Ogród tonący w kwiatach przez całe lato bez konieczności corocznego sadzenia roślin - czy to możliwe? Tak, jeśli zdecydujemy się na posadzenie w naszym ogrodzie roślin wieloletnich, czyli bylin. Są one bardzo dekoracyjne i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wybierzmy łatwe w uprawie gatunki, które dobrze znoszą Polskie zimy, a raz posadzone kwiaty będą cieszyć oczy przez długie lata.
Ogromną zaletą bylin jest również to, że większość z nich jest odporna na choroby, rzadko atakują je szkodniki i są one mało podatne na zachwaszczenie. Można więc śmiało powiedzieć, że ogród obsadzony bylinami jest niemalże samoobsługowy. W ogrodzie pełnym pięknie kwitnących bylin konieczne są jedynie niewielkie prace porządkowe - zwłaszcza po zimie oraz podlewanie roślin - w większości przypadków jest ono jednak konieczne tylko w czasie dużych upałów lub przedłużającej się suszy. Poznaj 7 najpiękniejszych łatwych w uprawie bylin ogrodowych.
Marzysz o ogrodzie tonącym w kwiatach od wczesnej wiosny do późnej jesieni?
Posadź w nim takie byliny ogrodowe jak:
1. Aster nowoangielski (Symphyotrichum novae-angliae)
Ten gatunek to okazały, którego wzniesione sztywne pędy dorastają nawet do ponad metra wysokości. Astry nowoangielskie mają wąskolancetowate liście, a ich kwiatostany to koszyczki zebrane na szczytach pędów. Kwiaty rurkowe są żółte, a kolor języczkowatych zależy od odmiany. Astry mogą kwitnąć na fioletowo, różowo, biało i czerwono. Okres kwitnienia przypada na późne lato oraz jesień. Przy sprzyjającej pogodzie astry będą cieszyć oko kwiatami nawet do końca października. Kwiaty astrów przyciągają pszczoły oraz motyle. Rośliny preferują stanowiska słoneczne oraz żyzną przepuszczalną glebę bogatą w wapń.
Aster nowoangielski
Do ciekawych odmian astrów nowoangielskich zaliczamy:
- Andenken an Paul Gerbe o amarantowych kwiatach,
- Harrington Pink o różowych kwiatach,
- Herbstschnee - odmiana kwitnąca na biało,
- Purple Dome o wyjątkowo pięknych różowo-fioletowych półpełnych kwiatach,
- September Ruby o kwiatach jasnoczerwonych.
2. Ciemiernik biały (Helleborus niger)
Ten gatunek warto posadzić w ogrodzie, jeśli marzymy o tym, by już na przedwiośniu lub nawet zimą zobaczyć pierwsze kwitnące rośliny. Ciemierniki bowiem zakwitają często, kiedy na dworze leży jeszcze nawet śnieg. Okres kwitnienia tych roślin zależy od odmiany oraz od warunków pogodowych. Z reguły rozkwitają one pod koniec lutego lub na początku marca, jednak są i takie, które kwitną w grudniu i styczniu.
Ciemiernik biały jest niewielką byliną osiągającą od 20 do 40 cm wysokości. Liście rośliny są zimotrwałe, mają ciemnozielony kolor, dłoniastozłożony kształt i są skórzaste. Kwiaty ciemierników są bardzo atrakcyjne. Mają one 5 dużych śnieżnobiałych płatków zielonkawych u nasady. Bardzo ładnie wygląda też środek kwiatu wypełniony licznymi żółtymi pręcikami. Kwiaty utrzymują się na pędach bardzo długo, a w miarę starzenia się zielenieją. Łacińska nazwa tego gatunku Helleborus Niger pochodzi od niemalże czarnych cienkich kłączowych korzeni rośliny. Ciemierniki preferują stanowiska cieniste lub półcieniste osłonięte od silnych wiatrów. Świetnie więc sprawdzą się na przykład na ocienionych rabatach w pobliżu drzew i krzewów lub po zacienionej stronie ogrodzenia. Rośliny najlepiej rosną w żyznej, przepuszczalnej próchnicznej glebie wapiennej o umiarkowanej wilgotności.
Polecane odmiany ciemiernika białego to:
- Christmas Carol o białych kwiatach z lekkim różowym odcieniem, które zakwitają w okresie Bożego Narodzenia,
- Praecox o pięknych wyjątkowo dużych kwiatach (do 8 cm średnicy), które pojawiają się na roślinach już w grudniu,
- Snowstorm o śnieżnobiałych kwiatach pojawiających się z reguły w styczniu.
Jeśli podobają nam się bardziej kolorowe kwiaty, wówczas warto posadzić w ogrodzie takie gatunki ciemiernika jak ciemiernik korsykański oraz ciemiernik czerwony o pięknych purpurowych kwiatach z zielonkawym wnętrzem.
3. Ketmia bylinowa (bagienna, piżmowa) (Hibiscus moscheutos)
Ketmia znana powszechnie jako hibiskus bylinowy to roślina z rodziny ślazowatych (Malvaceae) pochodząca ze wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych. Ten gatunek dostępny jest w ogromnej liczbie przepięknych odmian. Ketmia piżmowa to bylina zimująca w formie bulwy, z której wiosną wypuszcza nowe pędy i liście. Rośliny w zależności od odmiany dorastają do wysokości od 90 do nawet 240 cm. Liście hibiskusa bylinowego są jajowate, często z bocznymi klapami. Mają one kolor jasnozielony, a blaszki liściowe są jaśniejsze od spodu niż na wierzchu. U niektórych odmian liście mogą mieć czerwonawy odcień. Blaszki liściowe są duże- mają aż do 18 cm. Zarówno liście, jak i łodyga rośliny jest pokryta drobnymi włoskami.
Ketmia bylinowa
Kwiaty tego gatunku są przepiękne i bardzo dekoracyjne, ale niezwykle krótkotrwałe - kwitną one zaledwie jeden dzień. Kwiaty wyrastają pojedynczo w kątach liści i mogą mieć od 10 do nawet 24 cm średnicy. Ich kolor zależy od odmiany i może być na przykład: biały, różowy, purpurowy, bordowy lub czerwony. Są też odmiany o kwiatach dwubarwnych. Pręciki znajdujące się w centrum kwiatów są bardzo charakterystyczne- mają żółty kolor i aż do 4 cm długości. Kwitnienie tego gatunku przypada na okres od lipca do września. Hibiskusy dobrze radzą sobie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych. Rośliny preferują próchniczne, przepuszczalne, żyzne gleby o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie i umiarkowanej wilgotności. Są to rośliny o dużych potrzebach wodnych oraz pokarmowych. Wymagają regularnego podlewania oraz nawożenia w okresie od wiosny po późnego lata co 3 tygodnie nawozem przeznaczonym do roślin kwitnących. Ketmia bylinowa to roślina mrozoodporna, która świetnie zimuje w gruncie w naszym klimacie.
Do najpiękniejszych odmian ketmii bylinowej zaliczamy:
- Berrylicious o fioletowych kwiatach i wysokości do 130 cm,
- Cranberry Crush - odmiana o pięknych ciemnobordowych i bardzo dużych kwiatach o średnicy nawet do 25 cm. Dorasta do 100 cm wysokości.
- Luna White o białych kwiatach i wysokości do 90 cm,
- My Valentine o pięknych intensywnie czerwonych kwiatach i wysokości do 120 cm.
- Summer Storm o jasnoróżowych kwiatach z malinowymi oczkami. Rośliny osiągają do 150 cm wysokości.
4. Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)
Krwawnik to jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych bylin ogrodowych. Jest on często sadzony w ogrodach ze względu na swoje bardzo okazałe i dekoracyjne kwiaty. Krwawnik dorasta do 80 cm wysokości. Bylina ta występuje w Polsce również w stanie dzikim na łąkach. Roślina należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jej łodyga jest zielona i owłosiona, a liście mają bardzo charakterystyczny wygląd - są one potrójnie lub poczwórniepierzastosieczne w kolorze zielonym albo szaro-zielonym.
Kwiaty krwawnika zebrane są w koszyczki tworzące płaskie baldachogrona na szczytach pędów. Kolor kwiatów jest zależny od odmiany i może być biały, żółty, różowy, czerwony, bordowy, karminowy czy fioletowy. Termin kwitnienia jest długi- od czerwca aż do października. Rośliny są w pełni mrozoodporne i łatwe w uprawie. Preferują stanowiska słoneczne i suche oraz żyzną próchniczną przepuszczalną glebę. W czasie upałów wymagają regularnego podlewania. Możemy je kilka razy w sezonie zasilić nawozem naturalnym na przykład gnojówką z pokrzyw albo biohumusem.
Najpiękniejsze odmiany krwawnika to:
- Carnea o ciemnokarminowych kwiatach,
- Fanal o jasnoczerwonych kwiatach,
- Sammetriese o intensywnie czerwonych kwiatach,
- Red Beauty - odmiana, której kwiaty są różowo-czerwone,
- Rosea o kwiatach różowych lub liliowych.
5. Mikołajek alpejski (Eryngium alpinum)
Jest to bardzo interesująca bylina z rodziny selerowatych (Apiaceae) o nietypowym i niezwykle oryginalnym wyglądzie. Występuje ona dziko w nadmorskich oraz górzystych rejonach Europy. Mikołajek dorasta do 70 cm wysokości, ma krzaczasty pokrój i wzniesione, sztywne, rozgałęzione pędy. Liście tego gatunku są bardzo specyficzne - są one siedzące, powcinane i mają ząbkowane kolczaste brzegi. Blaszka liściowa ma kolor szaroniebieski i widoczne są na niej wyraźnie zaznaczone nerwy. Kwiaty mikołajka są dosyć drobne, ale za to bardzo liczne. Podobnie jak liście, są one bardzo oryginalne. Kwiatostany mają kształt główkowaty. Są one kolczaste, cylindryczne, grube i stojące. Kwiaty są w kolorze srebrzysto-niebieskim. Kwiatostan od dołu jest otoczony sporą kryzą składającą się z kilkunastu pierzastych i kolczastych podsadek w kolorze szaro-niebieskim. Mikołajki kwitną w okresie od czerwca do sierpnia. Kwiaty, pomimo iż są naprawdę bardzo specyficzne i kolczaste, to jednak są miododajne i bardzo atrakcyjne dla owadów.
Mikołajek alpejski
Roślina preferuje stanowiska słoneczne oraz przepuszczalną umiarkowanie wilgotną glebę - najlepiej piaszczystą lub wapienną. Pamiętajmy, że gatunek ten bardzo nie lubi zbyt mokrego podłoża. Za to dobrze znosi nawet dłuższe okresu suszy. Nie wymaga zbyt częstego podlewania ani nawożenia. Mikołajek na odpowiednim stanowisku w lekkim przepuszczalnym podłożu zimuje doskonale. Problemy mogą się pojawić przy zimowaniu w ciężkiej i mocno wilgotnej ziemi - w takich warunkach roślina może przemarzać i gnić.
Do najpiękniejszych odmian mikołajka alpejskiego należą:
- Blue Jackpot - odmiana o niebieskich kwiatach i wysokości do 50 cm,
- Blue Star o niebiesko - fioletowych kwiatach,
- Jos Eijking o niebieskich kwiatach,
- Questar Silver o wyjątkowej urody srebrno-zielonych kwiatach.
6. Orlik błękitny (Aquilegia caerulea)
Orliki należą do rodziny jaskrowatych i wywodzą się z Ameryki Północnej, gdzie rosną dziko na terenach górskich. Orlik błękitny uważany jest za jedna z najpiękniejszych bylin ogrodowych ze względu na swoje wyjątkowo dekoracyjne kwiaty. Trzeba jednak pamiętać, że jest to roślina trująca i lepiej zrezygnować z jej uprawy, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Orliki w zależności od odmiany osiągają od 20 do 80 cm wysokości. Ich głęboko klapowane liście są osadzone na długich ogonkach, mają zielony kolor i są owłosione od spodu.
Łodygi są proste i wzniesione - rzadko się rozgałęziają. Kwiaty orlika błękitnego są po prostu przepiękne. Mają kształt trąbek, które na końcu przechodzą w ostrogi. Mają one długość do 7 cm i średnicę do 8 cm. U podstawowego gatunku kwiaty są niebiesko-białe. Orlik występuje jednak także w wielu odmianach o innym kolorze kwiatów na przykład białym, żółtym, czerwonym, fioletowym czy różowym. Rośliny kwitną od maja do sierpnia. Orliki są bardzo łatwe w uprawie. Jest to gatunek w pełni mrozoodporny. Rośliny ładnie rosną zarówno na stanowisku słonecznym, jak i w cieniu. Warto jednak wiedzieć, że w cieniu i półcieniu mocniej kwitną. Lubią piaszczysto-próchnicze umiarkowanie żyzne i umiarkowanie wilgotne podłoże.
Ciekawe odmiany orlika to:
- Blue White o kwiatach niebiesko-białych,
- Heavenly Blue w kolorze biało- liliowym,
- Red Hobbit o czerwono-białych kwiatach,
- Rose White o różowo-białych kwiatach,
- Spring Magic White w kolorze białym.
7. Tojad (Acontium)
Tojad to bylina z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) dziko rosnąca na terenie Europy oraz Azji. W Polsce tojad występuje w naturze w Tatrach, Sudetach i Karpatach. Jako rośliny ozdobne dużą popularnością cieszą się takie gatunki tojadów jak tojad mocny, ogrodowy oraz niebieski. Zanim jednak zdecydujemy się na ich uprawę, pamiętajmy, że wszystkie tojady to rośliny silnie trujące. Szkodliwe może okazać się nawet dotknięcie roślin. Lepiej więc nie sadzić ich w ogrodzie, jeśli w domu są małe dzieci.
Tojad Acontium
Tojady to wysokie rośliny dorastające do 100-120 cm o wzniesionych słabo rozgałęzionych pędach, które w zależności od gatunku mogą być nagie lub ulistnione. Liście tych roślin są duże dłoniasto klapowane lub podzielone często ząbkowane. Grzbieciste kwiaty tojadów są zebrane w groniaste kwiatostany. Mogą one mieć kolor biały, niebieski, fioletowy lub purpurowy. Kwitną od lipca do września. Tojady lubią stanowiska półcieniste bez silnego bezpośredniego promieniowania słonecznego. Rośliny najładniej rosną w wilgotnych próchniczno-gliniastych zasobnych ziemiach. Tojady nie lubią suszy - wymagają regularnego podlewania od wiosny do jesieni. Bardzo lubią też nawożenie organiczne.
Najpiękniejsze gatunki i odmiany tojadów to:
- tojad mocny Aconitum firmum, który można spotkać dziko w Tatrach, Sudetach i Karpatach,
- tojad niebieski Aconitum napelus w odmianie Album o dużych białych kwiatach oraz w odmianie Carneum o kwiatach różowych.
- tojad ogrodowy Aconitum x cammarum, który dostępny jest w wielu różnych odmianach na przykład Bicolor o niebieskich kwiatach, Gletschereis w kolorze białym oraz Newry Blue o kwiatach fioletowo-niebieskich.
Byliny świetnie sprawdzą się w każdym ogrodzie. Będą pięknie się prezentować zarówno w ogrodach wiejskich, jak i miejskich. Wymienione gatunki będą pasowały do ogrodów naturalistycznych, sielskich, rustykalnych, ale także w stylu romantycznym i łąkowym. Eleganckie orliki, tojady i ketmie będą się pięknie prezentować także w ogrodach klasycznych. Natomiast mikołajki czy ciemierniki to wręcz wymarzone rośliny do ogrodów industrialnych i nowoczesnych. Z kolei astry i krwawniki są na tyle uniwersalne, że będą pasować do każdej aranżacji ogrodowej.
Byliny możemy wysiać samodzielnie z nasion lub kupić na wiosnę gotowe sadzonki roślin w kwiaciarni, centrum ogrodniczym bądź na bazarku. Wybierając młode rośliny, zwróćmy uwagę na to, by były one zdrowe. Nie powinny być zwiędnięte, mieć pożółkłych liści ani żadnych podejrzanych plam na liściach i łodygach.
Komentarze