Zbiornik na deszczówkę - naziemny, podziemny

Zbiornik na deszczówkęGromadzenie wody deszczowej to nie tylko bardzo ekologiczne, ale także również korzystne finansowo rozwiązanie. Warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę, zwłaszcza że w wyniku zmian klimatycznych, coraz częściej grożą nam okresy suszy. Dzięki efektywnemu systemowi gromadzenia i dystrybucji wody deszczowej przyczynimy się do zmniejszenia zużycia wody wodociągowej, co przełoży się na obniżenie rachunków i korzystnie wpłynie na środowisko naturalne.

Wodę deszczową możemy wykorzystać do podlewania ogrodu oraz mycia powierzchni takich jak chodniki, podjazdy, garaże czy elementy architektury ogrodowej. Podlewanie roślin deszczówką jest bardzo korzystne, ponieważ jest to woda miękka, która nie powoduje zasolenia gleby i bardzo dobrze wpływa na wzrost, rozwój kwitnienie i plonowanie wielu gatunków roślin ozdobnych oraz warzyw.

Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?

Najprostszym używanym tradycyjnie od wielu lat zbiornikiem do gromadzenia wody deszczowej jest po prostu beczka ustawiona przy wylocie rynny dachowej. Takie rozwiązanie, choć jest tanie i łatwe do wykonania, to jednak ma wiele wad:

  • mocno ograniczona pojemność zbiornika,
  • łatwość jego przepełnienia,
  • duże ryzyko zabrudzenia wody deszczowej,
  • utrudniona dystrybucja.

Jeśli poważnie myślimy o wykorzystaniu wody deszczowej w naszym ogrodzie, wówczas z pewnością warto zamontować profesjonalny zbiornik. Do wyboru mamy różne opcje. Wśród tego typu zbiorników znajdziemy zarówno takie przeznaczone do montażu nadziemnego, podziemnego, jak i wielofunkcyjne, których umiejscowienie można zmieniać w zależności od potrzeb. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym rozwiązaniom.

Rodzaje zbiorników na deszczówkę

Naziemny zbiornik na deszczówkę

Zbiornik tego rodzaju najczęściej ustawia się niedaleko rury spustowej zbierającej wodę z dachu. Można je umiejscowić na zewnątrz budynku lub na przykład w garażu, piwnicy czy szopie.

Dobry zbiornik naziemny powinien być wykonany z materiału odpornego na działanie czynników zewnętrznych jak na przykład promieniowanie UV. Ważne, aby nie nagrzewał się on nadmiernie podczas upałów, oraz aby był odporny na wahania temperatur.

Naziemne zbiorniki na deszczówkę zwykle mają kształt walca lub prostopadłościanu, a ich pojemność to między 100 a 350 litrów. Najpopularniejszym i najlepszym ze względów praktycznym materiałem, z którego się je wykonuje, są wysokiej jakości tworzywa sztuczne. Są one lekkie, łatwe w transporcie oraz bardzo wytrzymałe. Ponadto mogą mieć też duże walory dekoracyjne.

Nowoczesne polietylenowe zbiorniki na wodę deszczową mogą być stylizowane na takie, wykonane z materiałów naturalnych, a ich powierzchnia do złudzenia przypomina przykładowo kamień naturalny (najczęściej piaskowiec lub granit). Bardzo atrakcyjnie wyglądają też zbiorniki stylizowane na drewniane o deseniu przypominającym deski lub stare pnie drzew.

Dostępne są nawet zbiorniki o wyglądzie kwietnika, na których faktycznie jest miejsce na posadzenie roślin czy takie o wyglądzie dużego ogrodowego głazu, dekoracyjnej amfory w stylu greckim, lub innego elementu małej architektury ogrodowej.

W sprzedaży dostępne są również bardzo modernistyczne wzory zbiorników na deszczówkę w bogatej gamie kolorystycznej, co umożliwia nam idealne dopasowanie odcienia na przykład do elewacji domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zbiornik stapia się z budynkiem i staje się niemal niewidoczny.

Zbiornik naziemny najlepiej ustawić w miejscu zacienionym. Może on znajdować się bezpośrednio przy rurze spustowej lub nieco dalej, a woda będzie wówczas trafiać do niego specjalnie wykonanym odgałęzieniem rynny.

Niezbędne elementy wyposażenia naziemnego zbiornika na deszczówkę to dodatkowy odpływ, który ułatwi opróżnienie zbiornika na zimę lub wyczyszczenie go w czasie sezonu. Trzeba także zamontować przy zbiorniku kran ogrodowy, który będzie nam służył do pobierania wody do podlewania ogrodu i innych celów.

Podziemny zbiornik na deszczówkę

Zbiorniki podziemne oprócz ciężaru wody muszą także znieść ciężar podłoża, a także niekiedy niekorzystne warunki jak przykładowo wysoki poziom wód gruntowych. Dlatego, tego rodzaju zbiorniki muszą być bardzo wytrzymałe. Wykonuje się je wysokiej jakości trwałych tworzyw sztucznych- głównie z różnych polietylenów.

Wytrzymałość zbiornika zależy nie tylko od materiału, z jakiego został wykonany, ale także od jego wielkości, a nawet kształtu. Dlatego dokonując wyboru, dokładnie zapoznajmy się z parametrami urządzenia i sprawdźmy, jaką gwarancję daje na nie producent. Z reguły wynosi ona od 10 do aż 35 lat.

Warto zdecydować się na podziemny zbiornik, jeśli mamy duże plany związane z wykorzystaniem wody deszczowej nie tylko w ogrodzie, ale również w domu. Tego rodzaju zbiorniki mają o wiele większą pojemność niż te nadziemne. Wynosi ona od kilkuset litrów do kilku metrów sześciennych.

Podziemne zbiorniki umożliwiają więc zgromadzenie sporych ilości wody. Ponadto woda, która się w nich znajduje, nie jest narażona na nadmierny rozwój glonów i innych mikroorganizmów, ponieważ nie dociera do niej promieniowanie słoneczne. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że zbiornik podziemny nie nagrzewa się wcale lub nagrzewa się w znacznie mniejszym stopniu, niż taki usytuowany na powierzchni ziemi.

Podziemne zbiorniki na deszczówkę mają nadbudowy teleskopowe umożliwiające dostęp do wnętrza zbiornika. Mogą one mieć kształt:

  • poziomego walca,
  • prostopadłościanu,
  • spłaszczonej kuli.

Można je również ze sobą łączyć w zestawy.

Akcesoria do zbiorników na deszczówkę

Niezależnie od wybranego rodzaju zbiornika na wodę deszczową, do jego prawidłowego funkcjonowania i bezpiecznej obsługi będziemy potrzebować kilku akcesoriów.

Konieczne jest zaopatrzenie się w takie elementy jak:

Pompa
Dzięki niej możliwe będzie pobieranie zgromadzonej w zbiorniku deszczówki. Pompę można zamontować zarówno bezpośrednio w zbiorniku, jak i w jego pobliżu.

Filtry do wody
Ich zadaniem jest zatrzymywanie większych zanieczyszczeń, które mogły trafić do zbiornika z wodą na przykład liści, igliwia i innych,

Przelew awaryjny
Jest on niezbędny, ponieważ jeśli zdarza się bardzo duże opady deszczu, to dzięki takiemu przelewowi nie dojdzie do niekontrolowanego wylania się wody. Przelew awaryjny sprawi, że nadmiar deszczówki trafi do kanalizacji deszczowej lub systemu rozsączającego.

Zarówno na zbiornik nadziemny, jak i podziemny najlepiej wybrać miejsce w pobliżu rynny, dzięki czemu unikniemy kłopotliwego montażu dodatkowych konstrukcji odprowadzających wodę. Na zbiornik nadziemny wybieramy miejsce ocienione. Z kolei planując umiejscowienie urządzenia podziemnego, weźmy pod uwagę to, że nie będziemy mogli nad nim posadzić dużych głęboko się korzeniących roślin na przykład drzew, których korzenie mogłyby przyczynić się do uszkodzenia zbiornika.

Nie poleca się także instalacji podziemnego zbiornika pod wjazdem do garażu, ponieważ jest to kłopotliwe i generuje dodatkowe koszty. Konieczne jest wówczas bowiem zainstalowanie dodatkowego wzmocnienia chroniącego zbiornik przed zniszczeniem na przykład w postaci betonowej płyty. Jeśli jednak interesuje nas taka opcja, to zanim dokonamy zakupu urządzenia, upewnijmy się, że jego producent dopuszcza taką ewentualność. Jeżeli przeoczymy tę kwestię, wtedy nie spełnimy warunków gwarancji.

Komentarze