Budleja Dawida - jak pielęgnować by pięknie kwitła?

Budleja DawidaBudleja Dawida to piękny krzew, pochodzący z rejonów wschodniej Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Kwitnie od czerwca do października, a jego cechą charakterystyczną są niezwykłe barwy. Nic dziwnego, że tak wielu ogrodników chce mieć go w swoim ogrodzie. Co warto wiedzieć na temat pielęgnacji krzewu? Oto najważniejsze kwestie.

Budleja Dawida - jej pielęgnacja nie musi być trudna

Osoby, które są z ogrodem na Ty, a więc potrafią bez przeszkód zrozumieć potrzeby kwiatów, będą zadowolone, mając Budleję Dawida w swoim ogrodzie. Ci, którym rozumienie potrzeb roślin przychodzi nieco trudniej, mogą mieć twardy orzech do zgryzienia. Wszystko dlatego, że Budleja należy do roślin stosunkowo wymagających.

Budleja Dawida dobrze rośnie na glebie przepuszczalnej, gliniasto-piaszczystej, lekko wilgotnej oraz żyznej. Jej odczyn powinien być zbliżony do obojętnego. Podczas suszy wymaga podlewania (wodą twardą, np. deszczówką z małą domieszką wapnia), ale powinna stać na miejscu słonecznym i ciepłym - nie jest mrozoodporna w pełni, wiec inne miejsca w ogrodzie mogą stanowić dla niej potencjalne zagrożenie.

Czy Budleja Dawida wymaga nawożenia i przykrycia zimą?

To bardzo ważna kwestia. Budleja Dawida w okresie wegetacji powinna zostać zasilona dwu- lub trzykrotnie nawozami wieloskładnikowymi. Ponadto wiosną będzie dobrze, jeśli krzew zostanie przycięty na wysokości około 20 centymetrów nad ziemią. Dzięki temu zachwyci bujniejszym kwitnięciem.

Zimą konieczne jest przykrycie rośliny nad bryłą korzeniową - warstwą liści lub gałęzi. Jeśli Budleja Dawida uprawiana jest w doniczce, młode rośliny powinny zimować w chłodnym pomieszczeniu. Często wybierany w tym celu jest np. garaż.

Z jakimi roślinami dobrze prezentuje się Budleja Dawida?

Budleja Dawida świetnie prezentuje się sadzona pojedynczo, jak i w grupach - nie jest pod tym względem zbyt wybredna. Jeśli właściciel ogrodu zdecyduje się posadzić ją z innymi roślinami, to niech będą to byliny i inne letnie kwiaty. Przykładem takich roślin są np. astry, szałwia czy lawenda.

Co bardzo ważne, Budleja Dawida jest rewelacyjnym wabikiem na motyle, dlatego często wybierana jest jako roślina balkonowa lub umieszczona w pobliżu tarasu. Warto mieć na uwadze, że roślina ta jest w dużej mierze odporna na szkodniki i raczej nie ulega chorobom - warto jedynie uważać, czy nie pojawiają się przedziąrki oraz mączniak rzekomy.

Budleja Dawida

Budleja Dawida - jak ją rozmnażać?

Można łatwo uzyskać nowe sadzonki rośliny z nasion lub z sadzonek pędowych. Ukorzenianie sadzonek pędowych rośliny wykonuje się od lipca do września, ważne, aby temperatura nie była zbyt niska. Pędy ścina się zaraz po przekwitnięciu krzewu. Sadzonki powinny mieć trzy lub cztery pączki liściowe.

Co dalej? Należy wziąć pędy półzdrewniałe z dwoma międzywęźlami albo zielone. Końce trzeba potraktować ukorzeniaczem i umieścić sadzonki w pojemniku z rzecznym piaskiem. Następnie wysadzanie można przeprowadzić w ogrodzie - odcinki pędów włożyć do ziemi i obsypać, a następnie okryć zimą, tak, jak w przypadku dorosłych krzewów. Po wiosennym nagrzewaniu gleby rozpocznie się wzrost sadzonek, a ogród znów zabłyśnie dawnym blaskiem.

Gdzie szukać porad związanych z pielęgnacją roślin?

Więcej porad na temat tego, jak pielęgnować kwiaty w ogrodzie - w tym piękną Budleję Dawida, można znaleźć na stronie Z Ogrodem na Ty. To miejsce tworzone z pasją. Od 2015 roku blog powoli zmieniał się w branżowy portal, będący owocem pracy wielu utalentowanych pasjonatów ogrodnictwa.

Komentarze