów i bakterii powodujących gnicie łodyg, oraz powodujących zatykanie wiązek przewodzących, co uniemożliwia kwiatom pobieranie wody z wazonu. Świetnym środkiem, który odkaża wodę i zapobiega takim sytuacjom, jest właśnie soda oczyszczona. Ponadto niweluje ona przykre zapachy, które mogą wydzielać łodygi niektórych gatunków roślin w wazonie (przykładowo goździki). Aby kwiaty cięte stały dłużej, a woda była czysta, wystarczy dodać pół małej łyżeczki sody oczyszczonej na średniej wielkości wazon z kwiatami.

Soda to niezastąpiony środek do czyszczenia, prania, także walki ze szkodnikami i chorobami roślin. Przy tym jest ona powszechnie dostępna, tania i bezpieczna dla ludzi oraz środowiska naturalnego. Warto zawsze mieć ją pod ręką.