Zabudowa kuchenna - jak sprawić, by była ergonomiczna i funkcjonalna?

Zabudowa kuchennaZabudowa kuchenna to kluczowy element wyposażenia mieszkania. Najczęściej wykonuje się ją na wymiar, by jak najlepiej zagospodarować dostępną przestrzeń. Oprócz samej estetyki warto zwrócić uwagę również na ergonomię zabudowy - dzięki temu będzie ona nie tylko ładna, lecz także w pełni funkcjonalna. Oto kilka zasad, których warto przestrzegać podczas projektowania kuchni.

Układ mebli kuchennych

Na ergonomię w kuchni duży wpływ ma układ mebli, bo to od niego w dużej mierze zależy poziom wygody w trakcie użytkowania pomieszczenia. W zależności od metrażu, do wyboru będziesz mieć przynajmniej kilka opcji. W małych i podłużnych kuchniach najlepiej sprawdza się zabudowa jednorzędowa. Większa kuchnia to większe pole do popisu. Możesz postawić na zabudowę dwurzędową lub taką w kształcie litery L, U lub G. Kuchnia z wyspą również może okazać się trafionym pomysłem. W kwestii rozmieszczenia mebli dobrze jest skonsultować się z architektem wnętrz, który podpowie Ci układ najlepiej pasujący do Twojego mieszkania.

Podział na strefy

Z punktu widzenia ergonomii bardzo duże znaczenie ma też klarowny podział kuchni na strefy. W tym przypadku również warto zgłosić się po poradę do kogoś, dla kogo aranżacja wnętrz jest chlebem powszednim. Prawidłowa kompozycja stref ułatwia codzienne funkcjonowanie w kuchni, od rozpakowywania zakupów, przez przyrządzanie i spożywanie gotowych posiłków, aż po sprzątanie. Projekt zabudowy kuchennej powinien uwzględniać 5 następujących stref:

  • zapasów,
  • przechowywania,
  • przygotowywania,
  • gotowania,

Strefę zapasów tworzy lodówka w połączeniu z przynajmniej jedną szafką, do której trafią makarony, kasze, ryż, a także jedzenie w puszkach i pozostałe produkty, które nie zepsują się w temperaturze pokojowej. Strefa przechowywania to półki oraz szuflady, w których znajdą się akcesoria do tworzenia i spożywania potraw, jak garnki, patelnie, talerze, miski czy sztućce, a strefa przygotowywania to po prostu blat, który posłuży do przyrządzania posiłków. Strefę gotowania tworzą wszelkie urządzenia służące podgrzaniu dań, jak kuchenka czy mikrofalówka, a strefa zmywania obejmuje zlew kuchenny, zmywarkę oraz kosz na odpadki.

Trójkąt roboczy

Aranżacja kuchni to swego rodzaju zabawa z geometrią. Najważniejszą figurą jest w tym przypadku trójkąt roboczy stworzony przez trzy sprzęty, bez których to wnętrze nie będzie istnieć: lodówkę, zlewozmywak oraz kuchenkę. Kuchnię można uznać za ergonomiczną i funkcjonalną, gdy ramiona tego umownego trójkąta mają długość przynajmniej 120 centymetrów.

Wysokość blatów i szafek

Wysokość mebli kuchennych, szczególnie tych stojących, jest wymiarem często pomijanym na etapie projektowania wnętrza. Tymczasem to właśnie on jest najważniejszy z perspektywy ergonomii. Wysokość szafek czy blatów możesz ustalić intuicyjnie, ale lepiej wykorzystać do tego prostą matematykę. Meble trzeba dostosować przede wszystkim do wzrostu domowników - przyjmuje się, że posiłki najwygodniej przygotowuje się wtedy, gdy blat znajduje się około 13 centymetrów poniżej poziomu łokci. Jeśli dzielisz mieszkanie z innymi osobami, najlepiej będzie dopasować wysokość mebli kuchennych do wzrostu osoby, która gotuje najchętniej i najczęściej.

Autor: Deer Design - Aranżacja wnętrz Kraków.

Komentarze