Kuchnia na poddaszu

Kuchnia na poddaszuPoddasze to równie dobre pomieszczenie na kuchnię, jak każde inne. Może być ona również funkcjonalna i piękna. Niesamowitą atmosferę w takiej kuchni zawdzięczać będziemy skosom dachowym i dekoracyjnym drewnianym więźbom. Kuchnia na poddaszu będzie też jasna dzięki dużej ilości naturalnego światła wpadającego do niej z okien dachowych. Sprawi to, że pomieszczenie będzie wygodne w użytkowaniu, a przestrzeń będzie sprawiać wrażenie większej.

Na pierwszy rzut oka praktyczne zaprojektowanie kuchni na poddaszu może wydawać się wyzwaniem. W istocie jednak wcale nie jest to takie trudne. Trzeba dobrze zaplanować ilość potrzebnych szafek oraz zdecydować, jakie sprzęty AGD chcemy w niej umieścić. Na ustawienie tych wyższych, jak na przykład lodówka, wybieramy ścianę bez skosu, natomiast pod skosami w pobliżu okien warto zamontować niskie szafki, funkcjonalne i wygodne blaty do przygotowywania posiłków oraz zlewozmywak. Dowiedz się, jak urządzić kuchnię na poddaszu.

Jak zaprojektować kuchnię na poddaszu?

Projektując kuchnię na poddaszu, musimy najpierw wszystko dokładnie wymierzyć. Jest to niezbędne do wyliczenia, ile materiałów wykończeniowych będziemy potrzebować oraz rozmieszczenia mebli kuchennych i sprzętów gospodarstwa domowego takich jak lodówka, zmywarka, kuchenka czy piekarnik. Bardzo istotne jest też przemyślenie oświetlenia pomieszczenia z uwzględnieniem naturalnego światła wpadającego przez okna.

Zobaczmy, na co zwrócić szczególną uwagę przy projektowaniu poszczególnych elementów wnętrza:

1. Okna i oświetlenie kuchni na poddaszu

Okna dachowe na poddaszu zapewnią nam duża ilość naturalnego światła. Szczególnie zimą jest to ogromna zaleta, latem jednak duża ilość promieni słonecznych wpadających do wnętrza może stanowić problem. Będzie się to bowiem przyczyniać do szybkiego nagrzewania się pomieszczenia. Dlatego, jeśli warunki oraz metraż poddasza na to pozwalają, kuchnię najlepiej zagospodarować od północnej lub wschodniej strony pomieszczenia. Dzięki temu będzie ono wystarczająco jasne, a jednocześnie unikniemy problemu jego silnego nagrzewania się latem. Pod oknami połaciowymi w skosie warto zaplanować tak zwany ciąg roboczy, czyli zlewozmywak, blat kuchenny oraz piekarnik w zabudowie. Dzięki przeszkleniom w ukośnej ścianie ta część kuchni będzie sprawiać wrażenie bardziej przestronnej, a przygotowywanie potraw w dziennym świetle będzie wygodne.

Okna w kuchni na poddaszu
Okna w kuchni na poddaszu

Oczywiście konieczny jest również montaż oświetlenia, z którego będziemy korzystać rano oraz wieczorami. Praktycznym rozwiązaniem jest założenie zarówno lampy sufitowej, jak i mniejszych punktów świetlnych w strategicznych miejscach. Główne oświetlenie kuchenne powinno być tak jasne, aby umożliwiało bezpieczne i wygodne przygotowywanie potraw. Sprawdzi się więc lampa sufitowa z jednym lub kilkoma kloszami. Wybór modeli lamp jest naprawdę ogromny. To, którą wybierzemy, zależy wyłącznie od naszego gustu oraz budżetu, jaki dysponujemy. Dużą lampę najlepiej zamontować w centralnej części sufitu. Jeśli kuchnia na poddaszu połączona jest z jadalnią, to właśnie pod nią powinniśmy postawić stół, przy którym będziemy spożywać posiłki w rodzinnym gronie. Koniecznie też zainstalujmy mniejsze punkty świetle w postaci lampek LED, halogenów lub świetlówek nad ciągiem roboczym w kuchni.

2. Materiały wykończeniowe do kuchni na poddaszu

Pamiętajmy, że skosy na poddaszu zacieśniają wizualnie wnętrze, dlatego ściany i sufity najlepiej wykończyć jasnymi kolorami. Więźby dachowe możemy pomalować na biało lub pozostawić w kolorze naturalnego drewna. Bardzo ładnie będzie wyglądać również jasny sufit i ściany w połączeniu z kontrastującymi ciemniejszymi więźbami.

Materiały wykończeniowe do kuchni na poddaszu nie różnią się znacząco od tych wykorzystywanych podczas urządzania kuchni w typowym pomieszczeniu. Wybierzmy dobrej jakości trwałe, odporne na działanie wilgoci oraz ścieranie farby do ścian i sufitu. Najlepszym wyborem będą farby lateksowe oraz ceramiczne, których powierzchnia jest naprawdę bardzo wytrzymała i można ją w razie potrzeby nawet szorować. Jest to bardzo praktyczne, ponieważ podczas gotowania i spożywania posiłków o zabrudzenia nietrudno. Bardzo istotne jest też to, że wybierając taką farbę, nie musimy obawiać się gromadzenia się nadmiaru wilgoci na ścianach i powstawania nieestetycznych i groźnych dla zdrowia plam grzybów i pleśni. Farby lateksowe i ceramiczne nie zatrzymują wilgoci, a w ich skład wchodzą środki pleśniobójcze.

Jasna kuchnia na poddaszu
Jasna kolorystyka ścian w kuch na poddaszu

Na ściany możemy też położyć płytki ceramiczne, okładzinę w postaci winylowych paneli ściennych lub dobrej jakości tapetę przeznaczoną do kuchni na przykład winylową. Na podłogę możemy wybrać tradycyjne płytki ceramiczne. Jeśli jednak kuchnia połączona jest z jadalnią lub salonem i chcemy uniknąć łączenia dwóch rodzajów podłóg w pomieszczeniu, to warto poszukać rozwiązania, które będzie na tyle odporne, że sprawdzi się w kuchni, a jednocześnie na tyle eleganckie i przyjemne w użytkowaniu, by pasowało do salonu. - Świetnym wyborem mogą się okazać na przykład panele winylowe, które są odporne na działanie wilgoci oraz wahania temperatur, można je więc bez obaw kłaść w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności takich jak kuchnia. Ponadto są one ładne oraz ciepłe i przyjemne w dotyku, a więc idealnie sprawdzą się w części jadalnianej i salonowej poddasza. Panele winylowe są dostępne w ogromnej ilości wzorów i kolorów. Znajdziemy wśród nich na przykład takie do złudzenia przypominające naturalne drewno. Bardzo dużą zaletą takiego rozwiązania jest także łatwość montażu paneli oraz ich przystępna cena.

3. Meble do kuchni na poddaszu

Rozmieszczenie mebli w kuchni ze skosami trzeba dobrze przemyśleć. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest ustawienie ciągu roboczego w postaci zlewozmywaka, blatu do przygotowywania posiłków oraz niskich szafek na wprost ukośnej ściany. Może się tam znaleźć również piekarnik w zabudowie. Pamiętajmy jednak, że aby było to możliwe, wysokość ścianki kolankowej musi wynosić minimum 90 cm, ponieważ standardowo blaty robocze umieszcza się na wysokości od 86 do 91 cm. Istotny jest też rodzaj dachu, a dokładniej jego skos. Aby takie ustawienie ciągu roboczego miało sens, dach musi być dosyć stromy, tak by można było swobodnie stanąć w odległości 60 cm od ściany (tyle wynosi szerokość blatu kuchennego) bez ryzyka uderzenia się w głowę o sufit. Jeśli miejsca jest zbyt mało, ścianka kolankowa jest niska, a dach ma mniejszy skos, to upychanie w tym miejscu ciągu roboczego nie ma sensu. Będzie to niewygodne. W takim przypadku lepiej ustawić go na ścianie prostopadłej do skosu, a na samym skosie pod oknami rozmieścić na przykład praktyczne wbudowane schowki lub mobilne meble.

Podczas meblowania kuchni na poddaszu często pojawia się pytanie: Czy można postawić stół przy ścianie ze skosem? Tutaj również wszystko zależy od warunków panujących na naszym poddaszu. Co prawda typowe stoły mają wysokość jedynie 75 cm, ale żeby wygodnie usiąść i zjeść posiłek ścianka kolankowa powinna być znacznie wyższa. Trzeba też pamiętać o tym, że przy tak ustawionym stole dosuniętym do ściany nie będzie można siadać ze wszystkich stron. Zdecydowanie wygodniejsze i praktyczniejsze jest więc umieszczenie stołu w centralnej części pomieszczenia, gdzie można swobodnie usiąść.

Poza meblami bardzo istotne jest także rozmieszczenie sprzętów kuchennych. Do najważniejszych z nich zaliczamy lodówkę, kuchenkę (płytę grzejną), piekarnik oraz zmywarkę. Zmywarkę oraz piekarnik możemy ustawić w ciągu roboczym przy skośnej ścianie, jeśli jest tam wystarczająco dużo miejsca. Natomiast dla lodówki oraz płyty grzejnej trzeba znaleźć inne miejsce. Lodówka jest z reguły wysoka. Poza tym musimy mieć do niej wygodny dostęp i wystarczająco dużo miejsca na jej swobodne otwieranie. Z kolei, jeśli chodzi o płytę grzejną do gotowania posiłków, to nie jest możliwy jej montaż w ciągu roboczym przy skośnej ścianie, ponieważ w takim miejscu nie jesteśmy w stanie założyć okapu kuchennego, który jest bardzo ważnym sprzętem. Lepiej zaplanować ustawienie płyty lub kuchenki w innym miejscu, niż rezygnować z okapu, ponieważ bez niego pomieszczenie będzie mocno zawilgocone, zaparowane, a zapachy powstałe podczas gotowania posiłków będą w nim długo zalegać.

Jeżeli nasze poddasze jest duże, wówczas warto zastanowić się nad urządzeniem tam nie tylko samej kuchni, ale kuchni połączonej z elegancką przestronną jadalnią, w której będziemy wygodnie spożywać posiłki całą rodziną. Świetnym pomysłem jest również połączenie kuchni z pokojem dziennym. Salon otwarty na kuchnię na poddaszu to bardzo praktyczne rozwiązanie. Ułatwi ono serwowanie codziennych posiłków, ale też przyczyni się do łatwiejszej obsługi domowych przyjęć w gronie rodziny oraz znajomych, ponieważ przygotowanie i serwowanie posiłków będzie odbywać się na sąsiadującej ze sobą przestrzeni.

Komentarze