Domek narzędziowy - sprawdzony sposób na zachowanie porządku w ogrodzie

Domek narzędziowyWłaściciele ogródków, zarówno tych działkowych, jak i przydomowych wiedzą doskonale, jak trudne jest utrzymanie porządku wśród rzeczy służących im do pielęgnacji tychże miejsc. Pozostawienie ich niedostatecznie zabezpieczonych przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych szybko doprowadzi do zniszczenia, a upychanie w kątach np. garażu również się nie sprawdza. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie domku narzędziowego.

Co warto wiedzieć o domach narzędziowych?

Domki narzędziowe to proste konstrukcje, które zostały stworzone po to, aby móc zebrać wszystkie narzędzia, akcesoria oraz urządzenia do pielęgnacji ogrodu w jednym miejscu. Tego typu budynek zapewnia im ochronę, dzięki której nie niszczą się i można z nich korzystać przez długi czas. Ponadto ogromną zaletą takiego rozwiązania jest to, że wreszcie wszystkie rzeczy mają swoje miejsce, nie tworzy się bałagan, a chcąc przeprowadzić jakiekolwiek prace ogrodowe, nie trzeba tracić czasu na poszukiwanie potrzebnych narzędzi.

Domki sprawdzają się zarówno w małych, jak i dużych ogrodach, gdyż ich rozmiar bez problemu można dopasować do swoich potrzeb. Minimalne wymiary, jakie powinien posiadać tego rodzaju budynek, to 200 × 130 cm. Oczywiście, jeśli tylko powierzchnia ogrodu na to pozwala, a ilość rzeczy, która potrzebuje swojego własnego miejsca, jest znaczna, można wybrać domek narzędziowy o wymiarach 300 × 200 cm, bądź większy. Duża przestrzeń pozwoli na przechowywanie również innych rzeczy, z których korzysta się na świeżym powietrzu tylko w sezonie letnim, a więc mebli ogrodowych, czy np. rowerów, hulajnóg i innych dziecięcych zabawek.

Domek narzędziowy

Domek narzędziowy: lepiej zbudować czy kupić gotowy?

Domek ogrodowy to nie jest to skomplikowana konstrukcja, więc jeśli ktoś ma czas, siłę oraz niezbędne materiały, to śmiało może spróbować budować go na własną rękę.

Trzeba jednak przyznać, że wybór gotowego domku ma wiele zalet. Przede wszystkim oszczędza się czas i energię, którą można spożytkować w inny sposób. Jeśli jednak to kogoś nie przekonuje, to warto zwrócić uwagę na to, że gotowe domki są wykonane z różnego rodzaju materiałów, które nie są tak łatwo dostępne dla osób prywatnych. Ponadto koszty związane z zakupem akcesoriów czy brakujących narzędzi niezbędnych do samodzielnej budowy, mogą przekroczyć koszt kupna gotowej konstrukcji. Ostatnia kwestia, o której warto wspomnieć, związana jest z różnorodnością dostępnych domków narzędziowych. Gotowe budynki na narzędzia mają dodatkowe udogodnienia, są trwałe i łatwe w montażu, dlatego naprawdę warto zwrócić na nie uwagę.

Jakie są rodzaje domków narzędziowych?

Gotowe domki narzędziowe zbudowane są z trzech podstawowych materiałów:

  • z drewna,
  • z metalu,
  • z tworzyw sztucznych.

Bez wątpienia najpopularniejsze są konstrukcje drewniane. Wynika to z faktu, iż jest to materiał wytrzymały, ładny i naturalny, dzięki czemu wspaniale współgra z przyrodą, w której otoczeniu ma się przecież znajdować. Drewniane domki są ekologiczne, a ich dostępność ogromna, dzięki czemu bez trudu można znaleźć odpowiedni kolor, wymiar oraz kształt. Jedyną wadą jest konieczność konserwacji drewna przynajmniej raz do roku.

Metal, a konkretnie stal nierdzewna, aluminium lub stal ocynkowana to również częsty wybór. Wygląd metalowych domków pasuje do ogrodów w nowoczesnym stylu, a do ich zalet można zaliczyć prostotę, lekkość oraz wytrzymałość. Co więcej, niektóre modele można pomalować na wybrany przez siebie kolor. Ciekawą opcją są także domki metalowe pokryte specjalną warstwą antykorozyjną, wykonaną z materiału drewnopodobnego, dzięki czemu całkiem nieźle imitują prawdziwe drewno. Minusem w tym przypadku może być to, że metal mocno się nagrzewa, dlatego trzeba pamiętać o wentylacji takiego budynku.

Ostatnia opcja, czyli domki na narzędzia z tworzywa sztucznego to rozwiązanie, które jest najbardziej mobilne. Z łatwością można je przenieść w razie potrzeby w inne miejsce. Ponadto konstrukcje wykonane z poliwęglanu są odporne na promieniowanie UV, a także trudne warunki pogodowe. Winyl natomiast, z którego również tworzone są domki, jest ognioodporny. Ponadto konstrukcje z tworzyw sztucznych niezwykle łatwo utrzymać w czystości, a do tego nie wymagają konserwacji.

Domek narzędziowy

Jak i gdzie ustawić domek na narzędzia?

Domek na narzędzia powinien być tak ustawiony, aby zajmować jak najmniej miejsca w ogrodzie, a jednocześnie zapewniać łatwy dostęp do wszystkich znajdujących się w nim przedmiotów. Warto rozważyć także stworzenie utwardzonej ścieżki prowadzącej do tego budynku. Aby obecność tej niewielkiej konstrukcji nie wpływała zbytnio na całość aranżacji ogrodu, najlepiej wybrać miejsce zlokalizowane w jednym z rogów działki. Dodatkowo można wokół niego zasadzić krzewy, drzewa lub rośliny pnące, które sprawią, że nie będzie on w żadnym stopniu szpecił ogrodu, a może wręcz przeciwnie, doda mu uroku. Planując usytuowanie domku narzędziowego, należy również wziąć pod uwagę to, czy będzie konieczne wykonanie podmurówki.

Komentarze