Pierwszy dzień jesieni zbliża się wielkimi krokami, a to znak, że już najwyższa pora zacząć planować niezbędne prace ogrodowe, które przygotują przydomową zieleń na specyficzny jesienno-zimowy klimat i pozwolą mu odrodzić się na nowo wiosną. Dziś na tapet nawożenie trawników jesienią i odpowiadamy na najbardziej frapujące pytania wszystkich właścicieli ogrodów.
Jesienne nawożenie trawnika - dlaczego jest tak istotne?
Chcesz, aby po okresie jesienno-zimowym, gdy temperatura na zewnątrz drastycznie spada, a warunki atmosferyczne stają się znacznie bardziej wymagające, Twój trawnik wprost zachwycał swoim wyglądem oraz soczystym odcieniem zieleni? W takim razie na Twojej liście obowiązkowych prac ogrodowych nie może zabraknąć jesiennego nawożenia. Dokarmianie traw np. gotową mieszanką nawozową nie tylko zadba o system korzeniowy przed rozpoczęciem zimy i zauważalnie go wzmocni, ale również poprawi transport substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju biegnący z liści do węzła krzewienia skąd wraz z początkiem wiosny wyrastają nowe, młode korzenie oraz pędy.
Aby jednak wyżej opisany bieg wydarzeń stał się rzeczywistością, należy zadbać o to by wybrany rodzaj nawozu bogaty był w niezbędne składniki. Godnymi uwagi produktami będą nawozy zawierające potas oraz fosfor, gdyż to właśnie one:
- zwiększają odporność trawy na działanie niesprzyjających czynników;
- stymulują wzrost systemu korzeniowego;
- mają wpływ na zachodzące wewnątrz roślin procesy życiowe;
Całą gamę produktów do nawożenia trawy bogatych te składniki znaleźć możesz chociażby w znanych i polecanych sklepach online takich jak m.in. sklep.poradnikogrodniczy.pl.
Czym nawozić trawnik jesienią? Najbardziej polecane rozwiązania
Również w przypadku nawożenia traw można spotkać się z różnymi praktykami - jedni uważają bowiem, że absolutnie najlepsze są nawozy organiczne, inni z kolei murem stoją za nawozami mineralnymi, które uchodzą za te znacznie bezpieczniejsze. Kto ma rację? W tym przypadku ciężko jest mówić o jednoznacznym zwycięstwie, ponieważ oba rozwiązania mają pewne minusy. Wybierając nawóz organiczny (np. w formie obornika bądź kompostu) trzeba chociażby mieć na względzie specyficzny zapach, a także fakt, że nie można mieć pewności co do ilości pożądanych składników w danej "mieszance".
Nie tylko nawożenie: jak jeszcze zadbać o trawnik w okresie jesiennym?
Nawożenie trawnika za pomocą wybranego, specjalnie dedykowanego preparatu to dopiero początek - jeżeli marzysz o pięknej zieleni na wiosnę, to przeprowadzane w ogrodzie prace bynajmniej nie powinny się ograniczać tylko do tego zabiegu. Jesienne prace ogrodowe warto wzbogacić także o:
- koszenie trawnika - jesienne koszenie trawy najlepiej jest wykonać w drugiej połowie października pamiętając jednak o zachowaniu odpowiedniej wysokości. Optymalną będzie ta wynosząca ok. 4-5 cm, ponieważ niewłaściwie przycięta trawa może nie tylko prowadzić do przemarznięcia korzeni i rozwoju patogenów grzybowych, ale też znacznie gorzej odrastać na wiosnę.
- grabienie liści - niemniej istotnym zabiegiem jest systematyczne usuwanie opadających z drzew liści, które zacieniają powierzchnię trawnika zmniejszając jego trwałość. To jednak jeszcze nie wszystko! Wilgotne liście utrudniają trawie dostęp do tlenu i tym samym powodują gnicie darni, dlatego też kompletując swój zestaw ogrodowych akcesoriów koniecznie uzupełnij go o tzw. miotłograbie z szeroko rozstawionymi zębami wykonanymi z plastiku bądź (bardziej trwałej) stali.
- wertykulację - grabienie liści warto uzupełnić o lekką wertykulację trawnika, a więc przeczesywanie jego powierzchni z wykorzystaniem ostrych grabi, które skutecznie pomogą Ci się pozbyć martwych fragmentów roślin, filcu oraz chorych źdźbeł sprzyjających rozwojowi rozmaitych chorób traw.
- aerację trawnika - jesienna aeracja trawnika jest zabiegiem przez wielu bagatelizowanym jednak kompletnie niesłusznie, ponieważ to właśnie dzięki niemu efektywnie poprawia się wymiana gazowa, a więc najprościej mówiąc do gleby dociera więcej tlenu. Do wykonania tegoż zabiegu niezbędny jest jednak specjalistyczny sprzęt, a konkretnie aerator wyposażony w szpikulce nakłuwające darń. Jeżeli nie posiadasz takowego na swoim wyposażeniu, to aerator z powodzeniem możesz zastąpić widłami bądź nakładkami z kolcami na buty. Aerację wykonaj w październiku jednak przed ostatnim koszeniem oraz grabieniem liści.
Komentarze