Jak zamontować gres w salonie? Czy dylatacja jest niezbędna?

Gres w salonieGres jest niewątpliwie bardzo modny, ale też świetnie się prezentuje. Duże znaczenie ma fakt, że cechuje go solidna wytrzymałość, a przy tym mała nasiąkliwość. Doskonale też współpracuje z ogrzewaniem podłogowym i co istotne można go zamontować samodzielnie. Dziś podpowiemy Wam, jak układać płytki gresowe. Dowiecie się też, czy zastosowanie dylatacji jest niezbędne.

Układanie płytek gresowych - to trzeba wiedzieć

Na początek musicie wiedzieć, że do układania gresu potrzebna będzie zaprawa zaliczana do klasy C1T. Zaprawa powinna być elastyczną bądź wysokoelastyczna. Przed samym montażem należy dokładnie sprawdzić czy wszystkie płytki są idealne, a więc nie posiadają choćby ubytków czy nie różnią się odcieniem. Otóż dobrze przeprowadzony montaż jest bardzo trwały, a usunięcie takich płytek wymaga skuwania. Gdy zaprawa wybrana i płytki przygotowane, to czas zadbać też o przygotowanie podłoża. Jest to niezbędne, gdyż tylko wtedy można uzyskać najlepszą przyczepność kleju. Podłoże powinno być dokładnie wyczyszczone, ale też należy je odkurzyć. Jeżeli na podłożu znajdują się jakieś widoczne ubytki czy też dziury, to niezbędne będzie zastosowanie masy szpachlowej. Sytuacja będzie nieco bardziej skomplikowana jeżeli powierzchnia jest bardzo nierówna. Otóż wtedy należy zastosować masę samopoziomującą. Przygotujcie też odpowiednie kleje montażowe. Teraz można już przejść do kolejnego etapu.

Klejenie płytek - co trzeba wiedzieć?

Skoro podłoże jest przygotowane, to czas rozpocząć układanie płytek. Najlepiej całe płytki umieszczać w miejscach najbardziej widocznych, natomiast na końcach rzędów można ewentualnie zastosować przycięte kawałki. Płytki możecie układać na kilka różnych sposobów. Na pewno najłatwiej jest układać je równolegle bądź z delikatnym przesunięciem. Zdecydowanie trudniej jest układać je pod kątem, a najtrudniejsze jest układanie, gdy zamierzacie mieszać różne wielkości. Wybierając klej montażowy należy postawić na produkt, który gwarantuje wysoką odkształcalność. Polecamy stronę www.ataszek.pl na której znajdziesz wysokiej jakości kleje montażowe. Dzięki temu płytki będą pracować. Jeżeli posiadacie płytki wielkoformatowe, to stosujcie kleje montażowe klasy S1 bądź S2. Teraz możecie już przejść do typowego montażu, a więc należy wyznaczyć kątownikiem prostą linię. Dzięki temu będziecie mogli równo przyklejać gres. Teraz potrzebny będzie klej, który nabieramy i rozprowadzamy za pomocą szpachelki po podłożu. Pamiętajcie, aby wyrównywać warstwę, jeżeli jest zbyt gruba. Do tego celu przyda się packa zębata. Potem wystarczy już tylko położyć płytkę i lekko ją docisnąć. Pamiętajcie, że klej możecie nakładać też obustronnie, zatem zarówno na płytkach, jak i na podłoże.

Gres w salonie

A co z fugowaniem?

Kolejnym ważnym etapem jest fugowanie. Niewątpliwie dzięki niemu płytki gresowe będą jeszcze lepiej się prezentować i nie będą widoczne też spoiny. Nim nałożycie fugę, to musicie dokładnie oczyścić spoiny między płytkami. Dopiero potem możecie nakładać samą fugę, przy czym należy robić to bardzo precyzyjnie, tak aby w jak najmniejszym stopniu zabrudzić płytki. Najlepiej też większe zabrudzenia od razu przecierać suchym ręcznikiem papierowym. Gdy spoiny są już suche, można już przejść do czyszczenia płytek. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnego środka do czyszczenia gresu, choć dobrym wyborem jest też woda z płynem do mycia naczyń. Dzięki temu uzyskacie połysk.

Czy dylatacja jest niezbędna?

Dylatacja w wielu przypadkach jest niezbędna, ale jednak nie zawsze. Zacznijmy może od tego, czym ona jest. Jest to specjalna szczelina, której zadaniem jest przenoszenie obciążeń i zapobieganie obciążeniom. Dzięki temu nie trzeba obawiać się, że płytki będą pękać. Samo wykonanie dylatacji jest niezbędne, jeżeli kubatura pomieszczenia jest spora. Natomiast w przypadku mniejszych pomieszczeń nie jest to już takie konieczne. Zamiast przecinania płyt możecie też zastosować płytę dylatacyjną, np. w formie płyt korkowych. Takie rozwiązanie nie pogarsza estetyki pomieszczenia.

Jak widzicie samodzielny montaż gresu nie jest skomplikowany. Wystarczy tylko nieco zaangażowania i precyzji pracy, a efekt przerośnie Wasze oczekiwania. Zatem nie pozostaje nic innego, jak tylko przejść do wykonania tej pracy.