Jak odnowić parkiet? Renowacja i naprawa parkietu

Renowacja parkietuDrewniana podłoga to trwałe, ekologiczne i bardzo eleganckie rozwiązanie. Drewno jest materiałem bezpiecznym, ciepłym w dotyku, idealnie wycisza i ociepla podłogę. Drewniany parkiet lub panele są bardzo wytrzymałe i z pewnością posłużą nam przez lata. Jednak nie można zapominać, że zużywanie się drewnianej podłogi z czasem to proces naturalny. Z tego powodu w niektórych przypadkach renowacja (odnowienie) starego parkietu jest wskazana.

Z biegiem lat powierzchnia drewnianej podłogi ściera się w wyniku jej codziennego użytkowania. Pomiędzy deskami mogą pojawiać się nieestetyczne szczeliny, a przy bardzo intensywnej eksploatacji pomieszczenia nawet większe ubytki w klapkach podłogowych. Nie oznacza to jednak wcale, że musimy od razu wymieniać naszą drewnianą podłogę na nową. Dzięki kilku zabiegom technicznym parkiet może odzyskać dawny blask. Dowiedz się, jak odnowić stary parkiet.

Kiedy parkiet wymaga odnowienia?

Drewno, z którego wykonane są klepki parkietu czy panele podłogowe to materiał naturalny, który z biegiem lat ulega zużyciu i różnego rodzaju uszkodzeniom mechanicznym. To, jak często należy wykonywać renowację parkietu, zależy od sposobu i intensywności jego użytkowania.

O odświeżeniu naszej podłogi powinniśmy pomyśleć wtedy, gdy:

  • powierzchnia parkietu zrobi się matowa i poszarzała,
  • lakier pokrywający parkiet jest wyraźnie przetarty lub złuszczony,
  • pojawiły się widoczne przerwy pomiędzy poszczególnymi klepkami parkietu,
  • w drewnie widoczne są różnego rodzaju ubytki i uszkodzenia mechaniczne,
  • klepki podłogowe nie trzymają się podłoża (są ruchome).

W powyższych przypadkach konieczne jest uzupełnienie ubytków w drewnie, cyklinowanie parkietu i jego ponowne lakierowanie lub olejowanie.

Jeśli nasza podłoga nie jest lakierowana, a jej powierzchnia nie jest zniszczona, a jedynie straciła swój blask i wygląda na nieco poszarzałą, wówczas tak gruntowna renowacja parkietu nie jest konieczna. W takim przypadku wystarczy z reguły porządne umycie podłogi i jej olejowanie. Dzięki takiemu zabiegowi podłoga od razu pojaśnieje i wróci jej pierwotny kolor.

Z kolei w przypadku parkietu lakierowanego bez dużych uszkodzeń, gdzie lakier nie odchodzi, a jedynie widoczne są w nim drobne rysy czy uszkodzenia, również nie trzeba podłogi cyklinować. Wystarczy uzupełnić ubytki w lakierze za pomocą specjalnego mazaka do drewna lub wosku koloryzującego. Jeśli lakier jest uszkodzony w wielu miejscach, wtedy lepiej zmatowić go wełną szklaną, a następnie odkurzyć i od nowa polakierować.

Jeżeli nasz parkiet jest mocniej uszkodzony w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji, bardzo intensywnego użytkowania czy upływu lat, wówczas trzeba będzie go gruntownie odnowić. Przyjrzyjmy się bliżej temu procesowi.

Jak odnowić parkiet? Renowacja i naprawa parkietu krok po kroku

Przed przystąpieniem do renowacji podłogi należy oczywiście wynieść z pomieszczenia wszystkie meble. Zdejmujemy również firanki, zasłonki i rolety i zabezpieczamy okna folią, aby się nie zabrudziły, ponieważ w procesie cyklinowania powstaje mnóstwo pyłu.

Drewnianą podłogę odnawia się w trzech etapach. Najpierw usuwa się metodą szlifowania uszkodzoną i poszarzałą wierzchnią warstwę lakieru i drewna, następnie uzupełnia się większe ubytki w parkiecie, a na koniec impregnuje się drewno olejem lub lakieruje.

Renowacja parkietu w trzech krokach przebiega następująco:

1. Cyklinowanie parkietu

Cyklinowanie jest konieczne wtedy, gdy lakier na powierzchni podłogi lub powierzchnia niepolakierowanych desek jest wyraźnie zniszczona. Lakier może odpryskiwać i łuszczyć się z różnych powodów. Częstym problemem jest niestety niewłaściwa pielęgnacja podłogi środkami zawierającymi parafinę i silikony.

Uszkodzoną powierzchnię parkietu trzeba wyszlifować. W przypadku klasycznego parkietu przyklejonego do podłogi najczęściej do tego celu używa się cykliniarek taśmowych. Pod grzejnikami, we wnękach i innych trudno dostępnych miejscach stosuje się natomiast szlifierki krawędziowe.

Parkiet cyklinuje się od 3 do 5 razy w zależności od stopnia jego zniszczenia. Przy każdym szlifowaniu zmienia się papier ścierny w maszynie na drobniejszy. Przy cyklinowaniu podłóg wykonanych z miękkich gatunków drewna takich jak klon jawor, sosna, świerk czy modrzew używa się kolejno papieru ściernego o gradacji 36, 40, 60, 80 i 120. Z kolei w przypadku twardych gatunków drewna jak na przykład dąb czy jesion, papier użyty do ostatniego szlifowania jest odrobinę grubszy. Cyklinuje się kolejno gradacjami: 36, 40, 60, 80 i 100.

2. Wypełnianie ubytków w podłodze

Jeśli pojedyncze klepki podłogowe są mocno zniszczone, wówczas trzeba je po prostu wymienić na nowe. Przy mniejszych uszkodzeniach i ubytkach świetne efekty daje szpachlowanie za pomocą preparatu zawierającego żywice celulozowe lub wodne.

Naprawa - wypełnienie parkietu

W uzupełnianiu ubytków czy przestrzeni pomiędzy klepkami parkietowymi wykorzystuje się także materiał drewniany w postaci pyłu z cyklinowania podłogi.

Kiedy wszystkie uszkodzenia zostaną już wypełnione, podłogę szlifuje się jeszcze raz papierem ściernym o drobnej gradacji. Po tym zabiegu należy ją dokładnie odkurzyć i można już przystąpić do lakierowania bądź olejowania podłogi.

3. Lakierowanie lub olejowanie parkietu

Zabezpieczenie powierzchni podłogi to ostatni etap jej renowacji. Aby podłoga była odporna na wilgoć, zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne, konieczna jest jej impregnacja. Lakierowanie to rozwiązanie trwalsze, a po jego wykonaniu podłoga będzie miała ładniejszy połysk. Z kolei olejowanie, choć wymaga częstszego ponawiania, to jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej ekologicznym, a olejowana podłoga wygląda bardziej naturalnie. To, jaką metodę wybierzemy, zależy od naszych gustów i preferencji.

Końcowy etap renowacji parkietu przebiega następująco:

Lakierowanie parkietu
Pamiętajmy, że lakier można nakładać tylko na parkiet, który uprzednio również był lakierowany. Nie jest możliwe polakierowanie podłogi, która już wcześniej była olejowana, ponieważ lakier nie będzie się na niej prawidłowo trzymał.

Lakier nakłada się na powierzchnię drewna za pomocą pędzla, wałka lub ciśnieniowego pistoletu natryskowego. Cały proces powtarza się 2 lub 3- krotnie w kilkunastogodzinnych odstępach czasu. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw lakieru nie powinno minąć więcej niż 24 godziny.

Im grubszą warstwę lakieru nałożymy na parkiet, tym będzie on bardziej odporny na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie wody. Trwałość lakieru zależy w dużej mierze do jego jakości. Warto więc wybrać preparat droższy, ale za to sprawdzony i trwały. Dzięki temu podłoga nie będzie wymagała ponownego gruntownego remontu przez długie lata.

Olejowanie parkietu

Olejowanie parkietu
W przypadku parkietu przeznaczonego do olejowania trzeba pamiętać, aby ostatniego szlifowania przy cyklinowaniu nie wykonywać zbyt drobnym papierem ściernym, ponieważ mogłoby to spowodować zamknięcie porów w drewnie, a tym samym gorsze wnikanie oleju.

Olejowanie drewnianej podłogi można przeprowadzić dwoma metodami.

Pierwszą z nich jest olejowanie na zimno. Jest to prosta ręczna praca, gdzie olej nakłada się na drewniane klepki podłogowe za pomocą pędzla, wałka, gąbki lub szpachli. Olejowanie przeprowadza się w 2-3 etapach. Najpierw nakłada się pierwszą warstwę oleju, która następnie polerowana jest polerka jednotarczową. W zależności od rodzaju użytego oleju i zaleceń jego producenta, kolejną warstwę można nałożyć po upływie od 4 do 12 godzin. Po czym ją również polerujemy. Analogicznie wykonywane jest trzecie olejowanie.

W przypadku olejowania na zimno trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ choć sama praca nie zajmuje wiele czasu, to olejowanej podłogi można bezpiecznie używać dopiero po 10- 14 dniach.

Drugą metodą olejowania parkietów jest olejowanie na gorąco. Wykonuje się je przy pomocy urządzenia o nazwie thermpad. Jest to proces polegający na wcieraniu rozgrzanego oleju w również rozgrzaną drewnianą posadzkę. Olejowanie metodą na gorąco jest szybsze i znacznie efektywniejsze niż to na zimno, ponieważ pod wpływem podwyższonej temperatury pory w drewnie otwierają się i olej wnika w nie głębiej.

Po około 2,5 godzinach od pierwszego olejowania, wykonuje się drugie. Nie zawsze jednak jest ono potrzebne. Z reguły stosuje się je w pomieszczeniach szczególnie intensywnie eksploatowanych, gdzie podłoga jest bardziej narażona na zniszczenie.

Po 24 godzinach od zakończenia olejowania zaleca się dwukrotne wtarcie w parkiet warstwy wosku, który domknie ładnie pory drewna. Sprawi to, że nasza podłoga będzie bardziej odporna na wilgoć i zabrudzenia.

Podłoga olejowana na gorąco nadaje się do użytkowania po mniej więcej tygodniu od zakończenia prac.

Na przyszłość warto pamiętać, że drewniana podłoga będzie znacznie dłużej w dobrym stanie, jeśli będziemy ją regularnie czyścić i pielęgnować specjalistycznymi preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji drewna. Nigdy nie myjmy naszego parkietu zwykłymi uniwersalnymi detergentami do podłogi. Działają one zbyt agresywnie i mogą zniszczyć drewnianą podłogę.

Bardzo ważne jest również natychmiastowe usuwanie powstałych na podłodze plam, zanim wnikną one w strukturę drewna i staną się trudne do usunięcia. Jeśli więc dojdzie do poważniejszego zabrudzenia parkietu, nie zwlekajmy z jego wyczyszczeniem. Kierujmy się tutaj kilkoma prostymi zasadami. Plamy z krwi zawsze należy usuwać zimną wodą. Z kolei plamy z produktów spożywczych takich jak soki, owoce, warzywa, mleko, piwo czy wino można delikatnie zmyć płynem do naczyń. Ślady długopisu, pisaka lub atrament pomoże zmyć spirytus. Natomiast tłuste plamy na przykład z oleju lub smaru usuniemy benzyną ekstrakcyjną.

Komentarze