Złotokap - czym jest? Gatunki i uprawa złotokapu w ogrodzie

ZłotokapZłotokap (Laburnum) to bardzo efektowny wysoki krzew ogrodowy nazywany często złotym deszczem. Wiosną pokrywają go kaskady przepięknych złociście-żółtych kwiatów zebranych w zwisające grona. Złotokap można uprawiać w ogrodzie lub w dużym pojemniku na tarasie. Jest on łatwy w pielęgnacji i nie ma dużych wymagań.

Ten słoneczny krzew wygląd pięknie zarówno w formie solitera, jak i w kompozycjach z innymi roślinami. Sprawdzi się on nie tylko w wiejskim ogrodzie, ale i w warunkach miejskich, ponieważ jest dosyć odporny na zanieczyszczenia powietrza. Do wyboru mamy kilka ciekawych gatunków i odmian złotokapów. Przyjrzyjmy się bliżej uprawie złotokapu.

Złotokap - co to za roślina?

Złotokapy to wysokie krzewy liściaste, które w warunkach ogrodowych mogą dorastać nawet do 10 metrów wysokości oraz 3 - 4 metrów szerokości. Ozdobne są zarówno kwiaty, jak i liście raz owoce tego krzewu. Kwiaty mają motylkowaty kształt i intensywnie słoneczny kolor. Pojawiają się bardzo licznie w okazałych zwisających gronach, tworząc przepiękne kaskady kwiatowe. Złotokapy kwitną w okresie od kwietnia do czerwca. Dekoracyjne są też liście rośliny. Są one ciemnozielone i złożone z trzech mniejszych listków. Przypominają więc nieco swym kształtem liście koniczyny, lecz są od nich znacznie większe. Owocem złotokapu, jak u wszystkich roślin należących do rodziny bobowatych Fabaceae, jest strąk wypełniony nasionami.

Zanim zdecydujemy się na uprawę złotokapu w naszym ogrodzie lub na tarasie, powinniśmy wiedzieć, że jest to gatunek silnie trujący. Szkodliwe alkaloidy zawiera każda część rośliny - liście, pędy, kwiaty oraz korzenie. Toksyczność substancji zawartych w złotokapie jest duża, dlatego lepiej nie sadzić tej rośliny, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta.

Gatunki złotokapu

W uprawie ogrodowej spotyka się trzy gatunki złotokapu:

  • złotokap alpejski (Laburnym alpinum);
  • złotokap pospolity (Laburnum anagyroides);
  • złotokap Waterera (Laburnum watereri) powstały ze skrzyżowania dwóch wyżej wymienionych gatunków.

Największą popularnością cieszy się ten ostatni gatunek. Godną polecenia odmianą złotokapu Waterera jest Vossi. Odmiana ta dorasta do wysokości kilku metrów i bardzo obficie kwitnie. Złociste motylkowate kwiaty zebrane są wyjątkowo długie (do 50 cm), zwisające grona imają delikatny słodkawy zapach. Vossi kwitnie w maju i czerwcu. Pod koniec lata pojawiają się na krzewie ozdobne strąki długości około 5 cm.

Złotokap - uprawa

Uprawa złotokapu jest łatwa. Krzew ten nie ma dużych wymagań i jest odporny. Trzeba go jedynie regularnie podlewać, zwłaszcza podczas upałów, a także zabezpieczyć na zimę młode egzemplarze. Aby nasza roślina ładnie się rozrosła i obficie kwitła, warto jej jednak zapewnić odpowiednie:

  • stanowisko;
  • podłoże;
  • podlewanie;
  • nawożenie;
  • cięcie.

Stanowisko dla złotokapu

Złotokap kocha słońce. Posadźmy więc go w najbardziej nasłonecznionym miejscu w ogrodzie. Idealnie będzie się czuł także na tarasie o wystawie południowej. Ładnie powinien rosnąć też w miejscu wychodzącym na wschód oraz zachód. Z kolei taras czy balkon północny albo mocno zacieniony ogród to niezbyt dobre miejsce dla tej rośliny. Jeśli roślina ma zbyt mało słońca, to o wiele słabiej kwitnie i osiąga mniejsze rozmiary.

Podłoże dla złotokapu

Złotokap jest bardzo tolerancyjny w stosunku do podłoża. Rośnie dobrze nawet na słabych ziemiach. Pamiętajmy jednak, że aby roślina obficie kwitła, warto jej zapewnić jak najlepsze warunki. W przypadku podłoża będzie to lekka przepuszczalna, ale dosyć żyzna ziemia o umiarkowanej wilgotności. Te rośliny szczególnie dobrze czują się w podłożu bogatym w wapń.

Podlewanie i nawożenie złotokapu

Złotokap nie wymaga nawożenia. Jeśli jednak ziemia w naszym ogrodzie jest słabej jakości, wówczas warto odżywić rośliny 1-2 razy w sezonie nawozem mineralnym do krzewów z większą zawartością wapnia. Ponadto lubi on umiarkowanie wilgotne podłoże. Pamiętajmy więc, aby regularnie podlewać krzew. Jest to szczególnie ważne podczas letnich upałów. Najlepiej wtedy podlewać złotokap późnym wieczorem lub wczesnym rankiem.

Cięcie złotokapu

Złotokap to krzew, który wyjątkowo nie lubi cięcia. Kiepsko się po nim regeneruje i długo dochodzi do siebie. Dlatego warto je ograniczyć do niezbędnego minimum. Ponadto nie jest on krzewem, nadającym się do formowania. W przypadku tego gatunku najlepiej wykonywać jedynie tak zwane cięcie sanitarne. Oznacza to, że wycinamy delikatnie jedynie przemarznięte, uszkodzone mechanicznie lub chore pędy. Jeśli chcemy przyciąć całą roślinę, wówczas róbmy to bardzo ostrożnie i najlepiej od razu po kwitnieniu, ponieważ już latem złotokap zawiązuje pąki kwiatowe na następny sezon.

Nie zapominajmy o niezbędnych środkach ostrożności podczas cięcia złotokapu. Jest to roślina trująca, a więc ciecie wykonujemy zawsze w rękawicach ochronnych. Po zakończeniu pracy rękawice wyrzucamy i myjemy dokładnie ręce ciepłą wodą z mydłem.

Złotokap - zastosowanie w ogrodzie

Złotokap to duża roślina, która najładniej prezentuje się w ogrodach w eksponowanym miejscu. Jeśli zdecydujemy się posadzić ten krzew na tarasie czy dużym balkonie, pamiętajmy o odpowiedniej wielkości pojemniku uprawowym.

Złotokap będzie wyglądać pięknie w postaci:

  • solitera - jest to pojedynczy duży krzew rosnący w centralnej części ogrodu, który stanowi główny jego element dekoracyjny;
  • w grupie - można również posadzić kilka złotokapów obok siebie, tworząc większą kompozycję;
  • przy pergoli, podporze, wiacie lub altanie - pędy złotokapu są bardzo giętkie. Można je więc z łatwością wyginać i prowadzić po podporach.

Choć złotokapy z reguły ładnie zimują w naszych warunkach klimatycznych, to jednak warto młode rośliny zabezpieczyć na zimę, aby nie przemarzły. Można to zrobić, na przykład owijając je agrowłókniną lub przy pomocy specjalnego kapturka do okrywania roślin, który kupimy w sklepie ogrodniczym. Szczególnie ważne jest też zabezpieczenie bryły korzeniowej w przypadku okazów rosnących w pojemnikach, ponieważ są one bardziej narażone na przemarzanie, niż egzemplarze rosnące w gruncie.

Młode krzewy kupimy w centrach ogrodniczych oraz szkółkach drzew i krzewów. Najlepiej sadzić je wiosną, ale można to zrobić również w lecie.

Komentarze