Nasiona większości popularnych kwiatów ogrodowych i balkonowych wysiewamy wiosną. Jednak niektóre gatunki sieje się już jesienią, ponieważ ich nasiona, aby skiełkować, muszą przejść okres przechłodzenia. Pod wpływem działania niskich temperatur rozkładają się bowiem zawarte w nich inhibitory kiełkowania. Są też takie rośliny, których nasiona możemy wysiać zarówno wiosną, jak i jesienią. Wybierając siew jesienny, przyspieszymy ich wegetację oraz kwitnienie.
Jesienny siew nasion nie jest trudny. Dzięki jego zastosowaniu będziemy cieszyć się zielonym i kwitnącym ogrodem już od wczesnej wiosny. Przygotowanie podłoża i sama technika siewu jest podobna jak w przypadku siewu wiosennego. Trzeba jedynie zadbać o to, aby nasiona lub siewki ładnie przezimowały i przywitały pierwsze wiosenne promienie słońca w dobrej kondycji.
Jakie gatunki kwiatów siejemy jesienią?
Do najpiękniejszych gatunków wiosennych i letnich kwiatów, które warto, wysiać już jesienią należą:
Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica)
Niezapominajka to popularna roślina wiosenna z rodziny szorstkolistnych Boraginaceae, która występuje dziko w Europie oraz Azji. Rozgałęzione pędy tego gatunku dorastają maksymalnie do 60 cm wysokości. Liście są soczyście zielone osadzone na długich ogonkach i mają kształt eliptyczny lub szeroko podługowaty. Cała roślina jest miękko owłosiona.
Kwiaty niezapominajki mają wielkości 5-7 mm i są zebrane w kwiatostany w postaci sierpików. Kwitnienie tego gatunku przypada na okres późnowiosenny (maj-czerwiec). Kolor kwiatów jest uzależniony od odmiany i może być niebieski, biały lub delikatnie różowy.
Owocem tej rośliny jest rozłupka.
Niezapominajki są tolerancyjne wobec warunków siedliskowych, odporne i łatwe w uprawie. Jednak najlepiej czują się w żyznych umiarkowanie wilgotnych glebach i na stanowiskach słonecznych. W cieniu będą słabiej kwitły. Rośliny wysiane pod koniec września będą obficie kwitły już następnej wiosny. Jeśli zastosujemy siew wiosenny, to może się zdarzyć, że niezapominajki zakwitną dopiero w drugim roku.
Odmiany niezapominajek
- Music o intensywnie niebieskich dużych kwiatach,
- Snowsylva o śnieżnobiałych kwiatach,
- Nina Rosea - odmiana karłowa kwitnąca na różowo.
Nagietek lekarski (Calendula officinalis)
Należący do rodziny astrowatych Asteraceae nagietek występuje dziko na południu Europy. Rośliny mają silnie rozkrzewione łodygi osiągające do 70 cm wysokości. Ich liście są duże łopatkowate lub lancetowate. Roślina pokryta jest szorstkimi włoskami.
Kwiatostany w postaci koszyczków występują w różnych odcieniach pomarańczu i żółci. Ich średnica dochodzi do 6 cm i są bardzo dekoracyjne. Nagietki kwitną bardzo obficie od czerwca aż do późnej jesieni, a w ciepłych latach w czasie bezmroźnych zim zdarza się nawet, że kwitną nawet do grudnia.
Owocem tego gatunku są duże beżowe niełupki o księżycowatym kształcie.
Nagietki mają małe wymagania siedliskowe i są bardzo łatwe w uprawie. Preferują średnio zwięzłe, umiarkowanie żyzne gleby i słoneczne stanowiska. Nasiona zwykle wysiewa się wprost do gruntu w kwietniu, jednak warto to zrobić już w poprzednim roku na jesień, aby przyspieszyć kwitnienie roślin.
Odmiany nagietków
- Promyk o pięknych pomarańczowych kwiatach,
- Tokaj o kwiatach intensywnie żółtych,
- Apricot Beauty o morelowych pstrokatych kwiatach,
- Cream Beauty o cytrynowych kwiatach,
- Pink Surprise o różowo-łososiowym zabarwieniu kwiatów.
Ostróżeczka ogrodowa (Consolida ajacis (syn. Delphinium ajacis))
Ta dziko rosnąca w krajach śródziemnomorskich oraz na Krymie wyjątkowej urody roślina należy do rodziny jaskrowatych Ranunculaceae. Jest to gatunek wysoki, dorastający do 1 metra, o słabo rozgałęzionych łodygach i delikatnych pierzastosiecznych liściach.
Kwiaty wyrastają w okazałych szczytowych gronach i mają charakterystyczną długą ostrogę. Występują kolorach białym, różowym, fioletowym, lub niebieskim i zakwitają w czerwcu oraz lipcu.
Owocem ostróżeczki jest mieszek.
Jest to popularny gatunek jednoroczny, bardzo dekoracyjny i łatwy w uprawie. Rośliny głęboko się korzenią, dlatego preferują zwięzłe umiarkowanie wilgotne gleby. Najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru.
Nasiona ostróżeczki można wysiać zarówno wiosną, jak i jesienią roku poprzedniego. Pamiętajmy, że są to rośliny duże, które potrzebują miejsca, jesienne siewki należy przerwać co 10 cm już wczesną wiosną, aby zapewnić roślinom jak najlepsze warunki wzrostu.
Odmiany ostróżeczki
- Exquisite Rose o jasnoróżowych długich i gęstych kwiatostanach,
- Sublime bicolor o niezwykłej urody intensywnie niebieskich kwiatach z białymi przebarwieniami.
Najczęściej jednak w sprzedaży znajdziemy mieszkanki nasion, z których wyrosną rośliny o białych, różowych oraz niebieskich kwiatostanach. Najpopularniejsze są te z grup Kalsey, Sydney, czy Juno.
Zawilec czteropłatkowy (Anemone tetrasepala)
Jest należący do rodziny jaskrowatych Ranunculaceae to gatunek pochodzący z Himalajów. Dorasta on do 70 cm wysokości i ma intensywnie zielone dłoniaste liście, które podzielone są najszersze odcinki.
Zawilec jest byliną kwitnącą przez całe lato. Jego kwiaty są białe, 4-płatkowe i występują po kilka na końcach pędów.
Jest to gatunek łatwy w uprawie, choć mało znany i dosyć rzadko spotykany w Polskich ogrodach. Rośliny preferują stanowiska lekko zacienione i zasobne próchniczno-torfowe umiarkowanie wilgotne gleby. Rozmnaża się je przez siew nasion wprost do gruntu jesienią.
Chaber bławatek (Centaurea cyanus)
Ten przedstawiciel rodziny astrowatych Asteraceae, który rośnie dziko w całej Europie. Najczęściej spotykany jest na miedzach, polach i dzikich łąkach. Rośliny osiągają wysokość od 20 do 50 cm, a ich łodygi są rozgałęzione i mają szarozielony kolor. Dolne liście chabrów są pierzastozłożone, a górne lancetowate.
Koszyczki kwiatowe składają się wyłącznie z kwiatów rurkowatych. Te brzeżne są długie i lejkowate, a środkowe o wiele krótsze. Typowym kolorem dla kwiatów tego gatunku jest szafirowy niebieski. Dostępne są też odmiany kwitnące na biało, różowo, a nawet czerwono. Rośliny kwitną obficie od końca czerwca do końca lata.
Owocem są jasnoszare niełupki z aparatem lotnym.
Chabry najlepiej rosną na lekkich umiarkowanie wilgotnych glebach na stanowiskach bardzo słonecznych. W cieniu bardzo słabo kwitną. Nasiona tego gatunku również możemy wysiać zarówno jesienią, jak i wiosną. W przypadku siewu jesiennego rośliny zakwitną wcześniej.
Odmiany chabra bławatka
- White Beauty o białych kwiatach,
- Rose Beauty o jasnoróżowym zabarwieniu kwiatów,
- Red Boy o kwiatach czerwonych,
- Blue Submarine o typowym dla gatunku intensywnie szafirowym zabarwieniu kwiatów.
Siew nasion jesienią - zasady
1. Przygotowanie podłoża
Przed przystąpieniem do siewu należy dobrze przygotować podłoże. Robimy to na 7-10 dni przed siewem. Przede wszystkim usuwamy bardzo dokładnie wszystkie rosnące na rabacie, czy kwietniku przekwitłe rośliny letnie. Trzeba pozbyć się również chwastów.
Kolejne kroki to spulchnienie ziemi oraz jej wzbogacenie w składniki pokarmowe. Jeśli podłoże jest bardzo zbite, warto je przekopać. W większości przypadków wystarczy jednak spulchnienie ziemi za pomocą motyki. Wymieszajmy też dokładnie glebę z nawozem naturalnym w postaci kompostu lub zastosujemy jesienny nawóz mineralny fosforowo-potasowy.
Na koniec dobrze wyrównajmy powierzchnię ziemi za pomocą grabi ogrodowych.
2. Termin siewu
Najlepszym terminem na jesienny siew nasion jest przełom września i października. Nigdy nie zwlekajmy dłużej niż do 15 października, ponieważ po tym terminie temperatury stają się już zbyt niskie, zwłaszcza w nocy.
3. Metoda siewu
Jesienią nasiona wysiewamy nieco głębiej niż przy wiosennym siewie. Przy czym pamiętajmy, że głębokość siewu może się również różnić w zależności od gatunku rośliny, dlatego dokładnie zapoznajmy się z zaleceniami producenta nasion znajdującymi się na opakowaniu. Jeśli nasiona pochodzą z własnego zbioru, to warto najpierw poszukać informacji o sposobie ich wysiewu.
Najpraktyczniejszą i najwygodniejszą metodą siewu jest siew rzędowy. Dzięki niemu nie pomylimy siewek wschodzących roślin ozdobnych z siewkami chwastów. Łatwiej będzie też dokonać przerywki roślin przy ich nadmiernym zagęszczeniu.
Nasiona możemy wysiać punktowo lub w rowek zrobiony w ziemi. Ta pierwsza metoda jest stosowana najczęściej w przypadku dużych nasion, a ta druga przy nasionach drobniejszych.
4. Zimowanie
Tutaj wszystko zależy od gatunku. Niektóre nasiona skiełkują dopiero na wiosnę po przejściu okresu przechłodzenia niezbędnego do rozłożenia inhibitorów kiełkowania w nich zawartych. Są również gatunki, które skiełkują już jesienią jeszcze przed nadejściem mrozów, więc zimować będą młode siewki. W przypadku łagodnej zimy rośliny bez problemu przetrwają do wiosny. Nic nie powinno im się stać również przy mroźnej i śnieżnej aurze. Śnieżny puch będzie stanowił dla nich naturalną ochronę przed przemarznięciem.
Sytuacja jest nieco trudniejsza przy tak zwanym suchym mrozie, gdy temperatury spadają znacznie poniżej zera, a nie pada śnieg. W takim przypadku konieczne będzie zabezpieczenie młodych siewek przed działaniem niskich temperatur. W tym celu możemy okryć rabaty, na których wysialiśmy rośliny agrowłókniną lub gałązkami iglaków. Na wiosnę (kwiecień) okrywę zdejmujemy.
Wśród wiosennych i letnich roślin kwitnących jest wiele ciekawych gatunków, których siew zaleca się wykonać już jesienią poprzedniego roku. W wyniku globalnego ocieplania się klimatu, zimy w Polsce stają się coraz łagodniejsze. W praktyce więc ryzyko przemarznięcia młodych siewek jest niewielkie, a korzyści z jesiennego siewu nasion ogromne. W kwietniu-maju, kiedy tradycyjnie sieje się kwiaty letnie, nasze rośliny będą już sporymi siewkami. Przekłada się to realnie na przyspieszenie ich kwitnienia.
Nie obawiajmy się, że rośliny wysiane już jesienią również przekwitną szybciej. Nie jest to regułą. Długość kwitnienia jest ściśle uzależniona od gatunku. Nie zmieni się więc to, że rośliny typowo wiosenne będą kwitły tylko do końca wiosny, a letnie będą cieszyć oczy do końca lata. Pewne jest natomiast to, że kwiaty z siewu jesiennego zakwitną wcześniej niż te wysiane wiosną. Bez wątpienia dzięki wcześniejszemu startowi i odpowiedniej pielęgnacji w postaci nawożenia oraz regularnego usuwania przekwitłych kwiatów, rośliny w pełni rozkwitu będziemy podziwiać dłużej.
Komentarze