Czy obrusy szydełkowe to dobry wybór do nowoczesnych wnętrz? Sprawdzamy

Obrus szydełkowyOkazuje się, że ręcznie robione obrusy szydełkowe po wielu latach zapomnienia wróciły do łask. Co więcej, wykorzystywane są także jako element aranżacji nowoczesnych. Jak to jest możliwe? Dlaczego warto po nie sięgnąć? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.



Czym charakteryzuje się obrus robiony na szydełku?

Ręcznie robiony obrus szydełkowy rozpoznać bez problemu można już na pierwszy rzut oka. Ma on charakterystyczną, ażurową formę. Zazwyczaj wykonywany jest z naturalnej bawełny, ale może też zawierać niewielką domieszkę poliestru.

Obrusy szydełkowe kupić bez problemu można m.in. w sklepie internetowym https://dehome.pl/pl/c/Obrusy-szydelkowe/50. To tekstylia, które większości osób kojarzą się ze stylistyką retro i rustykalną. Ich zastosowanie praktyczne jest jednak o wiele szersze.

Czy warto zdecydować się na obrusy szydełkowe?

Nie da się ukryć, że obrusy robione na szydełku są niezwykle efektowne pod względem wizualnym. Prezentują się świetnie na każdym stole. Stanowią przy okazji doskonały pomysł na prezent, np. na parapetówkę.

Oczywiście nie są to tekstylia zupełnie pozbawione wad. Wiele osób odstrasza to, że szydełkowe obrusy wymagają specjalnego traktowania. Nie można ich bowiem prać w pralce automatycznej. Wymagają prania ręcznego i stosowania delikatnych środków czystości. Z drugiej strony, gdy są odpowiednio pielęgnowane, przez długie lata prezentują się doskonale.

Do jakich aranżacji pasują szydełkowe obrusy?

Większość osób utożsamia szydełkowe obrusy ze stylistyką rustykalną, retro, ewentualnie boho. Rzeczywiście ręcznie robione tekstylia pasują do nich idealnie. Sprawdzają się doskonale w kuchni, jadalni, salonie czy sypialni. Ręcznie robiony obrus położyć można na drewnianym stole, zarówno okrągłym, jak i prostokątnym. Najlepiej prezentuje się na meblach nieco ciemniejszych, np. dębowych lub mahoniowych. Znakomicie podkreślają one ażurowe wzory.

Jednak we wnętrzach nowoczesnych wcale nie trzeba rezygnować z robionych na szydełku obrusów. Wymaga to pewnej odwagi, ale dzięki temu uzyskać można bardzo ciekawą aranżację. Wbrew pozorom szydełkowe obrusy ładnie komponują się np. z kamieniem, ceramiką czy szkłem. Wykorzystać je można w pomieszczeniach utrzymanych w modnej stylistyce skandynawskiej. Pasują nawet do industrialnych loftów.

Okazuje się więc, że szydełkowe obrusy to tekstylia niezwykle uniwersalne. Nie należy się ich bać. Odważne, oryginalne połączenia są dzisiaj zdecydowanie na topie.

Komentarze