Gruntowy wymiennik ciepła. Co trzeba wiedzieć?

Gruntowy wymiennik ciepłaGWC, czyli gruntowy wymiennik ciepła to rozwiązanie pozwalające poprawić komfort cieplny użytkowników budynku i znacząco usprawnić jego eksploatację. Warto więc dowiedzieć się, jak działa gruntowy wymiennik ciepła, jakie są jego zalety oraz jakie rodzaje są dostępne na rynku. W nowym artykule szczegółowo omawiamy te zagadnienia oraz wyjaśniamy, ile kosztuje gruntowy wymiennik ciepła.

GWC - co należy wiedzieć o gruntowym wymienniku ciepła?

Gruntowy Wymiennik Ciepła to system, który wykorzystuje proces wymiany ciepła między powietrzem a gruntem, poprawiając jakość nawiewanego powietrza. Dzięki GWC można osiągnąć lepszy komfort cieplny w domu, jednocześnie obniżając koszty ogrzewania bądź chłodzenia. GWC może być także używany w połączeniu z systemem rekuperacji, zwiększając jego efektywność. GWC wykorzystuje naturalne właściwości gruntu, takie jak pojemność cieplna i stabilna temperatura, dzięki czemu ogrzewa lub chłodzi powietrze dostarczane następnie do budynku. Montaż takiego systemu wymaga specjalistycznej wiedzy i sprzętu. Planując taką inwestycję, warto więc skorzystać z usług fachowej ekipy instalacyjnej.

Gruntowy wymiennik ciepła - jak może odbywać się wymiana ciepła?

Z zależności od konstrukcji, GWC występują w dwóch wariantach - przeponowym lub bezprzeponowym. W pierwszym przypadku GWC używa wymienników rurowych, które oddzielają powietrze od gruntu. Bezprzeponowe GWC, takie jak żwirowe lub płytowe, umożliwiają bezpośredni kontakt powietrza z gruntem. Poza tym na rynku dostępny jest innowacyjny typ GWC - grzebieniowy. Łączy on w sobie zalety wymienników płytowych i żwirowych.

Rodzaje gruntowego wymiennika ciepła - płytowy gruntowy wymiennik ciepła i nie tylko

Na rynku dostępne są różne rodzaje GWC, różniące się między sobą pod względem konstrukcji oraz sposobem działania. Najważniejsze rodzaje takich wymienników to:

  • rurowy gruntowy wymiennik ciepła (przeponowy) wykorzystujący sieć rur z tworzywa sztucznego (PVC lun HDPE) do oddzielenia powietrza od gruntu;
  • żwirowy gruntowy wymiennik ciepła (bezprzeponowy) z przepływającym powietrzem przez złoże żwiru zapewniające dużą powierzchnię wymiany ciepła;
  • płytowy gruntowy wymiennik ciepła (bezprzeponowy) z płytami plastikowymi uniesionymi nad zagęszczoną podsypką tworzącymi szczelinę dla wymiany ciepła;
  • grzebieniowy gruntowy wymiennik ciepła (bezprzeponowy) stanowi połączenie rozwiązań znanych z wymienników płytowych i żwirowych - wykorzystuje płaskie złoże żwiru oraz perforowane kanały;
  • glikolowy gruntowy wymiennik ciepła (bezprzeponowy) - wykorzystuje glikol jako medium do wymiany ciepła między powietrzem, a gruntem.

Rurowy wymiennik ciepła pozwoli zwiększyć powierzchnię wymiany ciepła

Zastosowanie GWC wiąże się z wieloma korzyściami. Zalety tego rozwiązania sprawiają, że na montaż GWC decyduje się coraz więcej inwestorów. Wśród nich największe znaczenie ma:

  • wysoka wydajność energetyczna;
  • możliwość utrzymania stosunkowo stabilną temperaturę przez cały rok;
  • oszczędność energii dzięki wykorzystaniu z naturalnej temperatury gruntu, GWC zmniejszają zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania lub chłodzenia budynku.
  • obniżenie emisji CO2 przyczyniające się do wzrostu wydajności działań mających na celu ochronę środowiska;
  • długotrwała trwałość, brak konieczności regularnego serwisowania i niskie koszty eksploatacyjne;
  • uniwersalność - GWC mogą być montowane zarówno w nowych budynkach, jak i ramach modernizacji istniejących systemów.

Gruntowe wymienniki ciepła dla maksymalnie skutecznej wymiany ciepła

Gruntowy wymiennik ciepła to innowacyjne rozwiązanie poprawiające komfort cieplny, obniżające koszty eksploatacji oraz przyczynia się do ochrony środowiska. Jego montaż to długoterminowa inwestycja, które przyniesie korzyści zarówno użytkownikom budynku, jak i środowisku naturalnemu.

Komentarze