Jak zrobić ogrodzenie z siatki?

Siatka ogrodzeniowaOgrodzenia z siatki są bardzo często wybierane z uwagi na swoją prostotę oraz niską cenę. W dodatku posiadając odrobinę umiejętności i chęci można takie ogrodzenie wykonać samemu. Jak zrobić ogrodzenie z siatki by było trwałe? Jak przebiega montaż siatki ogrodzeniowej oraz innych elementów, oraz jakich materiałów będziemy potrzebować, aby takie ogrodzenie wykonać? W tym poradniku dowiesz się tych oraz innych rzeczy na temat ogrodzenia z siatki.

Jak rozpocząć montaż ogrodzenia z siatki?

Zanim przystąpimy do wykonywania ogrodzenia z siatki, będziemy potrzebowali odpowiednich materiałów, jednak zanim odwiedzimy sklep budowlany, musimy zadbać o inne rzeczy, takie jak np. obliczenie obwodu terenu, który będziemy ogradzać. Ponadto należy ustalić wysokość ogrodzenia oraz czy ogrodzenie będzie wykonane z podmurówką, czy bez.

Ogrodzenie można wykonać z lub bez podmurówki, jak można się domyślić, ogrodzenie bez podmurówki będzie odpowiednio tańszym rozwiązaniem, lecz niekoniecznie lepszym.

Ogrodzenie z siatki

Materiały potrzebne do wykonania ogrodzenia

Aby rozpocząć prace, musimy zaopatrzyć się w niezbędne do tego materiały. Głównym elementem jest siatka, zatem trzeba się zastanowić jaki rodzaj wybrać. Do wyboru jest wiele siatek ogrodzeniowych, lecz najlepszym wyborem będzie siatka ocynkowana lub taka, która posiada powłokę z PVC - z uwagi na trwałość. Warto wiedzieć, że dobre jakościowo siatki wykonywane są z drutów o średnicy 3 mm. Poza siatką będziemy jeszcze potrzebować:

  • słupków montażowych - słupki początkowe należy zamontować przy każdym rozpoczęciu jak i zakończeniu ogrodzenia, słupki narożne należy zamontować na każdym rogu grodzonego terenu, słupki pośrednie należy zamontować w linii prostej pomiędzy słupkami początkowymi oraz narożnymi. Najlepiej montować w odstępach 2-3 metry,
  • betonu - będzie on nam potrzebny do zabetonowania słupków oraz do podmurówki, jeżeli zdecydujemy się ją wykonać. Można również zdecydować się na podmurówkę prefabrykowaną, ale to wiąże się ze wzrostem kosztów,
  • napinaczy drutu - należy je zamontować na każdym słupku,
  • drutu naprężającego - zapobiega on zdeformowaniu się konstrukcji, zatem jest niezbędny. Należy go zamontować na górze i na dole siatki, zapewni on również sztywność,
  • prętów napinających - należy je zamontować przy słupkach początkowych (1 sztuka), przy słupkach narożnych (2 sztuki), wspomagają one prace montażowe i zapobiegają deformacji ogrodzenia,
  • innych elementów - ponadto będą nam potrzebne odpowiednie śruby, oczka, klucz do przekręcania sub napinających, drut do zaplatania, inne narzędzia.

Montaż ogrodzenia - krok po kroku

Gdy już skompletowaliśmy wszystkie niezbędne materiały to czas, aby zabrać się za wykonanie ogrodzenia. Najpierw warto oczyścić teren, na którym będziemy pracować, wyrównać go, usunąć wszystkie krzewy, drzewka, przeszkadzające korzenie, kamienie itp.

Montaż słupków ogrodzeniowych

Najpierw należy wytyczyć miejsca, w których będziemy umieszczać słupki. Następnie należy wywiercić otwory specjalnym świdrem lub wykopać dołki głębokie na około 80-120 cm, szerokie na około 30 cm, w których słupki zostaną obsadzone i zabetonowane.

Jeżeli ogrodzenie będzie bez podmurówki to słupki można wbetonować bez szalunków, jeżeli będzie podmurówka, musimy wykonać szalunki przed wbetonowaniem słupków. Gdy słupki zostaną osadzone w otworach, należy je ustabilizować i wypoziomować.

Podmurówka

Zdjęcie pochodzi ze strony: https://www.ogbet.pl/podmurowki/.

W przypadku słupków narożnych oraz słupków początkowych, z uwagi na ich umiejscowienie będą one narażone na największe obciążenia, dlatego warto im dostawić dodatkowe podpory. Podpory należy zamontować pod kątem 45 stopni i obsadzić je na wysokość około 2/3 słupka.

Obsadzenie słupków należy sprawdzić za pomocą poziomicy. Jeżeli wszystko jest poprawnie, można zalewać otwory betonem. Po zalaniu należy ponownie sprawdzić poziomicą, czy słupki się nie przestawiły, należy to wykonać, zanim beton zwiąże.

Po wykonaniu tej czynności prace należy przerwać na czas, aż beton dobrze wyschnie - najlepiej na kilka dni.

Ciekawostka - Aby dobrze wypoziomować słupki ogrodzeniowe, można posłużyć się żyłką lub sznurkiem. Słupki dostosowujemy do jednej linii względem przywiązanej żyłki lub sznurka.

Montaż elementów naciągowych

Czas, aby zabrać się za montaż drutów naciągowych, oczywiście pod warunkiem, że beton jest już całkowicie wyschnięty.

Druty naciągowe najlepiej jest zamontować na górze, na środku i na dole ogrodzenia. Na wysokości drutu należy zamontować napinacz z opaską mocująca oraz śrubę z oczkiem. Jeżeli napinacz montujemy na słupku narożnym, należy na opaskę nałożyć dodatkowe oczko, dzięki temu będzie można zamontować na tej samej opasce napinacz w drugim kierunku.

Gdy już mamy zamontowane napinacze, czas, aby zabrać się za montaż drutów napinających. Końce drutów należy przełożyć przez otwory w napinaczach i mocno przykręcić śrubą napinającą (kołowrotki blokują się samoczynnie, zatem nie ma ryzyka, że podczas montażu drut się rozpręży).

Warto mieć na uwadze, że drut najlepiej naciągnąć jednocześnie z obydwu stron, zatem będziemy potrzebować pomocnika do tej czynności.

Gdy druty są już naciągnięte, przyszedł czas, aby zamontować je do słupków pośrednich. Najlepiej zastosować przelotki i umieścić je w nawierconych wcześniej otworach lub można także zastosować metalowe opaski mocujące. Ważne jest, aby drut biegł pionowo.

Montaż siatki

Montując siatkę ogrodzeniową najlepiej jeżeli zaczniemy od słupka początkowego lub narożnego. Przez pierwsze oczka w siatce należy przełożyć drut naprężający i zamontować go w zamocowanych wcześniej śrubach z oczkiem.

Siatkę montujemy, rozwijając ją i montując do każdego słupka z osobna. Przy montażu siatki do słupków pośrednich, należy użyć drutu do zaplatania. Na koniec, siatka ogrodzeniowa powinna zostać przymocowana do drutu naprężającego, za pomocą cienkiego drutu do zaplatania.

Gdy ogrodzenie jest krótsze niż 25 metrów, szybkim sposobem montażu siatki jest rozwinięcie całej siatki i przymocowanie jej bezpośrednio między słupki narożne lub początkowe. Niestety jeżeli ogrodzenie ma powyżej 25 metrów, ten sposób się nie sprawdzi z uwagi na to, że nie będziemy w stanie odpowiednio naprężyć siatki ogrodzeniowej.

Ogrodzenie z siatki leśnej

Najczęściej używa się go np. do ogrodzenia budowy, działki, lub po prostu do wykonania ogrodzenia tymczasowego. Czy montaż takiego ogrodzenia różni się od montaży ogrodzenia z klasycznej siatki? Sprawdźmy.

Montaż ogrodzenia z siatki leśnej

Podobnie jak w przypadku montażu klasycznego ogrodzenia z siatki, prace należy rozpocząć od uprzątnięcia terenu, na którym będziemy montować ogrodzenie.

Montaż słupków (często drewnianych, czasami metalowych) należy wykonać, wkopując je w ziemie na głębokość około 50 cm. Rozstaw słupków powinien wynosić 2 do 3 metry. Słupki narożne warto wkopać nieco głębiej, czyli na około 60 - do 70 cm.

Gdy używamy słupków drewnianych to przed umieszczeniem ich w ziemi, warto je zaimpregnować. Słupki muszą być wypoziomowane oraz obsadzone tak, aby stabilnie stały w ziemi.

Siatkę mocujemy do słupków za pomocą skobli do mocowania (są to gwoździe w postaci literki U). Gwoździe ocynkowane sprawdzą się najlepiej z uwagi na swoją trwałość.

Gdy wybierzemy słupki metalowe, nie użyjemy gwoździ, zatem należy wybrać drut montażowy, którym przymocujemy siatkę do słupków.

Co jeśli teren pod montaż ogrodzenia jest nierówny?

Jeżeli jest taka możliwość i nierówności nie są duże, można postarać się wyrównać teren samemu. Jeżeli natomiast spadek terenu jest wyraźny, musimy dostosować się do panujących warunków.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym, że ogrodzenie wykonane z siatki sprawdzi się tylko w przypadku gdy spadek terenu nie jest większy niż 24%.

W takich przypadkach rozwiązaniem może być montaż ogrodzenia po skosie równoległym. Nazywamy tak ogrodzenie, którego górna krawędź jest równa do zbocza.

Podsumowanie

Gdy już wiesz jak wykonać ogrodzenie z siatki ogrodzeniowej lub siatki leśnej, możesz zabrać się do pracy. Pamiętaj jednak o niezbędnych materiałach oraz rozważ zatrudnienie pomocnika, gdyż nie wszystkie czynności możesz wykonać samemu.

Pamiętaj również o wyborze dobrych materiałów, szczególnie chodzi o siatki ogrodzeniowe. Te słabej jakości, bądź niezabezpieczone często korodują lub są mało trwałe. Siatki ogrodzeniowe jak i inne niezbędne materiały znajdziesz w stacjonarnych sklepach budowlanych lub w sieci.

Komentarze